Iğdır’dan dünyaya kot ihraç edecek

14 Haziran 2013 Cuma

İzmirli işadamı Fuat Gözaçan’ın, Iğdır’da teşviklerden yararlanarak kurduğu ‘denim konfeksiyon’ fabrikası 450 kişilik istihdamla üretime başladı. Fabrikadan Çin, Hindistan ve Afrika ülkelerine denim (kot giyim) ihracatı yapılacak

igdirdan-dunyaya-kot-ihrac-edecek

İzmir ve çevresinde ürettiği ‘denim’ (kot giyim) ağırlıklı konfeksiyon ürünlerini ABD ve Avrupa ülkelerine ihraç eden FG Tekstil’in patronu Fuat Gözaçan, Iğdır’da yeni teşviklerden yararlanarak kurduğu fabrikadan Çin, Hindistan ve Afrika pazarlarına açılacak. Siyasette gerilimli günler yaşayan Türkiye’de Iğdır’da 450 kişiye istihdam sağlayan fabrikasının açılışını yapan Fuat Gözaçan, Kars ve Ardahan’ı da dahil ettiği ‘kümelenme’ projesinin de Ekonomi Bakanlığı tarafından kabul gördüğünü, proje kapsamında bölgeye gelecek üretim yatırımları için 6. Bölge teşviklerinin 12 yıla uzatıldığını açıkladı. Gözaçan, Amsterdam, İzmir ve İstanbul üçgeninde faaliyet gösteren şirketlerinin şu anda 40 küresel marka için üretim yaptığını, Iğdır ve çevresinde yatırım yapacak diğer üreticilerle birlikte 4 bin 500 kişilik istihdam sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Çin’e ilk yükleme yola çıktı
Iğdır’daki fabrika açılışına Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’ta katılırken, Fuat Gözaçan, Fuga markasıyla Çin’e ilk ihracatının yüklemesini de yaptı. 2013’te 135.000 Euro’luk olan Çin ihracatını 2014 yılında 10 milyon Euro’ya çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Gözaçan, 2016 yılında Hindistan, 2017 yılında ise Afrika pazarına gireceklerini kaydetti.

100 milyon euro’luk alım
“Tasarım merkezimiz Amsterdam’da. Ana fabrikamız İzmir’de. İstanbul’da da satış ve pazarlamayı organize ediyoruz” diyen Fuat Gözaçan, FG Tekstil olarak Iğdır, Kars, Ardahan ve Ağrı için geliştirdikleri üretim kümelenmesi projesi kapsamında bu illerde üretim yapacak firmalardan yıllık 100 milyon Euro’luk alım yapacaklarını açıkladı. Gözaçan, üreticilerin bölgeye gelmesi ve ‘paket teşvik’ sisteminden yararlanması için kendisinin bizzat yatırımcı olabilecek işadamlarıyla görüşmeler yaptığını ve hedefinin birkaç yıl içinde 15 üreticinin bölgede yatırım yapmasını sağlamak olduğunu anlattı. Gözaçan, Iğdır’da yaptığı yatırımda, bedelsiz arsa, vergi, kredi faizi desteği, KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyetlerinden yararlandığını, ayrıca kurumlar veya gelir vergisi indirimi de sağlandığını belirtti.

Kaynak: Sadi Özdemir / HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri