İGS, ‘büyüyerek’ yayılacak

30 Ocak 2015 Cuma

Yarım asrı aşkın bir süredir müşterilerine hizmet veren İGS, iki yıldır AVM yatırımlarıyla tanınan A1 Grup çatısı altında. İGS Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Erdoğan, tüketiciye erişim ile ilgili son 15 yılın kaybını kapattıklarını belirterek bağlı 12 mağaza, 6 franchise, 45 corner ve 45 bayiye ulaştıklarını dile getiriyor. “Büyük mağazacılık” konseptine yoğunlaşarak Anadolu ve İstanbul’da yayılarak büyüyeceklerini anlatan Erdoğan, “Önümüzdeki dönem sürprizlere hazır olun” diyor

igs-buyuyerek-yayilacak

Fulya B. ÖZTÜRK

İGS, 1960 yılından bu yana müşterilerine hizmet veriyor. Özellikle Türkiye’de bir markanın bu kadar uzun süredir ayakta kalmasının altında hangi başarı kriterleri yatıyor?
İGS, Türkiye’de fabrikasyon giyim üretiminin kurucusu olan bir markadır. 1970’li yıllara kadar ülkemizde hazır giyim imalatı eski usul terzi sistemi ve terzi sistemi benzeri atölye imalatı ile yürümekteydi. 1969 yılında İsviçre menşeli Gherzi Organizasyonu ve know-how anlaşması ile üretim tesisi kurma çalışmaları başladı ve 1971 yılında üretime geçildi. Zamanla üretim hatları sürekli geliştirildi ve 1986 yılına gelindiğinde zamanın cumhurbaşkanı tarafından açılışı yapılan tesis, Avrupa’nın en büyük hazır giyim tesisi unvanına sahip oldu. Bu dönemde üretimin yüzde 10’u iç piyasaya, yüzde 90’ı ise Avrupa’ya yapılıyordu. Aynı dönemde koleksiyon, kalite sistemi, kalıp sistemi, kumaş koleksiyonu bakımından da ülkemizde rakipsiz, Avrupa’da ise önde gelen giyim markalarından birisi haline gelindi. Markanın bu kadar uzun süre ayakta kalmasının sebebi temellerinin bu kadar sağlam atılmış olması.

İGS, 2012 yılı itibariyle daha çok AVM yatırımlarıyla tanınan A1 Grup’a geçti. 2 yıllık süreçte İGS’de yaşanan değişimleri öğrenebilir miyiz?
İGS olarak markalaşma konusunda problemimiz yok. Tüketiciye erişim ile alakalı son 15 yılın kaybı var. Bununla alakalı son bir yılda kendi açtığımız cadde ve AVM mağazaları, departmant store mağazalarında, franchise mağazalar ve toptan bayilik ağı üzerinden çalışmalar yapıyoruz. Ama şu an önceliğimiz büyük metrekareli, her segmentte tüketicinin taleplerini en yüksek düzeyde karşılayacak mağazalar açmak. Nitekim geçtiğimiz ay Türkiye’nin en büyük erkek giyim mağazasının açılışını Ankara-İstanbul yolu üzerinde yaptık.  Hemen arkasından ikinci büyük mağazayı Ankara-Konya yolu üzerinde açtık. Son olarak İstanbul Avcılar’daki fabrika önündeki mağazayı büyüterek yeniledik. Bu trend önümüzdeki yıllarda Anadolu ve İstanbul’da yayılarak devam edecek.

“Türkiye, kaliteli tekstil ve hazır giyimin öncü ülkesi”
Ürünler vitrine gelene dek hangi süreçlerden geçiyor? Üretimin yüzde kaçı Türkiye’de gerçekleşiyor?
En önemli süreç tasarım ve planlama aşaması. Öncelikle yeni sezon hazırlıkları iki yıl önceden başlar. Yurtdışındaki hazır giyim ve kumaş fuarları taranır. Dünyada oluşan trendler ile İGS’nin marka konsepti arasında gelecek sezona ilişkin tarz, duruş, renkler ve modeller çalışılmaya başlar. Modeller oluştuktan sonra en önemli aşama kumaş seçimidir. Hem kalite hem de estetik açıdan modellerle uyumlu kumaş seçiminden sonra üretim gelir. Koleksiyonun bir bölümü, dünyada önde gelen kumaş markalarından Ermenegildo Zegna, Cerutti, Marzotto, Vitale Barberis gibi İtalyan firmalarından yapılan ithalatla oluşturuluyor. İGS ürünlerinin tamamı Türkiye’de üretiliyor. Kesinlikle daha ekonomik olacağı gerekçesi ile yurtdışında üretim yaptırmıyoruz. Türkiye klasik erkek giyimde, özellikle klasik takım elbise ve cekette dünya markalarının önemli bir bölümünün üretim üssüdür.  Şu an için Uzak Doğu fiyat ve kapasite avantajına sahip olmakla birlikte, Türkiye ise dünyada kaliteli tekstil ve hazır giyimin öncü ülkesidir. Tasarım – üretim - mağazalaşma konusunda özellikle son 10 yılda büyük gelişme sağladık. Bu konularda dünya standartlarının en üst düzeyine ulaştık. İhracat titizliği ve makine parkuru güçlü fasoncularla çalışma hassasiyetini gösteriyoruz. Genelde ihracata üretim yapan fabrikalar kalite ve titizlik konusunda kendilerini disipline etmek zorundadırlar. Dolayısıyla bu disiplin hem makine parkurunun güçlü olmasına hem de kullanılan malzememin kalitesine yansıyor. Haliyle bu fabrikalarda üretim yaptırırken birçok aşamayı çözmüş oluyorsunuz.

Mağaza sayınız nedir, ağırlıklı olarak hangi bölgelerde bulunuyorsunuz?
İki yıl önce tüm operasyonu sıfırlayarak işe başladık. Şu anda merkeze bağlı 12 mağaza, 6 franchise, 45 corner ve 45 bayiye ulaştık. Üstelik son açtığımız üç mağazanın her biri ciro ve hacim olarak takriben ortalama AVM mağazalarının 5-10 katı büyüklüğünde. Şu an ağırlığımız Ankara’da. Ankara’da iki büyük mağaza daha açacağız. 2015 yılında Anadolu’da büyümeye başlayacağız.

Mağazalaşma çalışmalarınızda daha çok AVM’leri mi, yoksa caddeleri mi tercih ediyorsunuz? Tercihlerinizi neler etkiliyor?
AVM’ler ülkemizde giyim perakendesinin bugünlere gelmesinde en büyük katkıya sahiptir. Fakat her konuda olduğu gibi bu konuda da ölçüyü fena kaçırıyoruz. Hem AVM sayısı ve kiralanabilir alan hacmi, hem de metrekare kiraları ekonomik mantığın çok dışına çıktı.  Özellikle erkek giyimde AVM kira ve ortak gideri, ürün gideri ile yarışır hale geldi. Üstelik kira maliyetinin yüksekliği nedeniyle çok küçük mağazalarda müşteriyi tatmin edecek koleksiyon sunmanız da imkansız. AVM’lerde ortalama mağaza büyüklüğü 150 metrekare. Biz yeni açtığımız mağazalarda sadece 58 plus büyük bedene bu kadar metrekare ayırmayı planlıyoruz. Bizim hedefimiz düşük metrekare maliyetli büyük mağazalarla hem müşteriyi doyuracak ürün çeşitliliği sunmak, hem de kira ve ortak gider maliyetlerindeki tasarrufu indirim olarak tüketiciye sunmak.

“Bugün İGS varsa sadık müşteri kavramı olduğu için var”

Türk erkeklerin giyim zevki ne yönde gelişiyor sizce? Trendlerden de bahsedebilir miyiz?
En önemli gösterge, özgüven yükseliyor. Eskiden moda trendleri daha belirleyici idi. Şimdi müşteri tercihi üste çıktı. Müşteri kendisine dayatılan moda trendine karşı kendisini daha özgür, daha belirleyici ve tercih eden olarak görüyor. Klasik giyimde geleneksel tercihler daha da belirgin hale geliyor. Özellikle geleneksel İGS müşterilerinin bir bölümünde eski geniş, dökümlü ve rahat kalıpların özlemi olsa da ağırlıklı olarak tercihler daha fit kalıplara kayıyor. Renklerde lacivert ve parlamentin hâkimiyeti söz konusu.  Klasik takım elbise ve ceket dışında casual giyim bizim segmentimizde de çok büyüyor. Tüm dünya ile birlikte bizde de rahat giyim yükseliyor. Renk çılgınlığı bizim gibi klasik markalarda bile hissediliyor. İddialı kombinler, dikkat çeken aykırı modeller prim yapıyor. Herkes istediği gibi giyinmekten ve tercihlerinde özgür olmaktan zevk alıyor. Casual’da da kalıplar daralıyor, pantolon paçaları daha dar ve kısa. Gömlekler daha fit ve renkli.  Genel olarak hakim hava Klasik daha klasik, casual daha rahat ve iddialı.

Sizce sadık müşteri olur mu? Sadık müşteri yaratmak konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Bugün İGS varsa “sadık müşteri” kavramı olduğu için vardır. İGS’nin ciddi bir sadık müşteri portföyü vardır. Bu, markanın da en büyük sermayesidir. Bu konuda yaptığımız ve yapacağımız en önemli çalışma İGS markasını ürün tasarımı, kumaş seçimi ve üretim kalitesini geleneksel İGS müşterilerinin beklentilerini tatmin edecek şekilde konumlandırmaktır. Bu konuda günübirlikçi olmayacağız, gelip geçici rüzgarlara kapılmayacağız. “Sadık müşterilerimizin” beklentilerini  hayal kırıklığına uğratacak günlük ticari kaygı ve fırsatlara itibar etmeyeceğiz. Tabi iki ilerleyen tarihlerde bu konuda teknolojinin sunduğu enstrümanları da devreye koyacağız.

Yeni koleksiyonunuzda neler var, bu yıl erkekler İGS vitrinlerinde neler görecek?
Özellikle 4 drop müşterilerimize iyi haberlerimiz var. Siyah, lacivert ve grinin dışına çıkan geniş bir renk koleksiyonu 4 drop müşterilerimizi bekliyor. Bunun yanı sıra geniş kare desenli kaşe ceketler vitrinlerimizde yerini aldı. Yelekli takım elbise, 4 drop dahil üç ayrı kalıpta üretildi ve kumaşların tamamı desenli ve çizgili bir yelpazeden oluşmakta. Bordo ve parlament renkleri koleksiyonun büyük bir bölümüne hâkim.  Casual kabanlar ve kapitone işlemeli bondet montlara, üst giyim koleksiyonumuzda daha çok yer verdik. Özel yıkama tekniğiyle efekt almış kanvas pantolon koleksiyonumuz hem geniş bir renk yelpazesi hem de 3 ayrı kalıp alternatifiyle bu kış mağazalarımızda müşterilerimizin beğenisine sunulacak.   

Önümüzdeki dönem yatırımlarınızı öğrenebilir miyiz? Yılsonuna dek ulaşmak istediğiniz mağaza hedefi nedir?
Bu konuda özellikle “büyük mağazacılık” konseptine yoğunlaştık. Bu konudaki çalışmalar ticari görüşme veya karar aşamasına geldiği için şimdilik daha fazla ayrıntı veremiyorum ama önümüzdeki bir yıl içinde bu konuda çok ciddi sürprizlere hazır olmanızı tavsiye ederim.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri