IKEA, Türkiye’de 3 mağaza daha açacak

10 Ocak 2013 Perşembe

IKEA Türkiye, önümüzdeki 6 yıl içinde 3 yeni mağaza açmayı hedefliyor. 2013 yılında 6’ncı IKEA mağazasının hazırlıklarına başlayacaklarını söyeleyn IKEA Türkiye Ülke Müdürü Fuat Atalay, ürün gamlarındaki yerli üretim ürün sayısını da artırmayı planladıklarını aktardı

ikea-turkiyede-3-magaza-daha-acacak

IKEA Türkiye, bugün (10 Ocak) 2012 yılı değerlendirmelerini yapmak, 2013 yılına ilişkin beklentilerini paylaşmak ve IKEA Türkiye’nin İnsan Kaynakları politikaları ve uygulamalarını aktarmak üzere bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Maya Holding CEO’su ve IKEA Türkiye Ülke Müdürü Fuat Atalay, Maya Holding CFO’su Taner Kerman,  İnsan Kaynakları Direktörü Ayla Akkaban Maşlak, Pazarlama Direktörü Senem Sadıklar, Ticari Direktör Alparslan Deliloğlu ve IKEA Türkiye yönetim ekibi üyeleri katıldı.

Türkiye mobilya sektörünün son yıllarda hızlı bir gelişim sürecinden geçtiğine dikkati çeken ve sektörün gelişmesinde IKEA’nın pazara girmesinin ve ev dekorasyonuna yeni bir bakış açısı getirmiş olmasının da etkisi olduğunu dile getiren Atalay,  “2005 yılından bu yana IKEA mağazalarında toplamda 75 milyon ziyaretçi ağırladık” dedi.

Yılda 15 milyonu aşan ziyaretçi sayısı
Türkiye’deki ilk mağazanın açılışı itibarıyla genellikle her yıl yeni bir mağaza açarak, istikrarlı bir büyüme stratejisi izlediklerini söyleyen Atalay, IKEA Türkiye olarak İstanbul’da 2, İzmir, Bursa ve Ankara’da birer mağaza olmak üzere Türkiye’de 4 ilde toplam 5 mağaza ve 2 bin çalışanla hizmet verdiklerini söyledi.

Atalay sözlerine şöyle devam etti: “Mağazalarımızın her biri yaklaşık 30 bin metrekareden oluşuyor. 150 bin metrekarelik alanda, her yıl yüzde 20’si yenilenen 9 bin çeşit mobilya ve ev aksesuarını tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz. Ayrıca sayıları toplamda 250’yi bulan örnek yaşam alanlarımızda da binlerce dekorasyon çözümü ile tüketicilerimize ilham kaynağı oluyoruz. Mağazalarımızda yılda 15 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Sayıları 1 milyonu bulan IKEA Aile Kart üyesi müşterilerimize yıl boyunca sayısız fırsat sunuyoruz.”

Ülke ekonomisine katkısı artıyor
Bir yandan IKEA Türkiye perakende faaliyetlerinde büyürken, diğer taraftan Global IKEA da Türkiye’den yaptığı satın alımları artırıyor. Böylece Türkiye’den yapılan ihracata da katkı sağlandığına dikkat çeken Atalay, “8 yıl önce Global IKEA kanalıyla Türkiye’den yapılan ihracat miktarı yıllık 200 milyon dolar civarındayken, günümüzde bu rakam yıllık 600 milyon dolar ile 3 katı mertebesine ulaştı. Önümüzdeki yıllarda da Türkiye’den alımların artarak devam etmesi planlanıyor” dedi.

Vergi yükümlülükleri kapsamında bugüne kadar IKEA Türkiye tarafından ödenen toplam verginin 600 milyon TL’yi aştığını belirten Atalay, “Düşük fiyat politikamız ve yıllık sabit fiyat garantimizle enflasyona pozitif katkı sağladığımıza inanıyor, dolaylı ve doğrudan yollarla 4 bin kişiye istihdam yaratıyoruz” dedi.

İnternetten alışveriş ile artık tüm Türkiye’de
Geçen yıl IKEA Türkiye olarak, IKEA konseptini mağazamızın olmadığı illere de götürmek üzere internet satış kanalını hizmete açtıklarını hatırlatan Atalay, başlangıçta sadece mağazalarının olmadığı iller için hizmet veren sanal mağazanın artık tüm Türkiye’yi kapsadığını söyledi. İnternet satışlarının 1 yıl gibi kısa bir sürede toplam satışların yüzde 2’sine ulaştığını söyleyen Atalay, “Ayda 6 bin adet sipariş alıyoruz. En çok sipariş aldığımız illerin başında ise İstanbul, Ankara, Antalya, Muğla ve Kocaeli geliyor” dedi.

Online satış toplam cironun yüzde 5’ine ulaşacak
Fuat Atalay, bu yıl dokuzuncusunu basıp dağıttıkları katalogda da fiyatların her yıl olduğu gibi 1 yıl boyunca sabit olduğunu belirterek, online satış kanalındaki büyümeyi de sürdüreceklerini söyledi.  “Bu kanaldan yaptığımız satışların önümüzdeki 5 yıl içerisinde ciromuzun yüzde 5’ine ulaşmasını hedefliyoruz” diye konuşan Atalay,  ziyaretçilerinin yüzde 70’ini oluşturan çocuklu aileler için çocuk ürün gamında yenilik ve çeşitlilik artışı gibi hedefleri olduğunu da belirtti. Atalay, bu kapsamda 200 çeşit yeni çocuk ürününü tüketicilere sunacaklarını da açıkladı.

Orta vadede 3 yeni mağaza
Fuat Atalay, orta vadeli planlarına göre önümüzdeki 6 yıl içinde 3 yeni mağaza açmayı hedeflediklerini belirterek, “2013 yılında 6’ncı IKEA mağazasının hazırlıklarına başlayacağız” dedi. Atalay, sözlerine şöyle devam etti: “Bir süredir uluslararası IKEA grubuyla yürütmekte olduğumuz yerel tedarik ağının güçlendirilmesi çalışması kapsamında, ürün gamımızdaki yerli üretim ürün sayısını artırmayı hedefliyoruz. Müşterilerin ilk terich ettiği marka ve çalışanların en çok tercih etttiği şirket olarak büyümeye devam etmek hedefi ile çalışıyoruz.” Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri