Ikea'da Türkiye kriterleri

07 Eylül 2012 Cuma

Ikea Türkiye'de sendikalaşmaları engellendiği gerekçesiyle işçiler yarın İstanbul'da Ümraniye Ikea önünde eylemde. Ikea Türkiye ise Koop-İş Sendikası'na ihtarname gönderdi

ikeada-turkiye-kriterleri

Diğer ülkelerde gayet güzel işleyen sendikal hakların Türkiye’de olmasına çok sıcak bakmayan dünya devlerinin başı işçilerle belada... Amerikalı UPS’in ardından İsveçli mobilya devi Ikea da Türkiye’de sendikalaşma mücadelesine engel olmaya çalıştığı gerekçesiyle işçilerin hedefinde. İşçiler yalnız değil, dünyadaki diğer Ikea işçileri ve İsveç’teki Ikea merkezinin desteğini de aldılar. Yarın (8 Eylül) ise eylem günü... Ikea Türkiye ise iddialarının asılsız olduğunu savunduğu Koop-İş’e ihtarname gönderdi.

Yüzlerce Ikea Türkiye işçisini örgütlemeye çalışan Koop-İş Sendikası’nın iddialarına göre Ikea Türkiye işçilerin örgütlenmesini keyfi uygulamalarla engellemeye çalışıyor, sendika üyesi olmaması karşılığında işçiye müdürlük veya şeflik teklif ediliyor ya da çalışanların aileleri aranarak’çocuk’ları şikâyet ediliyor. Koop-İş yarın Türkiye’de İstanbul Ümraniye Ikea’nın önünde saat 16.30’da eylem yapacak. 41 ülkedeki Ikea mağazalarında da Türkiye’deki işçiler için destek eylemi düzenlenecek.

Koop-İş’in iddiasına göre Ikea Türkiye’de sendikal faaliyetlerin engellenmesinin sebebi Ikea’yı Türkiye’ye getiren Maya Grup’un şirketlerinden Mapa AŞ’nin Ikea Global’in ilkelerine tabi olmadığını ileri sürmesi.

Dünyadaki Ikea işçilerinin sendika üyeliği, toplu sözleşme hakkı mevcut. Dünyada sayıları 100 bini aşan tüm Ikea işçilerinin sendikaları UNI Global Ikea Sendikalar Birliği’nin de bir üyesi.

Ikea Türkiye ihtarname gönderdi
Ikea Türkiye ise Koop-İş Sendikası’na ihtarname gönderdi. İhtarnamede şirket aleyhinde asılsız iddialara devam edilmemesi gerektiği, devam edilmesi halinde; şirketin marka değerine ve ticari itibarına verilen zararlara karşı tazminat başta olmak üzere tüm yasal yollara başvurulacağı, şikâyette bulunulacağı bildirildi. İhtarnamede sendikanın eylem yapacağını duyurarak Ikea Türkiye’nin karşılıklı yapıcı diyaloga açık tavrına olumsuz yaklaştığı savunuldu.

İşçilerin ülkelerde durumu
İngiltere’de, Ikea yönetimi ile USDAW Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi bulunuyor.
Fransa’da, her yıl toplusözleşme yapılıyor.
Belçika’da, toplam 6 mağazanın tamamında çalışanlar sendikalı.
Norveç’te, Ikea ile HK Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi bulunuyor.
İsveç’te, Handels Sendikası ile Ikea arasında toplu iş sözleşmesi yapılıyor.
Kanada’da, Ikea çalışanları adına Teamsters Sendikası toplu iş sözleşmesi imzaladı.
Almanya’da, tüm Ikea mağazalarında çalışanlar Ver.Di Sendikası’na üye ve yeni toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Avustralya’da, SDA Sendikası ile Ikea arasında, diğer perakende sektöründe çalışanlara kıyasla en yüksek ücretleri içeren toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Danimarka’da, HK Handel Sendikası ülkedeki toplam 5 mağazada örgütlü.

Bunlar bile var!
Norveç’te yeni açılan mağaza işçileri direkt sendikalı yapılıyor.
Belçika’da sendika bilgilendirme panoları bulunuyor.
Danimarka ve Norveç’te sendika temsilcisinin örgütlenme çalışmaları fazla mesai sayılıyor.
Avustralya’da sendika işe yeni giren işçilerle görüşme yapması için işyerine davet ediliyor.
Norveç’te Ikea çalışanları ayrıca yönetimde temsil ediliyor.

Kaynak: Şebnem Turhan / RadikalGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri