İlk gayrimenkul çalıştayı gerçekleşti

20 Haziran 2014 Cuma

Özyeğin Üniversitesi – Alp Alkaş Perakende ve Gayrimenkul Merkezi (aA PGMM) tarafından düzenlenen "1. Uluslararası Gayrimenkul Piyasaları Çalıştayı", Borsa İstanbul’da düzenlendi

ilk-gayrimenkul-calistayi-gerceklesti

Borsa İstanbul sponsorluğunda, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği, ÇEDBİK, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ve Perakende.org'un desteği ile düzenlenen, gayrimenkul sektörünün global arenadaki uzmanları ve akademisyenlerini bir araya getiren toplantıda, Türkiye gayrimenkul sektörü dinamikleri, uluslararası gayrimenkul piyasalarındaki son gelişmeler kapsamında ele alındı.

Çalıştayın açılış konuşmaları OzU aA Perakende Gayrimenkul Merkezi  Akademik Direktörü Doç. Dr. Işıl Erol, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ve Borsa İstanbul Araştırma ve İş Geliştirme Bölüm Müdürü Dr. Murat Mazibaş tarafından yapıldı.

İlk panel olan “Uluslararası Gayrimenkul Piyasaları” oturumunda konuşan Massachusetts Institute of Technology'den Prof. Dr. David Geltner, gayrimenkul pazarında şeffaflığın önemine dikkat çekti. Türkiye pazarına giren ve çıkış yapan uluslararası gayrimenkul sermayesinde veri paylaşımında şeffaflığın çok önemli olduğunu vurgulayan Geltner, verilere sahip firmaların kamu yararı için ellerindeki bilgileri paylaşmaları durumunda, sektörün daha da ileriye gideceğini belirtti.

Wisconsin Üniversitesi'nden Prof. Dr. Abdullah Yavaş ise konuşmasında, Türkiye’de konut sektöründe bir balon var mı, varsa ülkeye ne kadar zarar vereceğini ve yatırımcıların bu durumda ne yapması gerektiği konularına dikkat çekti. ABD’de birkaç yıl önce yaşanan mortgage krizinde tüm satın almaların nakit olması durumunda herhangi bir krizin yaşanmayacağını söyleyen Yavaş, Türkiye’nin bu alanda hem Avrupa hem de ABD ile kıyaslanamayacağını söyledi. Türkiye’de temerrüt problemi olduğunu ifade eden Yavaş, varlıkların temel değerlerinin bilinmemesini ve gözlemlenen fiyatların temel değerden yüksek olmasının sektörün önemli sorunlarından olduğunu bildirdi.  Yavaş ayrıca, İstanbul’da konut sektöründe bir balon durumunun olup olmadığına bakmak için her bölgenin ayrı ayrı incelenmesini ve buradaki konut arz ve talebinin doğru şekilde analiz edilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul’da arsa tedariğinin önemli bir konu olduğuna dikkat çeken Yavaş, inşaat maliyetlerinin de artığını söyledi.
 
‘1. Uluslararası Gayrimenkul Piyasaları Çalıştayı’nın “Perakende Gayrimenkul Piyasaları” adlı ikinci oturumda Emaar CEO’su Ozan Balaban konuşmasında, yabancı yatırımcıların dünyanın neresine yatırım yaparsa yapsınlar gittikleri yerel pazarı önemsemelerini ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirilmeleri gerektiğini söyledi. Türkiye’nin büyük bir pazar olduğu belirten Balaban, gayrimenkul sektörünün ileriye doğru gittiğini ve daha uzun vadeli yatırımcıların Türkiye’ye geldiğini söyledi. Mütekabiliyet yasasının gayrimenkul sektörünü geliştirdiğini ifade eden Balaban, uluslararası satışların geçtiğimiz sene arttığına dikkat çekti. Türkiye'de gayrimenkul sektöründe bir balon olmadığını söyleyen Balaban; "Türkiye'de her şeyi fazla yapıyoruz, fazla alıyoruz, satıyoruz ve tasarruf yapmıyoruz. Ancak Türkiye'de bankacılık sistemi sağlam. Faiz oranları kabul edilemez seviyede. Bankacılık sistemi daha çok garanti vermeli" dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri