İnci Deri’nin 2017’de ciro hedefi 280 milyon TL

23 Şubat 2017 Perşembe

Bu sene 100. yaşını kutlayan İnci Deri’nin 3. Kuşak temsilcisi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, sektörün öncü ve yenilikçi markası olduklarını belirterek, “2016’yı 220 milyon TL ciro ve 1 milyon 800 bin adet satışla kapattık. Yeni satış kanallarımız ve stratejilerimiz ile 2017’de yaklaşık 280 milyon TL’lik ciroya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş ile markanın 100 yılda geldiği yeri, projelerini ve başarılarını konuştuk

inci-derinin-2017de-ciro-hedefi-280-milyon-tl

İnci Deri 2017’de 100. yılını kutluyor. Ülkemizde ayakkabı sektöründe 100 yıllık markalar yok denecek kadar az. İnci Deri ise kendini yenileyerek geldiği bu günlerde bu sene 100. yaşını kutluyor. İnci Deri Yörnetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, yönetimde 3. Kuşak. 4. Kuşak da şirkette çalışıyor. Ali Murat Kızıltaş  “İnci Deri olarak bir aile şirketi olarak devam etmenin gururunu yaşarken kurumsallaşmanın önemini de farkındayız. Bu kapsamda son 5 yıldır kurumsallaşma çalışmalarımız da hızla devam ediyor. Bugün şirketimizin yönetim kadrosunda profesyonel bir ekip var. Yüzyıllık bir marka olarak İnci Deri’nin bu başarısının ardında merkez ofisten mağazaya farklı pozisyonlarda görev yapan, sayısı 800’ü aşan büyük bir ekip var diyebiliriz” diyor. Marka geçtiğimiz sezon 100. yıl hazırlıkları kapsamında bir ilke imza attı. Gamze Saraçoğlu kreatif direktörlüğünde bir deri ceket koleksiyonu hazırladık. 2016 – 2017 Sonbahar - Kış Deri Ceket Koleksiyonu Kasım ayından itibaren satışa sunuldu. Yani konfeksiyona da bir anlamda giren markanın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş ile markanın 100 yılda geldiği yeri, projelerini, hedeflerini  konuştuk.

Bu kadar uzun süre sektörde başarı ile kalmayı nasıl başardınız?

Bir lostra salonundan, bir moda perakende markasına dönüşme hikâyesinin ardında ailemin sınırsız hayal gücü yatıyor. İnci’nin 1917 yılında dedem Hacı Murat Kızıltaş tarafından kurulan lostra salonu ile başlayan yolculuğu Türkiye’nin ilk 100 yıllık moda perakende markası olarak devam ediyor. 1917’de açılan bu mütevazı salon birkaç yıl sonra çocuk ayakkabıları ve ev terlikleri satan bir mağazaya dönüştü. Kaliteli ayakkabılarıyla öne çıkan bu mağaza, gittikçe daha çok tercih edildi, tüketicilerine 30 yıl hizmet verdi. 1947 yılında, ailemizin 2. kuşak temsilcisi babam Ahmet Nuri Kızıltaş, Fatih'te yepyeni bir ayakkabı mağazası açtı. Babamın "müşteri memnuniyeti" felsefesiyle yürüyen İnci, kısa sürede sektörün öncüleri arasına girdi. İnci Fatih ile başlayan bu gelişim, İnci'yi nesiller boyunca aranan bir marka haline getirdi. 1980'lerin başında benim ve eniştemin, yani 3. kuşağın yönetime katılmasıyla, marka daha da modernleşti ve gelişti.

İnci Deri olarak daha iyi hizmet verebilmenin anahtarının müşterilerimizi tanımak olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu kapsamda tüketicilerimizi daha yakından tanımak, satış, pazarlama, mağazacılık, eğitim ve iletişim çalışmalarımızı geliştirmek amacıyla algı ve konumlandırma araştırmaları gerçekleştiriyoruz.  Yaptığımız araştırmaların sonuçlarını büyük bir titizlik ile inceliyor ve çıkan sonuçlar kapsamında hem marka yatırımlarımıza hem de müşterilerimize dokunan çalışmalarımıza yön veriyoruz.

Bir asırlık bir marka olarak 2017 itibariyle modayı ve trendleri etkileyen, takip eden kitleye daha yakından dokunacağız.  İnci Deri’yi ulaşılabilir, fark edilen, yenilikçi; özetle “iyi hissettiren” bir marka olarak konumlama kararı aldık. Bu stratejimiz mağaza dekorasyonundan İK politikamıza, eğitimden iletişimimize tüm çalışmalarımıza yön verecek. İnci Deri olarak trendleri yakalayan, mevcut tüketicilerin de vazgeçemeyecekleri özgün tasarımlar yaratan; her sezon, fark yaratan koleksiyonlarıyla konuşulan bir marka olma stratejimiz var. Bu doğrultuda her sezon çalışmalarımızı Gamze Saraçoğlu Kreatif Direktörlüğü’nde yeniliyoruz.  Koleksiyon çalışmalarımızla birlikte eğitim yatırımlarına da büyük önem veriyoruz ve ciromuzun yaklaşık %1’ine denk gelen bir pay ayırıyoruz.

AR-GE’ye ne kadar bütçe ayırıyorsunuz? Tasarım AR-GE’nin içinde mi yer alıyor? 2016 cironuz ne kadar oldu? 2017’de büyüme hedefiniz var mı; ne kadar?

AR-GE bizim için tasarım demek. Türkiye’de 100’e yakın tedarikçi ile çalışıyoruz. Tasarımlarımızı farklı tedarikçiler vasıtasıyla üretiyoruz. Bir moda markası olarak koleksiyonumuz elbette bizim için çok önemli. Bu nedenle Türkiye’de bir ilk olan işbirliği içerisindeyiz. Gamze Saraçoğlu kreatif direktörümüz. Tüm koleksiyon kendisinin direktörlüğünde hazırlanıyor.

Sektörün öncüsü ve yenilikçisi konumundayız. Bir moda markası olma yönündeki çalışmalarımızı hedeflerimiz doğrultusunda sürdürüyoruz. 2016’yı 220 milyon TL ciro ve 1 milyon 800 bin adet satışla kapattık. Yeni satış kanallarımız ve stratejilerimiz ile 2017’de yaklaşık 280.000.000 TL’lik ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yıl perakende sektöründe 2017 yılı için yaklaşık % 7 oranında bir büyüme bekleniyor. Şartlar bu şekilde devam ederse, biz bu oranın üzerinde bir büyüme rakamına ulaşmayı hedefliyoruz.

Türkiye ve dünyada kaç mağazanız var? İhracatınız hakkında da bilgi verir misiniz, İtalyanlarla işbirliğiniz devam ediyor mu?

İnci Deri’nin 1917’de başlayan hikâyesi bugün Türkiye çapında 100 mağaza, yurtdışında ise 3 Kıbrıs, 1 Türkmenistan ve 1 Kosova mağazası ve Nahcivan’da satış noktaları ile birlikte toplam 5 mağaza ve 700 m2’lik satış alanı ile devam ediyor. 2017 yılında yurtdışında yatırımlarımızı artırarak,  ihracat ve büyüme hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. 2016 yılını 2 Milyon TL’lik ihracatla kapattık. 2017’de ihracatta  %100 büyüme ve 2019’da ise bu rakamı çift haneli rakamlara çıkarmayı hedefliyoruz.

 Yurtdışı yatırımlar nezdinde baktığımızda; İran ile bayilik görüşmelerimiz devam ediyor. Fas ve Tunus odaklı olarak Kuzey Afrika’yı araştırıyor, bu bölgelere de girmeyi planlıyoruz. Doğu Avrupa pazarlarında hızla ilerliyoruz. Körfez Bölgesi ve Türki Cumhuriyetler de hedeflerimiz arasında yer alıyor.

 Cadde mağazacılığını mı AVM mağazacılığını mı tercih ediyorsunuz? İnternet satışınızda durum nedir?

Şu anda Türkiye’nin farklı şehirlerindeki 87 mağazamız AVM’lerde yer alıyor. Bizler gibi zincir mağazası olan markaların AVM’leri tercih etme nedenlerine gelecek olursak: AVM’ler; sahip oldukları trafik nedeniyle, tatminkâr seviyede bir ciro gerçekleştirilmesini sağlıyor, iş hacminin önemli bir bölümünü oluşturuyor, aynı zamanda bulundukları şehrin ve noktanın sosyal ve kültürel buluşma noktası oluyor. Fakat caddelerin de Türk alışveriş kültüründeki yeri ve önemini unutmamak gerekiyor.

Son yıllarda perakende sektörünü etkileyen Omnichannel (çok kanallı) satış ve pazarlama ile e-ticaret büyük önem kazandı. İnci Deri olarak biz de 2016 yılının başından beri e-ticaret yatırımlarımıza ağırlık veriyoruz. İncideri.com 2016’yı %100 büyüme ile kapattı. Yaptığımız yatırımlarla bu rakam daha da yükselecek. İnternet mağazamızın toplam ciromuzdaki payını da %2’den %5,5’e çıkartmayı hedefliyoruz. Ayrıca önümüzdeki dönemde aktif hale gelecek mobil aplikasyonumuzun satışlarımıza %20 oranında etkisinin olacağını hedefliyoruz. Alternatif satış kanallarını kullanarak müşterilerimizle her noktada bir araya gelmeye devam ediyoruz.

İnci’yi nerede görmek istiyorsunuz? Projeleriniz neler?

100. yılımızı kutlamak bizim için büyük bir gurur kaynağı. Bu sene itibariyle de kendimizi geliştirmeye ve trendlere öncülük etmeye devam edeceğiz. 100. yılımızın hazırlıklarına uzun zaman önce başladık. Çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve müşterilerimizle, bu gururu, yıl boyunca farklı projelerle paylaşmayı ve kutlamayı planlıyoruz. 100. yılımıza özel olarak iki özel çalışmaya da imza attık: İnci Atölye ve 100 Koleksiyonu. “İnci Atölye” hayalinizdeki ayakkabıyı en küçük ayrıntısına kadar tasarlamayı mümkün kılıyor. İnci Atölye’de, hem kadın hem de erkek modelleri tasarlanabiliyor. Az sayıda İnci Atölye mağazalarını ziyaret edenler, zengin renk ve model arasından özel olarak yapılan seçimler kapsamında, hayallerindeki ayakkabıyı şekillendirmeye başlıyor.  İnci Atölye’de kişiye özel üretilecek ayakkabının rengini, derisini ve iç astarını seçtikten sonra stiletto’larda topuk boyuna, erkek modelinde rengine, tabanına, astarına ve bağcığa karar veren müşterilerimiz ayakkabılarının altına baş harflerini yazarak kendi tasarımları olan modele imza atabiliyor.

“100 Koleksiyonu”nda ise İnci’nin klasikleşen ikonik modellerini günümüzün trendlerine göre yeniden yorumladık. Gamze Saraçoğlu’nun kreatif direktörlüğünde hazırlanan “100 koleksiyonu”, modern çizgilerin klasik modellerle buluşmasını sağlıyor. Geleneksel ürün kalitesini farklı renkler, özel baskı deriler ve yenilikçi materyallerle, günümüzün trendleriyle buluşturan koleksiyon, 5 erkek 8 kadın ayakkabı modelinden oluşuyor.

Türkiye’nin ilk 100 yıllık moda perakende markası olarak, yurt dışında yeni pazarlara açılacak ve markalı yurt dışı yatırımlarımızı artıracağız. Türk markalarının global birer oyuncu olabilmeleri ve dünyada tanınan Türk markaları geliştirmek amacıyla başlatılmış devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality’ye başvurumuz yakın zaman önce onaylandı. Turquality’den alacağımız destek ile yurt dışında da yatırımlarımızı artırarak,  Türkiye’yi ve markamızı en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki 2 yılda yurt dışı satış noktalarımızı 20’ye çıkartmayı ve 5 yılda 40 satış noktasına ulaşmayı hedefliyoruz.

Perakende sektörü için başarılı olmanın ipuçları sizce neler?

Perakende sektöründe trendleri takip etmek ve hatta trendlere öncülük etmek büyük önem taşıyor. Dünya trendlerini, iş ve moda dünyasındaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor ve  “Modaya yön veren marka" olmak amacıyla pazarlama ve tasarım çalışmalarımıza büyük bir titizlikle devam ediyoruz. Bir moda markası olma yolunda belirlediğimiz stratejimiz kapsamında geçtiğimiz yıl, Gamze Saraçoğlu ile işbirliğimizi kalıcı bir boyuta taşıdık. Artık kendisi İnci Deri’nin Kreatif Direktörü olarak bizlerle birlikte ve tüm koleksiyon ile ilgileniyor. Gamze Saraçoğlu ‘kreatif direktörlüğünde’ hazırlanan ilk koleksiyon olan ‘İnci 2015-2016 Sonbahar-Kış Sezonu itibariyle artık tüm sezon modellerimizi ‘7 farklı grupta’ hazırlıyoruz. Her biri farklı bir hayat tarzını temsil eden bu ‘7 grup’, kendine özgü hikayelerine göre şekillendirilen tasarımlar, renk kodları ve deri kullanımlarıyla ’modanın matematiği’ni de temsil ediyor. ‘7 grup’ ile aynı zamanda koleksiyonların bütünlüğü ve görsel zenginliği devam ettiriliyor.

Tüketicilerimizle buluştuğumuz mağazalarımız ve satış danışmanlarımız konusunda da çalışmalarımızı büyük bir özenle gerçekleştiriyoruz.Türkiye’de 100 yıllık ilk ayakkabı ve çanta markası olarak vizyonumuz ve “En beğenilen, en çok çalışılmak istenen şirket” olma hedefimiz çerçevesinde İK çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu hedefimiz çerçevesinde, İnsan Kaynakları verimliliğini artırmak ve aynı zamanda çalışanlarımızın hem kişisel hem de profesyonel gelişimlerine destek vermek adına "Başarıya Koşanlar ve Fark Yaratanlar" isimli İK programlarımızla sektörde yine önemli bir değer yaratıyoruz. İnternet üzerinden İnci Kampüs programımız ile de eğitim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm çalışanlarımız İnci Kampüs üzerinden eğitimlerine devam edebiliyorlar.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri