İngiliz devi, Migros’la ortak mı oluyor?

24 Şubat 2014 Pazartesi

Geçtiğimiz Cuma Financial Times Gazetesi İngiliz perakende devi Tesco'nun Türkiye'deki varlıklarını Migros ile birleştirmek için BC Partners ile görüşmeler yaptığını, Tesco'nun bu yolla Türkiye'deki varlıklarını azaltabileceğini yazmıştı. Tesco Kipa'dan bu konu ile ilgili KAP’a açıklama geldi. Açıklamada Tesco'nun farklı şirketlerle farklı opsiyonları değerlendirdiğini, görüşmelerin ilk evrelerinde olduğu bildirildi

ingiliz-devi-migrosla-ortak-mi-oluyor

Türkiye'de Kipa markasıyla faaliyet gösteren Tesco'nun Migros ile ortaklık konusunda BC Partners ile masada olduğu belirtildi. Financial Times gazetesinin konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı habere göre Tesco'nun bir ortaklık anlaşması vasıtasıyla varlıklarını kısmi olarak azalttığı Çin'de uyguladığı planı, Türkiye için de uygulayabileceği belirtildi.

Gazeteye göre ABD'den çıkan ve Çin'deki varlıklarını azaltan Tesco'nun bazı yatırımcıları şirketin Türkiye'den çıkmasını istiyor. Alınan bilgilere göre ise Tesco Migros bünyesinde BC Partners ile ortaklık kurmayı konuşuyor. İki tarafın bu sene başında görüşmelere tekrar başladığı belirtildi. Anlaşmaya varılırsa Tesco Türkiye'deki varlıklarıyla birlikte Migros ortaklığına dahil olacak.

BC Partners geçtiğimiz sene Migros'un olası hisse satışları için JP Morgan ve Bank of America'yı yetkilendirmişti. Migros'u almak için adaylar arasında Tesco, Carrefour ve Walmart gösterilmişti. Konuya yakın kaynaklar bu ortaklık anlaşmasının iki grup için de Türkiye'deki varlıkları açısından faydalı olacağını belirtirken başka bir kaynak anlaşmanın rekabet konusunda soru işareti yaratabileceğini belirtti.

BC Partners Migros'ı 6 yıl önce 3.25 milyar dolara satın almıştı. BC Partners yetkilileri Financial Times'a konuyla ilgili açıklama yapmazken, Tesco Kipa, Tesco PLC'nin farklı şirketlerle farklı opsiyonlara yönelik görüşmelerin ilk evrelerinde olduğunu bildirdi.

Tesco Kipa'dan konu ile ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: "Geçtiğimiz haftasonu yazılı, görsel ve sosyal medya organlarında çıkan haberlere istinaden, Tesco PLC'nin farklı şirketlerle farklı opsiyonlara yönelik görüşmelerin ilk evrelerinde oldugunu belirtmek isteriz. Daha önceden olduğu gibi, yatırımcılarımızın kararlarını etkileyebilecek önemli bir gelişme olduğunda, KAP vasıtası ile kamuoyunu derhal bilgilendirmeye devam edeceğiz."

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri