Intersport Türkiye Genel Müdürü Aydın Kanatlı

15 Mart 2013 Cuma

Geçtiğimiz yıl The Athlete’s Foot Franchising satın alımı, Intersport’u dünya spor pazarında önemli rekabet avantajı sağladı. Intersport Türkiye Genel Müdürü Aydın Kanatlı, satın alımın ardından değişen stratejileri ve iddiaları Mağaza dergisine anlattı. Çok yüksek hedefler koyduklarını belirten Kanatlı, bu yıl 4-5 yeni mağaza daha açacaklarını söylüyor

intersport-turkiye-genel-muduru-aydin-kanatli

Fulya B. ÖZTÜRK

2012 yılında yaşanan satın alım,Intersport’u dünya spor pazarında önemli rekabet avantajı sağladı. 2012 yılındaki bu satın almayla stratejileriniz ne yönde gelişti?
TAF satın alımı Intersport’a dünya spor pazarında önemli rekabet avantajı sağlayacak ve ölçek ekonomisinden daha fazla yararlanmasına yol açacak. Türkiye’de ise 2011 yılında başlanan kapsamlı dönüşüm çalışmaları sonrası spor pazarında önemli oyunculardan birisi haline gelen Intersport’un
farklı konseptte daha farklı müşterilere servis vermesine olanak sağlayacak ve orta vadeli büyüme planlarımızın önemli motorlarından birisi olacak.

Intersport’un en önemli iddiası ve ortaya koyduğu fark nedir? Intersport, müşterilerine ne vaat ediyor?
Intersport dünya geneline yayılmış 5 binden fazla mağazası ve yaklaşık 10 milyar dolar seviyesindeki cirosu ile en büyük spor ürünleri perakendecisi. Bu ölçeğin getirdiği operasyonel ve finansal getirileri müşterilerimizle fonksiyonel ve estetik ürünleri uygun fiyata sunarak paylaşıyoruz. Intersport’un müşteriye sağladığı en büyük kolaylık; bütün ana akım sporlarla ilgili ürünleri ve markaları, uzman bilgisi ve servisi eşliğinde bir arada bulundurması. Türkiye’de sadece bizim mağazalarımızda kategori düzeni uygulanıyor. Yani koşu ile ilgili bir ihtiyacınız olduğunda mağazada tüm marka duvarlarını gezmenize gerek kalmaz, koşu bölümüne gelir ve tüm ürün gruplarını orada bulup, uzmanlarımız eşliğinde kıyaslayarak ihtiyacınızı giderirsiniz. Intersport’un felsefesi, bir insan bir şeyi ne kadar severse o kadar sık yapar, müşterilerimize severek yapacakları sportif aktiviteleri için fonksiyonel ve estetik ürünler sunmak.

Türkiye’deki organizasyon yapınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Kaç mağazanız bulunuyor, ağırlıklı olarak hangi bölgelerde?
2011 yılında Intersport’ un marka hakları Yunanistan merkezli Fourlis Holding tarafından satın alındı ve yepyeni bir şirket ve organizasyon kuruldu. Fourlis Holding, Yunanistan merkezli, Atina borsasına kote, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan’ da IKEA ve Intersport mağazaları işleten çok büyük bir perakendeci. 2011 yılında da hem Intersport portföylerini genişletmek için hem de Türkiye perakende pazarına çok inandıkları için ülkemize yatırım yapma kararı aldılar ve hızlı şekilde de devam ediyorlar.
Şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Erzurum şehirlerinde olmak üzere toplam 16 mağazamız bulunuyor. Doğal olarak mağazalarımız ağırlıklı İstanbul ve Ankara’da. 25 kişilik merkez ekibimizle birlikte organizasyonumuz toplam 200 kişi.

Mağazalarınız ağırlıklı olarak alışveriş merkezlerinde bulunuyor. Neden AVM’leri tercih ediyorsunuz? Sizce AVM’lerin avantajları nelerdir?
Türkiye’de mağazaların ağırlıklı olarak AVM’ lerde olması dışında bir şansınız yok. Bunun birinci nedeni AVM’lerin pazardaki baskın penetrasyonu ve dominansı ise diğeri de cadde mağaza arzının son derece kısıtlı ve pahalı olması. Tabii ki, son 20 yıldır AVM’ lerin insanların tüketim ve gezme alışkanlıklarını değiştirdiğini gözardı edemeyiz. İnsanlar, aileleriyle birlikte tüm sosyalleşme ve tüketim ihtiyaçlarını AVM’lerde giderdikleri için markaların da oralarda bulunması gerekiyor.

E-ticaret de son yıllarda önemli ivmeler kazandı. Sizin bu konuda bir çalışmanız bulunuyor mu? Ya da sanal mağaza açmayı düşünüyor musunuz?
Genel olarak e-ticaret özel olarak da private shopping siteleri geçtiğimiz 5 yılda ciddi gelişim gösterdi. Ama malesef dikey siteler dediğimiz sezon fiyatlarıyla satış yapan sitelerin volümleri hâlâ emekleme aşamasında, birçoğu arkalarında büyük fonlar olmasına rağmen dayanamayıp kapattı. Biz aslında private shopping siteleriyle yıllardır müşterileri nasıl indirimli alışveriş yapabilecekleri konusunda eğittik. Ben bunun sürdürülebilir bir düzen olduğunu düşünmüyorum şahsen. Intersport olarak, Türkiye’ nin en kapsamlı online spor mağazasını açmak için projemizi başlattık. Mart ayı içerisinde online satış sitemizi açmış olacağız. Marka ve ürün çeşitliliği tedarığı konusundaki gücümüzle bu kanalda kısa sürede müşterilerin en fazla rağbet ettiği online satış sitesi olmayı amaçlıyoruz.

Spor bilinci artıyor

Müşteri sadakati son derece önemli. Müşteri sadakati oluşturmak, eğitimli çalışanlardan da geçiyor. Sizin bu konudaki çalışmalarınızı öğrenebilir miyiz? Hem müşteri sadakati hem de çalışanlarınızın eğitim çalışmaları konusunda neler yapıyorsunuz?
Biz müşterilerimizin spor ile ilgili her ihtiyaçlarında ilk düşünecekleri marka ve mağaza olmayı amaçlıyoruz ve tüm süreçlerimizi de buna göre düzenliyoruz. Her mağazamızda; tenis, koşu, kış sporları ve fitness konularında uzman bilgisine sahip satış personelleri bulunduruyoruz ve onların bilgilerini tedarikçilerin de yardımıyla sürekli yeniliyoruz. Firefly, Etirel, McKinley gibi kategori  markalarımız ile müşterilerimize farklı model ve fiyat alternatifleri sunarak tekrar tekrar gelmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Pilot mağazalarımızda başladığımız “Footscan” projesi kapsamında, müşterilerimizin ayak ve taban analizlerini yapıp, onlara en doğru ayakkabı, tabanlık alternatiflerini sunuyoruz. Tüm bunların temelinde de dediğim gibi, müşterimizin ihtiyaçlarını anlama ve buna uygun çözümler üretme çabamız yatıyor. Müşteri sadakat kartımız mevcut. “Intersport Kart” yoluyla devamlı müşterilerimize fiyat avantajı sağlıyoruz. Yeni yılda yapacağımız çalışma ile, sadakat kartlarımızı farklı sporlar için farklı avantajlar içerecek şekilde yenileyeceğiz. Bu yıl Intersport Koşu Klübü’müzü oluşturduk ve Avrasya Maratonu’na katıldık hep birilikte. Bundan sonra da grubumuzla birlikte dönemsel koşu aktiviteleri yapmaya devam edeceğiz. Son olarak müşterilerimize kolaylık sağlamak amacıyla Intersport hediye kartlarının satışına başladık mağazalarımızda. 75, 150 ve 250 TL değerinde üç farklı alternatifle, müşterilerimiz için güzel bir hediye alışverişi seçimi yaratmak istedik.

Uzun yıllar spor sektöründe olan bir firma olarak tüketici eğilimlerini sizden dinleyebilir miyiz, eğilimler ne yönde gelişiyor?
Ekonomik gelişmenin, kişi başına düşen milli gelirin ve şehirleşme oranının artması gibi makro nedenler spor ürünleri tüketicisinin alışveriş eğilimlerini şekillendiriyor son dönemlerde. Spor sektörünün her zaman milli gelirden daha fazla büyümesi bu savımı destekler nitelikte. İnsanlar daha fazla “iyi ve sağlıklı olma” bilinci geliştirdikçe daha fazla spor yapmaya yöneliyorlar, daha fazla spor malzemesi harcaması yapıyorlar. Ben bu trendin önümüzdeki yıllarda da pozitif şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Ek olarak, çalışma hayatında daha fazla şirketin smart giyime geçmesi ve önümüzdeki yıldan itibaren ilk ve orta öğrenimde serbest kıyafete geçilecek olması pazarı daha da büyütecek etkenler. Spesifik olarak mağaza içi harcama davranışlarına baktığımızda şunları söyleyebilirim; müşterilerin indirim/promosyona hassas olma hali devam ediyor, dönemsel olarak çok ciddi oranlarda kış sporları malzemeleri, tenis raketi ve koşu bantları satışları gerçekleşiyor, müşteriler artık alacakları malzemenin işlevselliği konusunda daha bilinçli bir beklenti içerisinde ve müşteri kafasında ihtiyaçla ilk kimi örtüştürürse ona gidiyor.

Intesport’un müşteri profilini de öğrenebilir miyiz? Kimler alışveriş yapıyor Intersport’tan?
Genel olarak bakacak olursak, Intersport, sunduğu seçenekler sebebiyle her yasa ve kitleye hitap ediyor aslında. Biz odak müşteri profilimizi A,B,C1  18-45 yaş arası kadın ve erkek olarak görüyoruz. Spor kategorilerine göre hedef kitle de değişebiliyor. Örneğin kış sporları ürünleri alan müşteri profili ile futbol ürünleri alan müşteri farklı olabiliyor. Tenis, basketbol, yüzme, koşu  gibi amatörden profesyonele teknik ürünlerin bulunabileceği kategoriler dışında, okula dönüş veya yaz döneminde, şapkadan, bikinilere, ayakkabıdan eşofman takımları veya saatlere kadar bir çok seçenek mevcut. Son yıllarda, Türkiye’nin spora yaptığı yatırımlar çoğaldı. 2012 Avrupa Spor başkenti, Eurolegue Final Four, WTA Tenis turnuvası, Avrasya Maratonu gibi büyük organizasyonlarla spor artık bir çoğumuzun hayatının bir parçası oldu. Tüm bu yatırımlara paralel olarak, Türk insanı artık bilinçleniyor, bu bilinçle de günlük rahat kıyafetler ve ayakkabbilara yöneliyor. Sportif giyinmeyi seven herkese hitap ediyoruz diyebiliriz.

2012 yılı Intersport için nasıl geçti?
Sektörde genel olarak çok olumlu bir hava olmamakla birlikte, 2012 bizim için harika bir yıl oldu. Marka bilinirliğimizi, pazar payımızı ve satışlarımızı ciddi oranlarda arttırdığımız, müşterilerimizle çok değerli ilşikiler kurduğumuz, mağaza açılışlarımızla daha fazla müşteriye ulaştığımız bir yıl oldu.

Peki, 2013 yılından beklentileriniz nelerdir, önümüzdeki dönem mağaza yatırımlarınızdan da bahseder misiniz?
Makro ekonomik anlamda 2011’den kötü, 2012’den iyi bir yıl bekliyorum. Rekabetin daha da artacağı, müşterinin artan rekabetle daha az sadık olacağı ve fonksiyonelliği ve estetiği aynı anda uygun fiyata sunan markalardan daha çok alışveriş yapacağı bir yıl olacağını düşünüyorum. Bunun yanında indirimli ürün satan private shopping sitelerinin markalı ürün stoğuna ulaşmada yaşadıkları sıkıntılara paralel olarak volümlerinin azalacağını, yeni açılan büyük ölçekli AVM’lerin de orta ve küçük ölçekli mevcut AVM’lerden ciddi müşteri çalacağını düşünüyorum. Biz Intersport Türkiye olarak kendimize yine çok yüksek hedefler koyduk ve uygulamaya koyacağımız projelerle de hedeflerimize ulaşacağımızı düşünüyorum. 2013 yılında projelerin uygunluğuna göre 4-5 yeni mağaza açma hedefimiz var.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri