İş modeli değişen Praktiker mağaza sayısını artıracak

06 Mayıs 2013 Pazartesi

Praktiker yetkilileri, doğrudan işletilen 3 mağazayı kapatıp, 6’sını devredeceklerini ve franchise sistemiyle mağaza açmaya devam edeceklerini açıkladı

is-modeli-degisen-praktiker-magaza-sayisini-artiracak

Praktiker, Türkiye'de faaliyetlerini yeniden yapılandırarak devam edeceğini, Türkiye pazarından çıkışlarının söz konusu olmadığını açıkladı. Türkiye'de yeniden yapılanma doğrultusunda iflas erteleme başvurusu yapan ve yeni iş planını sunan Praktiker'in, kayyum gözetiminde yapılanma sürecini yürüttüğünü, "Türkiye'den çekileceği" haberlerinin bu sürece zarar vermeye başladığını belirtti.

Praktiker yetkilileri, "İflas erteleme başvurusu sonrası yeniden yapılanma sürecimiz devam ediyor. Doğrudan Praktiker tarafından işletilen mağazalarımızdan 3'ünü kapatma aşamasındayız. Diğer 6 mağazanın ise devri söz konusu, bunun için çalışıyoruz. Böylece işçilerimiz, diğer muhataplarımız mağdur olmadan süreci yönetmiş olacağız. Franchise sistemiyle mağaza açmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Dolayısıyla Praktiker, Türkiye pazarında var olmaya devam edecek. Her türlü yükümlülüğümüzü karşılayacak güçteyiz" bilgisini verdi.

Praktiker'in Türkiye'den çekilmek bir yana halihazırda franchise sistemiyle açtığı mağaza sayısının 7'ye ulaştığını belirten şirket yetkilileri, Şubat ayında iflas erteleme başvurusu yapmalarının ardından yeni iş modeline geçerek faaliyetlerini sürdüreceklerini açıklamalarına rağmen "Türkiye'den çekiliyor" haberleri çıkmasının sürece zarar verdiğini vurguladı.

Sürecin kayyum gözetiminde sürdüğünü ve iflas erteleme başvurusuyla birlikte ilgili mahkemeye iyileştirme projelerini sunduklarını belirten yetkililer, "Praktiker'in yeni iş modeli çerçevesinde operasyon giderleri yüksek olan mağazalarından bir kısmını kapatarak, franchise sistemi ile yeni mağazalar açacağını duyurmuştuk. Yeni iş modeli çerçevesinde 3 mağaza Mayıs ayı sonunda kayyum kontrolünde kapatma kararı alan Praktiker, Türkiye'de halen 12 ilde 16 mağaza ile faaliyet gösteriyor. Mardin, Antalya, Sivas, Erzurum, Trabzon, İskenderun ve Ankara'da franchise sistemi ile 7 mağaza açan Praktiker, önümüzdeki ay içinde de Diyarbakır, Nevşehir, Gaziantep'te yeni mağazalar açarak franchise sistemi ile açtığı yeni mağaza sayısını 10'a çıkartacak" bilgisini verdi.

Praktiker'in son olarak Ankara Gölbaşı franchise mağazası açtığını, 3+3 yıl opsiyonlu olmak üzere toplam 6 yıllık franchise sözleşmesi imzaladıklarını ve franchise sözleşmesi imzalayan yatırımcının toplamda 250 bin TL'lik bir yatırıma imza attığını belirten yetkililer, "Praktiker'in Türkiye pazarından çıktığına dair haberler doğruyu yansıtmıyor. Tedarik, teknik destek faaliyetimiz franchise marketlere sıkıntısız olarak devam ediyor" görüşünü vurguladılar.

Kaynak: Mehmet Kaya / DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri