İsmail Acar Resim Sergisi Oasis’te

03 Nisan 2014 Perşembe

İsmail Acar Resim Sergisi 4 – 28 Nisan’da Bodrum Oasis Nurol Sanat Galerisi’nde

ismail-acar-resim-sergisi-oasiste

“Eski Türkler arasında marifet gösteren gençlerin bir özelliği de, devlerin koruduğu nar bahçesinden nar almaktı. Anadolu meyvesi olan nar, anneannemle çocukluğumda yaşadığım güzel hatıraların sanatsal yansımasıdır. Bu yüzden de resimlerimde batılı değerler yerine kendi kültürümüzün kodlarını öne çıkarıyorum.”

Sanatçının resimlerde ana tema, zaman, tarih ve coğrafya üçgeninde; kaftanlar, İstanbul, Ayasofya, lale, gül, nar, hat, kaligrafi, sultan portreleri ve Bizans, Anadolu’nun kralları ve tanrılardır. Acar, yaşadığı coğrafyanın kodlarını kullandığı resimlerini, ‘...Bu coğrafyanın kendine özgü sembollerini kullanıyorum ben. Andy Warhol nasıl Amerika’nın sembollerini kullandıysa, Marilyn Monroe, Elvis Presley gibi isimleri taşıdıysa resimlerine ben de bu ülkenin geçmişindeki önemli sembollerini resme taşıyorum. Hiç bir şeyi yüceltmek ya da alçaltmak niyetinde değilim. Toplumun reflekslerini yansıtıyorum. Batı hep kendi ikonlarını yaratmış. Ben de bu coğrafyadan bir sembol yaratmak istiyorum....’ sözleriyle açıklıyor.

1971’de Sivas’ın Suşehri ilçesinde doğan İsmail Acar, 1988’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne girdi. 1992’de Ergin İnan Atölyesi’nden birincilikle mezun olurken 1993’de “Teknoloji ve Sanat”master tezini tamamladı. 1994 yılında ise New York’ta David Salle ile çalıştı.
Bugüne kadar 200’ün üzerinde kişisel sergi açan ve birçok karma sergide yer alan İsmail Acar’ın eserleri, Avrupa ülkelerinin tamamında, ABD, Kanada, Meksika, Arap Yarımadası’nın tamamında, Rusya, Moldovya, Ukrayna, tüm Türk Cumhuriyetleri’nde, Çin, Tayvan, Kore ve Japonya’da müze, özel koleksiyon ve galerilerde bulunuyor. Sanatçı, 2005 Venedik Bienali ve 2009 Floransa Bienali’nde yer aldı. 2001 yılından itibaren gerçekleştirdiği tüm sergilerde, sergi gelirinin bir kısmını sosyal yardım amaçlı çalışan vakıf-dernek ve kuruluşlara bağışlıyor. 2008 Türkiye Kızak Federasyonu kurucularından ve TEGV mütevelli heyeti üyesi.

İsmail Acar Resim Sergisi, yarın (4 Nisan) saat 18.30’da yapılacak kokteyl ile Bodrum Nurol Sanat Galerisi'nde açılacak ve 28 Nisan’a kadar, Pazartesi günleri hariç, her gün 12.00-20.00 saatleri arasında gezilebilecek. 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri