İsmar, 80 yeni mağaza açacak

10 Eylül 2012 Pazartesi

Yapısal ve görsel açıdan tamamen yenilenen İsmar Marketleri, 2013’e kadar 40 milyon TL yatırımla 80 yeni mağaza açacak. Önümüzdeki yıl yüzde 100 büyüme hedefleyen firma 2 bin 300 kişiyi de istihdam etmeyi planlıyor

ismar-80-yeni-magaza-acacak

1993 yılında tamamen satın alma avantajını kullanmak amacıyla 56 küçük marketin birleşmesi ile kurulan İsmar Marketleri yeniden doğuyor. Ortaklardan Akyürek Şirketler Grubu’nun 2003’te İsmar’ı tamamen satın alması ve 2011’de sürecin tamamlanması ile başlayan değişim hızla devam ediyor. Bugün 40 mağazayla faaliyet gösteren İsmar, 2013’e kadar agresif bir büyüme hedefliyor.

Markanın değişim sürecinde en büyük rolü üstlenen İsmar Genel Müdürü Mutlu Gökdemir, 2013 sonuna kadar 120 mağazaya ulaşacaklarını söyledi. Toplamda 40 milyon TL’lik bir yatırım yapacaklarını ifade eden Gökdemir “Mahallenin süpermarketçisi olma hedefiyle çıktığımız yolda hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Bu değişim süreci ile birlikte yeni İsmar, sektörde sözü geçen bir marka haline gelecek” diye konuştu.

Eskişehir’e unlu mamul tesisi kurdu
Toplamda bin 100 kişiye istihdam sağladıklarını dile getiren Gökdemir, yeni açılacak şubeler ile birlikte bu sayıyı 3 bin 400’e çıkaracakları bilgisini de verdi. Unlu mamul ve entegre et üretim tesisi alanında da yatırım yaptıklarını belirten Gökdemir şöyle konuştu: “Unlu mamül üretim tesisi kurduk. Eskişehir’de yaptığımız yatırımın toplam bütçesi 1 milyon lirayı buldu. Ayrıca bir entegre et tesisi yatırımı daha yaptık. Hayvan alımından kesim, parçalama ve paketlemeye kadar bütün süreçleri yönetiyoruz. Bu yatırımlar yalnızca İsmar’a yönelik değil. Dışarıdaki tedarikçilerimize de hizmet veriyoruz. İsmar marketlerinde de ürünlerimizi satıyoruz. Örneğin ette fiyatlamamız son derece uygun. Antrikotu 45 liraya satan marketler var. Bizde antrikot 30 lira.”

"Satılık değiliz ama olanlara talibiz"
“Türkiye’nin en uygun, en düşük marjlar ile çalışan süpermarketiyiz” diyen Gökdemir, ucuz market diye bilinen birçok marketin markasız ürünler satarak bu imajı kazandıklarını söyledi. İsmar’ı satmayı düşünmediklerini de dile getiren Gökdemir “Tabiî ki ticarettir bu. İyi bir teklif verilirse düşünebiliriz. Ancak bu yatırımları satmak için yapmıyoruz. Sektörde uzun yıllar var olma çabasındayız. Bizi almak isteyenler oldu ancak biz çok net bir dille satmayı düşünmediğimizi söyledik. Satılık olanlara da talibiz” dedi.

Barküteri ile bakliyat satışı 6 kat arttı
Yenileme operasyonları içinde hiçbir markette bulunmayan bir projeye de imza attıklarını söyleyen Gökdemir “Barküteri adında bir reyon açtık. Bu şarküteri reyonunun kuru gıda versiyonu gibi. Tüm marketlerimizde mevcut… Tüm bakliyat çeşitleri açık şekilde satın alabiliyorsunuz. Bu reyonun en büyük özelliği sağlıklı ve hijyenik olması. Üstten doldurup, alttan boşalan bir reyon... Market başına 30 bin TL’lik yatırım yaptık. Reyonlarımızda 17 çeşit bakliyat bulunduruyoruz bu sayede bakliyat satışlarımız 6 kat birden arttı” diye konuştu.

Çalışanın mutluluğu müşteriye yansıyor
Başarının en temel öğesini insanı olarak gördüklerini söyleyen Gökdemir İsmar’ın İK politikasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Çalışana verilen değer yalnızca yasal standartlardan geçmemeli. En alt seviyeden en üst hiyerarşik seviyeye çıkış yolunda, tamamen açık ve şeffaf bir iletişime inanıyoruz. Çalışanlarımızın gelişimleri içinde her türlü eğitim ihtiyacını eğitim planları dahilinde karşılıyoruz. Gerek işlevsel faaliyet eğitimleri, gerekse kişisel donanım eğitimlerini veriyoruz. Çalışanlarının mutlu olmadığı bir şirketin müşterilerinin de mutlu olamayacağına inanıyoruz.”

Kaynak: Kaan Zenginli / StarGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri