İsmar Genel Müdürü Can Özbay

27 Nisan 2013 Cumartesi

Geçtiğimiz yıl reyonlarından logosuna kadar köklü bir değişikliğe imza atan İsmar, 2013’e de hızlı bir giriş yaparak Reyon Market’in 24 şubesini satın aldı. Geçtiğimiz günlerde mağaza sayısını 68’e yükselten ve birçok market grubuyla görüşmeler yapan İsmar’ın Genel Müdürü Can Özbay, “Daha hızlı büyüyebilmek için inorganik büyüme olasılıklarını da değerlendiriyoruz” açıklamasında bulundu

ismar-genel-muduru-can-ozbay

Uğur TATLI

İsmar, geçtiğimiz günlerde 2013’ün en önemli satın almasına imza atarak Reyon Market’i bünyesine kattı. Bu süreci anlatır mısınız?
İsmar’ın Genel Müdürlüğü görevine geldiğim üç aylık zaman dilimi içinde, çok önemli mesafeler kaydettik. Yeniden yapılanma sürecimizi; satın almalar, organizasyonun iyileştirilmesi, uzman personelin ve yönetim kadrolarının oluşturulması ile yine personelimize vereceğimiz eğitimler oluşturuyor. Bunların en önemli basamağı satın almalar. İlkini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirerek, Reyon Market’i bünyemize katıp yüzde 50’lik bir büyüme kaydettik. Yönetim kadrolarımızı, sektörümüzün önde gelen çok değerli isimleri oluşturacak. Bunları da kamuoyuyla en yakında zamanda paylaşacağız. Tüm bu yeniden yapılanma sürecimizi, sektörümüze kalıcı değerler yaratmak üzere hayata geçireceğimiz projelerle de sürdürmek önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Farklı satın almalar yapmayı düşünüyor musunuz?
İsmar Marketler Zinciri, geçen senenin başından itibaren büyüme dönemine girdi ve bu sene bunu daha da hızlandırarak devam ediyoruz. Bir yandan organik büyüme için gerekli yatırımlarımızı yaparken diğer yandan da daha hızlı büyüyebilmek için inorganik büyüme olasılıklarını da değerlendiriyoruz. Görüşme yaptığımız birçok market grubu var. Reyon Market’in bünyemize katılmış olması bu çalışmaların bir devamı.

İsmar, geçtiğimiz yıl logosundan reyonlarına kadar bir dizi değişikliğe giderek kabuk değiştirdi. 2013’te nasıl bir strateji izleyeceksiniz?
İsmar’ın yeni konsepti müşterileri tarafından çok olumlu karşılandı. Buna rağmen daha iyi nasıl hizmet verebiliriz düşüncesiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Reyonlarımızın verimliliğini artırmak üzere bir dizi değişiklik başlattık. Özellikle taze grubuna önem veriyoruz. Meyve-sebze, et ve açık şarküteride de üstün hizmet kalitelisi ve uygun fiyat politikasıyla hedef kitleye ulaşacağız. Unlu mamuller reyonlarımızı geliştiriyoruz. Bir yandan ürün yelpazemizi zenginleştirirken diğer yandan da metrekare bakımından uygun yeni mağazalarımızda fırınlar kurarak, ürünleri mağazada pişirip sıcak satışa sunuyoruz. Müşterilerimize hem taze hem de iyi fiyatlı ürünler sunmak üzere çalışıyoruz.

Mağaza sayısı 68 oldu

İsmar’ın şu an itibarıyla kaç şubesi bulunuyor? Toplamda kaç metrekarelik satış alanına sahipsiniz?
İsmar olarak 44 şubemizde 35 bin metrekarelik bir satış alanında hizmet veriyoruz. Reyon Market’in de bünyemize katılmasıyla beraber 40’ı İstanbul’da olmak üzere toplam 68 mağaza ile hizmet vereceğiz.

Şubeleşme hedefi olan bir perakende zinciri olarak mağaza açacağınız lokasyonu belirlerken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?
Günümüzde kriterleri bizlerin belirleme imkânı maalesef yok. Olasılıklara bakarak içlerindeki en uygun lokasyonu tercih etmek zorunda kalıyoruz. Bunun için çalışan uzman ekibimiz var. Bu ekip, tüm bölgelerle irtibat halinde... Gelen tekliflere göre vaka bazında değerlendirme yapıyoruz.

Türkiye’nin farklı coğrafyalarında şubeleri olan İsmar, lojistik ağını nasıl sağlıyor?
İstanbul, Eskişehir ve Gaziantep’te 4 adet lojistik merkezimiz bulunuyor. 5 bin metrekarelik Eskişehir, 3 bin 500 ve 4 bin metrekare olmak üzere iki adet İstanbul depomuz ve 3 bin 500 metrekarelik Gaziantep depolarımızla bulunduğumuz bölgelerdeki dağıtımımız sistemli ve düzenli bir şekilde yürütülüyor.

“Discount formatına girmeyeceğiz”

İsmar, süpermarket formatında hizmet veren bir perakende zinciri. Son yıllarda indirim mağazacılığı da önem kazanmaya başladı. Bu bilgiler ışığında discount mağaza konseptiyle ilgili yatırım planınız var mı?
Biz çalışma prensibi olarak hizmet odaklılığı tercih ediyoruz. Hizmette üstün performansı yakalayacağımıza inanıyoruz. Bu sebeple süpermarket formatında büyümeyi planlıyoruz. Yakın zamanda bu formattan başka bir tercihimiz olmayacak. Bugünkü anlayışla discount market formatına hiçbir zaman girmeyeceğiz. 

Perakende sektörünün en önemli sorunları arasında insan kaynakları yer alıyor. İsmar’ın İK çalışmaları hakkında neler söylersiniz?
Tüm personelimiz için yerinde eğitim ve mesleki gelişim modelini benimsiyoruz. Bu kapsamda da ilk etapta marketçi alışkanlıklarının bir adım ötesine geçecek, yeni kadrolar ve iş fırsatları oluşturma planlarımız olduğunu söyleyebilirim. Personelimizin mutlu olduğu çalışma ortamını yaratmak en temel ilkemiz olacak. Bizim için mutlu çalışan mutlu müşteri anlamına geliyor. Ayrıca tüm çalışanlarımızın kendi konularında mesleki uzmanlığa kavuşması için eğitimlerimiz yoğun bir şekilde devam edecek.  Bu çalışmalarımızı da netleştirdikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Mesleki gelişime de büyük önem veriyoruz ve bu kapsamda iş tanımlarını da yeniden revize ediyoruz. Marketçilik alanına yeni bir anlayış getirme stratejisiyle oluşturacağımız ‘en uzman’ kadro/personel hedefimizi de yine mesleki gelişim ve eğitimlerimizle hayata geçirmeyi planlıyoruz.

İsmar’ın kısa ve uzun vadedeki planlarını okuyucularımızla paylaşır mısınız?
İsmar Marketler Zinciri’nin önümüzdeki döneme çok güçlü ve agresif girdiğini söylememiz yanlış olmaz. İsmar’ı Türkiye’nin organizasyon değeri en yüksek perakendecisi konumuna taşımak, öncelikli planlarımız arasında yer alıyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri