İstanbul Balık Hali Taşınıyor mu?

11 Temmuz 2008 Cuma

Birçok yerli organize perakendecinin balık satmamasının nedeni, 'hal'in karmakarışık yapısına ayıracak güç ve zamanlarının olmaması. Peki Balık Hali'nin keşmekeşliği sona erecek mi?

istanbul-balik-hali-tasiniyor-mu
Kumkapıdaki İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı 25 yıllık Su Ürünleri Hali'nin balıkçıların günümüzdeki ihtiyaçlarına yanıt vermediği için taşınacağı iddiaları, ulusal basına yansıdı. Öte yandan bu konu yaklaşık bir 10 yıldır periyodik aralıklarla zaten ortaya atılıyor. Fakat son anda çeşitli sebepler öne sürülerek sonraya bırakılıyor. Gelen bilgilere göre Büyükçekmece Bölgesi'ndeki Gürpınarda AB standartlarında, modern bir hal inşa edilecek. Gürpınarda kurulması planlanan hal için İstanbul Metropolitan Merkezindeki uzmanlar, akademisyenler, Tarım Bakanlığı ve ilgili sektör temsilcilerinin onayının alındığı belirtiliyor. Sektörün yapısı bir anda değişirBalık Hali'nin müzayede ve satış alanındaki karışıklık, sistemin düzensizliği, trafiğin yoğun olduğu kentin içinde bir yerde kurulu olması, hijyenik yetersizliği gibi nedenlerle birçok perakende zinciri balık standı kurmuyor, bu konuya zaman veya personel ayırmak istemiyor. Modern standartlarda, zaman kaybına yol açmayan ve herkese eşit muamele yapılan bir balık hali kurulabilirse, perakende zincirlerinin taze balık konseptine ilgisi artabilir. Uyum'undan Mopaş'ına, Çağrı'sından Biçen'ine kadar İstanbul'un dört bir yanına dağılmış perakende zincirleri, sistem düzgün işlemeye başlayınca, mağazalarında çeşit çeşit taze balık satmaya başlarsa tüketicilerin de balığa ilgisi artabilir. Balığın sadece Metro, Carrefour gibi bu operasyona gücü yeten zincirlerde değil orta ve küçük ölçekli perakendecilerde dahil daha fazla satış noktasında olması, tüketimini artırırken fiyatları da düşürebilir ve lüks balık kavramı değişebilir. Öte yandan tüm bu gelişmeler, doğal olarak şu andaki sistemle çıkarların çatışmasına yol açıyor, pazarın yapısının değişmesi balık müstahsillerinin işini de ciddi şekilde sekteye uğratabilir. Bu sefer iş ciddi, Belediye daha kararlı gibi gözükmesine karşın, halin yenilenmesi ya da taşınması seçenekleri birçok defa olduğu gibi yine ileriki tarihlere atılabilir.


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri