İstihdam rakamı ister 2 bin olsun ister 3 bin!

16 Aralık 2016 Cuma

Perakende sektörüne danışmanlık ve eğitim hizmetleri veren tecrübeli isim Sinan Asılyazıcı, sektörün gündeminde olan birçok konuyu Perakende.org için değerlendiriyor. Asılyazıcı bu hafta, perakende sektöründe istihdamın önemine vurgu yaparak istihdam rakamlarını değerlendirdi

istihdam-rakami-ister-2-bin-olsun-ister-3-bin

Sayı ne olursa olsun önemli!

İster 50 olsun ister 150.
5 ya da 15 de olabilir.
Yeter ki istihdam için olsun bu rakamlar.
Perakende sektöründe istihdamın önemini bu ara sıklıkla vurguluyor ve yazıyorum.
Artan maliyetler ve azalan karlılık açısından da bakıldığında halen artıyor veya artabiliyor olması bence çok önemli! Tamam, o zaman mağazalar açılıyorsa istihdam olacak ve artacak demektir, yani iş bitti mi? Perakendedeki büyüme ile desteklenirse evet. Açılan mağazalar çalışmaya devam ederse gene evet. Bunları açan kuruluşlar var olmaya devam ederse bir evet daha.


“2016’ da yaşanan olumsuzluklardan en çok etkilenen sektörlerden biride perakende oldu ama sektör, hızla yaraları sararak yoluna aynı tempoda devam etmesini de bildi. 2016’da pek çok firma mağaza açılışlarına ve yeni istihdam yaratmaya devam etti. Hatta işe alım açısından en hareketli sektörlerin başında geldi perakende.
Perakende, Türkiye’de büyümekte olan bir sektör olduğundan, hala gidecek çok yolu var. Tüm perakende sektörünün 2023’de 1 milyon 250 bin yeni istihdam yaratması bekleniyor. Büyük perakende markalarına 2017 hedeflerini sorduk. Markalar, önümüzdeki yılda tam gaz mağaza açılışlarına devam edecek ve sirkülasyonun da etkisiyle, on binlerce genci işe alacaklar.” (*)


Haberdeki bu veriler önemli, sektör açısından umut ve gurur verici. Hedeflere ulaşmak ve/veya hedefleri aşmak, tutturmak sektör için önemlidir ve hep de öyle olmuştur. 
Büyüyen ve büyümeye devam eden bazı sektörlerdeki gibi kırılgan olabilmektedir perakende.
Bu da bazı durumlarda korunmasını ve/veya teşvik edilmesini gerektirir, gerektirebilir.
Bir mağazayı kapatırız. Başka birini taşıyabiliriz. İstihdamaetkisi olumsuz olur elbette. Ama bir AVM’nin kapanması veya ciddi oranda kan kaybetmesi büyük bir iş gücü kaybına neden olacaktır.
Organize perakendedeki büyüme önemlidir! Ama yatırım maliyetleri de yüksektir! Giderek de yükselmektedir! Hedeflere ulaşmak için kendi kendine yatırım yapan perakende sektörü, belli desteklerle çok daha fazlasını gerçekleştirebilecek ve ülkemizin önde gelen sektörleri içerisindeki yerini koruyacak hatta daha yukarılara taşıyabilecektir.
Unutmamalıyız ki "hedefsiz perakendecilik olmaz" ama zarar ederek de sürdürülemez!
Onun için her bir istihdamda bizim için önemlidir. Her bir mağazada…


(*) Burcu ÖZÇELİK SÖZER “Perakendede Umut Var” 4 Aralık 2016 Hürriyet İKGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri