İstiklal’in en değerli kısmı perakendecilere ait

05 Kasım 2014 Çarşamba

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre günümüzde raylı sistemler, deniz yolu, metro ve metrobüs ile birlikte erişilebilirliği oldukça yüksek bir ilçe olan Beyoğlu, her geçen gün değerlenmeye devam ediyor. Galataport ve Haliçport projelerinin de faaliyet geçmesiyle birlikte Türkiye’nin tartışmasız en değerli noktalarından biri olarak konumlanacak ilçede ziyaretçi sayısında da ciddi artış bekleniyor

istiklalin-en-degerli-kismi-perakendecilere-ait

Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş. Lisanslı Değerleme Uzmanı ve Ortağı Özdil Şahin; alışveriş merkezlerinden dahi geniş ölçekte bir cadde perakendesine sahip, büyük otellerin, tiyatroların, sinemaların, okulların, konsoloslukların, yabancı kültür merkezlerinin, sanat galerilerinin bulunduğu Beyoğlu’nun, İstanbul’un en canlı ve gözde semtlerinden biri olma özelliğini uzun yıllar sürdüreceğini artmakta olan gayrimenkul değerleri ile gösterdiğini belirtiyor.

Metrekare fiyatları her geçen gün artıyor
Şahin, İstanbul’un en önemli perakende caddelerinden olan ve her mevsim milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan İstiklal Caddesi üzerinde yer alan dükkânların değerlerini incelerken caddeyi Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi’ne kadar olan bölüm, Galatasaray Lisesi’nden Tünel’e kadar olan bölüm ve ara sokaklar olarak ayrıştırmak gerektiğini belirtiyor.

Restoranlar, giyim mağazaları, kitabevi-kafeler, bankalar ve sinemaların bulunduğu, yerli yabancı pek çok markanın yer aldığı Taksim’den Galatasaray Lisesi’ne kadar olan bölümün caddenin en değerli kısmı olduğunu söyleyen Şahin, burada dükkanların kira değerlerinin metrekare aralıklarının 125 ile 335 dolar arasında değiştiğini belirtiyor. Şahin; Fransız Konsolosluğu, Akbank Sanat, Atlas Pasajı, Çiçek Pasajı ve Demirören AVM gibi dikkat çeken mekânların da bulunduğu bu aksta yer alan dükkânların kira değerlerinde genellikle yıllık yüzde 15-20 oranlarında artış gözlemlediklerini de söyledi.

Sanat galerilerinin, kitabevlerinin, iş hanlarının ve konsoloslukların ağırlıkta olduğu Galatasaray Lisesi ile Tünel arasındaki kısmın önceki yıllara oranla gittikçe değer kazandığını söyleyen Şahin, bu aralıktaki dükkanların kira değerlerinin metrekare aralıklarının 50 ile 145 dolar arasında değiştiğini belirtiyor. Şahin; Saint Antonio Kilisesi, Beyoğlu İş Merkezi, Narmanlı Han, Hollanda Konsolosluğu, Rusya Konsolosluğu, İsveç Konsolosluğu ve Ziraat Sanat Galerisi gibi dikkat çeken mekânların yer aldığı bu aksta dükkânların kira değerlerinde genellikle yıllık yüzde 10 -15 oranlarında artış görüldüğünü de sözlerine ekliyor.

Caddeden ayrılan ara sokaklarda ise ağırlıklı olarak eğlence mekânları, kafeler, butik oteller ve marketlerin yer aldığını belirten Şahin, buralarda bulunan dükkânların kira değerlerinin metrekare aralıklarının ise 65 ile 140 dolar arasında değiştiğini söylüyor. İstiklal Caddesi ile Tarlabaşı Bulvarı arasında kalan kısımda eğlence mekanlarının, bulvara yaklaştıkça otellerin, diğer taraflarda kafelerin yoğun olarak bulunduğu ara sokaklarda ise kira değerlerinin genelde yılda yüzde 10 arasında arttığını ifade ediyor Şahin.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri