İtalyan Morini restoran İstanbul’da

03 Eylül 2013 Salı

Ahmass Fakahany Zorlu Center’da Morini isimli İtalyan restoran açıyor

italyan-morini-restoran-istanbulda

Küresel kriz patlamadan kısa bir süre önce ABD’li yatırım bankası Merrill Lynch’i bırakıp ünlü şef Michael White ile New York’ta restorancılık işine giren Ahmass Fakahany, İstanbul’da da şube açıyor. Eylül sonunda açılacak Zorlu Center’daki devasal Beymen’in içinde Fakahany’ın ortak olduğu Morini isimli İtalyan restoran da yer alıyor

Direksiyonu Soho’ya kırdı
Merrill Lynch’in eski Eşbaşkanı Fakahany, 53 yaşında emekli olup, direksiyonu Wall Street’ten Soho’ya kırmıştı. Fakahany ve şef Michael White yepyeni bir restorancılık imparatorluğunun başında bulunuyor. Beymen içinde açılacak Morini ile Zorlu Center’daki İtalyan restoranı sayısı da böylece üçe çıkıyor. Diğer iki iddialı İtalyan restoranları ise Eataly ve Jamie’s Italian.

10 milyar kayıpla bıraktı
Ahmass Fakahany, Merrill Lynch’ten Ocak 2008’de ayrılmıştı. Birkaç ay sonra tüm dünyayı kasıp kavuracak ekonomik krizden önce yaşanan erken emeklilikte, Merrill Lynch’in yapılandırılmış kredi yatırımıyla alakalı 10 milyar dolar zarar yazması etkili olmuştu. Tüm dünyada sıkıntılı günler yaşanırken, Fakahany yakın takipçisi olduğu İtalyan mutfağında usta şef Michael White ile mutfağa girme kararı aldı. İkilinin yarattığı sinerji kısa sürede başarı getirdi.

Restoranda büyümeyi gördü
Bugün sadece ABD’de değil, tüm dünyada metropoller başta pek çok şehirde restorancılık alanında hızlı bir büyüme yaşanıyor. Ahmass Fakahany’nin bu alanda yaşanan büyümenin devam edeceğini öngörerek dünya çapında yatırıma soyunduğu biliniyor.

Makarna tanrısı ve finans gurusu
Michael White, İtalyan mutfağının en iyi uygulayıcılarından biri olarak kabul ediliyor. Hatta onun için ‘New Yorklu Makarna Tanrısı’ diyenler bile var. White ile Wall Street gurusu Ahmass Fakahany’nin restorancılık işinde güçlerini birleştirmesi yeni bir restoran imparatorluğu kurulacağının işareti kabul edilmişti. Biri şef diğeri CEO olarak kurdukları Altamarea Group’u kısa sürede beklenen başarıya ulaştı.

Soho’yu yerinden oynatan yatırım
Michael White ve Ahmass Fakahany’den ilk önce yüksek profilli Alto geldi ve şu anda New York’un en iyi 5 İtalyan restoranı arasında gösteriliyor. Ardından Tudor City’de makarna rotası yaratan Convivio geldi. Deniz mahsülleri restoranı Marea da rafine tatlarıyla dikkat çekti. İtalyan ve Fransız mutfağının iddialı sunumu Ai Fiori, Osteria Morini büyük ses getirdi. Grubun diğer restoranları arasında Nicoletta Pizzeria, The Butterfly, Costata, Due Mari, Al Molo
Hong Kong, OMNJ de var.

Zorlu yeni lüks merkezi olacak mı
Zincirlikuyu’da hummalı bir çalışma sürerken, Zorlu Center’da açılış tarihi olarak en son eylül sonu konuşuluyor. Zorlu Center’da 10 bin metrekare büyüklüğünde Beymen açılıyor. 180 mağazadan bazıları Türkiye’de ilk. Lanvin, Tory Burch ve Stella McCartney Türkiye’de ilk monobrand mağazasını açacak markalardan. Prada, Miu Miu, Cavalli, Dolce & Gabbana, Louis Vuitton, Dior, Fendi, Valentino, Burberry, Vakko ve Michael Kors gibi lüks markalarda yer alıyor.

Kaynak: Hürriyet / Demet CengizGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri