İTO Başkanı Çağlar büyüme hızını yorumladı

10 Aralık 2013 Salı

TÜİK, üretim yöntemiyle hesaplanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2013 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre, büyüme hızı üçüncü çeyrekte yüzde 4,4 oldu. Bu duruma göre Türkiye, beklenenden hızlı bir büyüme gerçekleştirdi

ito-baskani-caglar-buyume-hizini-yorumladi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 büyümesini değerlendirdi. Çağlar, “Üçüncü çeyrekte yüzde 4,4’lük büyüme iş âleminin geleceğe güvenle baktığını gösteriyor” dedi.

Başkan Çağlar, “Büyümenin detaylarına baktığımızda, özel sektörün yatırım harcamalarında önemli bir artış görüyoruz. Özel sektör sabit sermaye yatırımları 6 çeyrekten sonra ilk defa pozitif yükselişe geçti. İş adamlarımızın makine-teçhizat yatırımları yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4,2, inşaat yatırımları da yüzde 7,5 arttı. Bu tablo iş âleminin geleceğe artık daha büyük bir güvenle baktığını ve yatırımlarını artırmaya başladığını gösteriyor. 2014’ün daha iyi geçeceğine dair umutlarımız arttı” diye konuştu.

Çağlar, “Bu büyümenin dış dünyadaki olumsuz koşullara rağmen gerçekleşmiş olması da çok önemli. Avrupa’daki durgunluk, Ortadoğu’daki siyasi belirsizlik ve ABD Merkez Bankası’nın parasal genişlemeyi azaltacağı açıklamalarına rağmen Türkiye ekonomisi büyümeye devam ediyor. Bu memnuniyet verici” dedi.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamıyla birlikte, 2013 yılının yüzde 4’e yakın bir büyüme ile tamamlanmasının beklendiğini kaydetti.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri