Engin Yıldırım

Engin Yıldırım

Danışman
PerAVM Gayrimenkul & AVM Danışmanlık Genel Müdürü

İyi bir takım için liderlik teknikleri

16 Kasım 2012 Cuma

Yüksek performanslı takımlara sahip olmak, her yönetici için kritik değer taşıyor. Fakat iyi takımlar kurmak ve yönetmek, liderlik gerektiriyor. Vizyonu belirlemek, kendine güvenmek, iyi bir takım kurmak için çok önemli öğeler

Yol haritası çıkarın.
Lider,  ‘nereye gittiğini biliyorsan yol seni oraya götürür’ sözünü göz önünde bulundurur. Yolu belli olmayan bir yolculuğun takımı, ruhsuz ve kaybolmuş hissettireceğini bilir. Nereye doğru gidileceği hakkında takımları sürekli bilgilendirmek ve oraya nasıl ulaşılmasını aktarmak; liderlerin operasyonel koşullarda ve hatta amaçlardaki değişimleri kabul etmesi ve adapte olması demektir. Liderler arkasına yaslanıp izlemez, bunun yerine vizyonu ve insanlar kaybolmadan takım ruhunu yaratmak ve canlı tutmak zorundadır.

Samimi olun.
İyi liderler, kendi içindekileri nasıl ve ne zaman ifade etmesi gerektiğine dair güçlü hislere sahiptir. Hatta etrafındakilerin saygısını kazanmak için kendi zayıflıklarını doğru zamanda açığa çıkartır. Kendileri hakkında mükemmel imaj yaratmak konusunda takıntıları yoktur. Etkili liderler kendi hatalarına gülerek iyi sonuçlar elde ettiklerini bilir.

Zor konular hakkında konuşun.
Takımının iyi yönde ilerlemesi için bir lider, zor konuları konuşmaktan korkmaz. Problemlerin üstünü örtmekle onlardan kurtulamayacağını bilerek zor diyalogların nasıl yönetileceğinin yollarını bulur. Liderler aynı zamanda bilir ki kendisi konuşmazsa, kimse konuşmaz ve pek çok şeyin dile getirilmemesi kurumun kültürü haline gelir.

Taahhütlerizi takip edin.
Yüksek performanslı takımların liderleri güven inşa etme ve sağlamanın yollarını bulur. Özellikle takımların sorumluluklarını yerine getirmesi ve amaçların netliği için görüşlerinin alınması konularında. Ayrıca körü körüne bağlılıkla profesyonelliği birbirinden ayırmayı da bilir.

Önce karşındaki konuşsun.
Yüksek performanslı takımlarda iletişim konusunda herkes birbirini eşit görür. Bu anlamda liderler, insanların ifade etme ihtiyacını karşılamak için onları cesaretlendirir.

Dinle.
Yüksek performanslı takımlar korkmadan dinleyen, aşırı veya negatif tepki geliştirmeden diğerlerinin konuşmasına müsaade eden veya hangi konuya katılmadığını ifade eden insanlardan oluşur. İnsanların önünü kesen ve görüşlerinin değerli olmadığını ima eden kötü diyalog davranışlarının önünü hemen keser. Ayrıca liderler yüksek seviyede inovasyon elde etmek için takımdaki insanların korkmadan olağandışı düşüncelerini ifade etmesi ve deneysel süreçleri savunması gerektiğini bilir.

Performans gösteremeyen oyuncularla yüzleşin.
Bu, yüksek performanslı takımın en önemli karakteristiklerinden biridir. O da, liderlerin takımı aşağı çeken oyuncuları tolere etmemesi. Deneyimli liderler takımda birlik ve disiplin sağlanması için dışarıdan ‘tutkulu şampiyonlar’ adı verilen insanları takıma sıkça müdahil eder. Lider, birbiriyle yakın iş ilişkisi kurması anlayışını geliştiren ve takımın amaçlarına konsantre ve bağlı birkaç tutkulu şampiyonu etrafında toplayabilir. Onlar işlerin tamamlanması konusunda yetkinlerdir. Ve yardımcı olmakta başarısız olanları takımdan çıkarmaktan korkmaz.

Eğlen ama asla başkalarını zor durumda bırakmadan.
Yüksek etkili liderler alaycılık dümenini temiz yönetirler; her zaman otoyolu kullanırlar. Eğer biri hakkında şaka yapacaklarsa, genellikle bu kendileri olur. Saldırı içerikli şakaların yanlış yorumlanabileceği ve ters tepeceğini bilirler.

Kendinize güvenin ve güvenilir olun.
Bir şekilde günlük mücadelelerin üzerinde ve üstünde, liderler takımlarında projeye güven duyulmasının farkına varılmasını sağlar. Etkili liderler takımın projeye olan güvenini sağlamak için destekten kaçınmadan ve gerçek konuları ve problemleri, hatta zor ve yüzleşilemeyecek olanları süzgeçten geçirerek diyaloglarını hazırlar. Bu yüzden her zaman organizasyonda ‘ne oldu’ ve ‘nedeni nedir’ sorularını işaret eder. Akıl hocası olmaya çalışmazlar çünkü bunun işe yaramadığını görürler. Genellikle doğrudan hedefe ateş edenlerdendir – sıkı oynayan, adil dövüşen ve asla pes etmeyen. Günün sonunda, ne olursa olsun liderin tek başına ayakta kalacağını takım üyeleri bilir. Bu da takımdakilere güven verir ve onlarda ayakta duracağını hisseder. Ayrıca gerçekten kötü şeyler olduğunda takımlar, liderlerinin onları yarı yolda bırakmayacağını veya suçlamayı onlara yönlendirmeyeceğini, bunun yerine ateşin içinde yanmak pahasına da olsa onları korumanın yollarını arayacağını anlar.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri