Japon üretici Türkiye’de üs kuracak

12 Kasım 2013 Salı

Sos üreticisi Kükre AŞ'ye yüzde 50 ortak olan Japon Ajinomoto Türkiye'yi bölge üssü yapacak

japon-uretici-turkiyede-us-kuracak

Japonya merkezli Ajinomoto, Kemal Kükrer markasını bünyesinde bulunduran sos ve sirke üreticisi Kükre AŞ'nin yüzde 50 hissesini 60 milyon liraya satın alırken; Türkiye'yi Ortadoğu, Türkî Cumhuriyetler ve çevre ülkelere yönelik merkez üssü yapacak.

Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısı sonrası yapılan açıklamada Ajinomoto Başkan Yardımcısı ve Yiyecek İçecek Müdürü Makoto Murabayashi, “Türkiye hem konumu hem de ticari gelişimi nedeniyle bizim için oldukça önemli bir pazar. Önümüzdeki 5 yıl içinde pazarda üç kat büyüme hedefliyoruz... Amacımız Türkiye'yi Ortadoğu, Türkî Cumhuriyetler ve çevre ülkelerde 500 milyon nüfuslu bölgenin merkez üssü yapmak” dedi.

Açıklamada yer alan bilgiye göre, yaklaşık 37 bin ton üretim kapasitesine sahip Kemal Kükrer'in 2012 cirosu 33 milyon lira seviyesinde bulunuyor. Kemal Kükrer'in 20 ülkeye ihracatı bulunuyor.

Kükre AŞ Genel Müdürü Sabri Gülel ise gidilen ortaklıkla birlikte yeni bir üretim tesisi yatırımı yapacaklarını belirterek, “Mevcut fabrikalarımızda da yeni ürün planları neticesinde üretim alanlarına ve artı kapasitelere ihtiyaç olacak. Bu nedenle yeni üretim tesisi yatırımlarımız da sırada. Kısa vadedeki yatırım planımız içerisinde mevcut ürünlerimizden bir kategoriyi büyütmek amacıyla yapacağımız yeni bir üretim tesisi var” dedi.

Toplam 26 ülkede 105 üretim fabrikası ile faaliyet gösteren Ajinomoto, 12 milyar doları aşan toplam geliriyle sos ve lezzetlendirici sektöründe dünyanın en büyük gıda şirketleri arasında yer alıyor.

Kaynak: Dünya


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri