Jimmy Key, satışları yüzde 30 artırdı

24 Kasım 2009 Salı

İzmir'den Türkiye'ye yayılan genç-spor giyim markası Jimmy Key, koleksiyonuna çalışan kadına yönelik ürünler ekledi, satışları yüzde 30 artırdı. Jimmy Key'in yaratıcısı Ünlütürk, "İndirimin sonu yok, biz çalışan kadına yönelik koleksiyonumuzla ciroyu katladık" dedi

jimmy-key-satislari-yuzde-30-artirdi

Bugüne kadar genç-spor giyimde büyüyen İzmirli Jimmy Key, indirim silahına sarılmak yerine koleksiyonuna çalışan kadını kattı, krizde para kazanan kitleyi mağazalarından sokarak cirosunu katladı. Krizde koleksiyonuna ilk kez çalışan kadınlara ve üst yaş grubuna hitap edecek ürünleri ekleyen ve koleksiyonunu derinleştiren markanın alışveriş sepeti büyüklüğü ve cirosu yüzde 30'a yakın arttı. İndirim yapmak yerine koleksiyonunda parasını kendi kazanan ve harcama kapasitesi yüksek çalışan kadınlara yönelik 40'a yakın elbise, ceket ve takımı satışa sunan markanın mağazalarının kapısından 35 yaş üzerindeki kadınlar da girmeye başladı.

İndirimin sonu olmadığını, yakında müşterilerin bedava isteyecek duruma gelebileceğine dikkati çeken Sun Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk, "Biz de bu yıl koleksiyonumuzu kadınlaştırdık ve günlük spor giyimden harcama kapasitesi yüksek çalışan kadına da yöneldik. Akşam da giyilebilecek kıyafetleri artırdık. Bu da parça başına fiyatları artırdı" dedi. Denim koleksiyonunu da genişlettiklerini, bu sayede fiyatları rakiplere göre yüksek olmasına rağmen satışlarının oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Ünlütürk, "Bugüne kadar bedenlerimiz 40'da kalırdı, artık 42'yi ekledik" diye konuştu.

Devlere üretim yapıyor
Jimmy Key markası, dünya devi Diesel, Guess, DKNY, H&M gibi markalara üretim yapan 100 milyon dolar cirolu Sun Holding'in çatısı altında bulunuyor. Sun Holding'in örme grubunda etkin olması nedeniyle markanın ağırlıklı olarak Antalya, Bodrum, Antakya, Adana gibi Ege ve Güney sahillerinde büyüdüğünü ama artık güçlerini İstanbul'da büyümek için de harcayacaklarını aktaran Ünlütürk, "Sıcak bölgelerdeki büyümemiz nedeniyle birçok perakendeciden farklı olarak 11 otelde mağazamız var ama artık İstanbul'da da gelişeceğiz. Şu anda Türkiye çapında 33 mağazamız ve 150 satış noktamız var. Bu sayı önümüzdeki yıl 50'ye yükselecek. İstanbul'da Beyoğlu mağazamıza ek olarak Beşiktaş ve Anadolu Yakası'nda 2 mağaza daha açacağız" açıklamasını yaptı.

"En iyi perakendeciyi buluyoruz riski de kârı da bölüşüyoruz"
Son dönemde perakendecilerin franchise mağazalarını kapatarak kendi mağazalarını açma yoluna gittiklerini, Jimmy Key olarak ise tam tersi bir iş modeli geliştirdiklerini aktaran Şükrü Ünlütürk, "Her şehrin en iyi lokasyonundaki ve en başarılı perakendecisiyle işbirliği yapıyoruz. Mağazanın dekorasyon ve tasarımını biz yapıyoruz, değişiklikleri ve yatırımı anlaştığımız perakendeci üstleniyor. Riski de kârı da bölüşüyoruz. Perakendeciye sadece satacağı malı doğru seçmek kalıyor. Bu iş modelini Antakya, Adana, Çanakkale gibi şehirlere taşıdık" dedi.

"Suriye, Malta, Makedonya yatırım rotamızda"
Yurt dışında mağaza açılması için çok sayıda teklif aldıklarını açıklayan Şükrü Ünlütürk, "Şu anda Suriye, Malta ve Makedonya'da mağaza açılması için görüşmelerimiz sürüyor. 2010'da ilk açılışı yaparız. Özellikle Suriye çok ilgili. Yunanistan da mağaza açmayı planladığımız ülkeler arasında" dedi.

Perakendede yılbaşına kadar beklenti yüksek
İndirim yerine 2 alana 1 bedava gibi promosyonların satışlarda daha etkili olduğunu söyleyen Şükrü Ünlütürk, bu haftasonundan başlamak üzere yılbaşına kadar olan süreçte perakende sektöründe beklentilerin çok yüksek olduğunu söyledi. Ünlütürk, "Bu hareketi rahatlıkla gözleyebiliyoruz. Bayilerimizden repete dediğimiz tekrar siparişleri almaya başladık" diye konuştu.

Kaynak: Hale Tüzün / VatanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri