Journey, çeyrek asra doğru yol alıyor

31 Aralık 2014 Çarşamba

1996’dan bu yana ‘şıklığına önem veren, rahatlığından ödün vermeyen stil sahibi kadınlar’ın markası Journey, hem yurt içinde hem de yurt dışında hedef büyütmeye devam ediyor. Journey Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Görür, Ukrayna’dan, Rusya’ya, İran’dan Almanya’ya kadar çoğu ülkede faaliyet gösterdiklerine değiniyor. 2015 yılı itibariyle, büyüme hedeflerini yüzde 40'lara çıkarmak istediklerini anlatan Görür, “Özellikle komşu ülkelerden gelen teklifleri değerlendiriyoruz” diyor

journey-ceyrek-asra-dogru-yol-aliyor

Fulya B. ÖZTÜRK

Ankara’da küçük bir mağazada temelleri atılan Journey markası bugün Türkiye’nin önde gelen tekstil markaları arasında yer alıyor. Journey markasının doğuşundan bu yana yolculuğunu sizden dinleyebilir miyiz?
1996 Ağustos ayında atölyeyi açtık, Eylül'de ilk üretimi yaptık. Herkesin hayali yurt dışına açılmaktı. O yüzden daha uluslararası bir isim olsun istedik ve “Yolculuk” anlamına gelen “Journey”i seçtik. İlk başlarda çok yüksek teknolojik altyapı gerektirmeyen bluz ve penye üretimi yapıyorduk. Bu ürünleri Ankara'da bulunan firmalara satmaya başladık. Talebin, kadın giyime yönelik olduğunu görünce de bu alanda ilerledik. Markalaşma yolunun mağazacılıktan geçtiğini gördük ve kendi mağazalarımızı açmaya karar verdik. Ama üretici kimliğimizi de hiç kaybetmedik. İlk mağazamızı 2001 yılında Ankara Bahçelievler'de açtık.

Journey bugün müşterilerine kaç mağaza ve satış noktasıyla ulaşıyor?
Türkiye’de 50 mağazamız ve 53 satış noktamız, Kıbrıs’ta ise 3 mağazamız bulunuyor.

Bugün geldiği noktada Journey markasını nerede görüyorsunuz? Yurt içinde ve yurt dışında kaç mağaza açmayı hedefliyorsunuz? İstihdam rakamlarınız nedir?
Mümkün olduğunca çok tüketiciye ulaşıyor ve Journey ürünlerini en kaliteli hizmetle sunmaya çalışıyoruz. Kurulduğumuz ilk günden bu yana markalaşma çabalarımız ile kendi sektörümüzde lider marka olmayı hedefliyoruz. 2014 yılında Erzurum Palerium AVM’de ve İstanbul Özdilek Park AVM’de iki mağazamız daha açıldı. Önümüzdeki yıl 10 yeni mağaza daha açmayı hedefliyoruz. Yurt dışında hedef ülkelerimiz Rusya ve Türkî cumhuriyetler. İstanbul Bomonti’deki toptan satış ofisimizden bu ülkelere yoğun olarak pazarlama faaliyetlerimiz devam ediyor. Üretim ve yönetim birimleri toplamında yaklaşık 300 personel ile hizmet veriyoruz. Yeni açılan mağazalarımız ile birlikte yaklaşık 50 personel daha istihdam edeceğiz.

Yıllık üretim kapasiteniz ve ciro rakamlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu anlamda gelecek dönem hedefleriniz nedir?
2013 yılında, 2012 yılına göre yüzde 20 büyüme sağladık. 2014 yılında da yüzde 30 büyüme hedefledik ve yılın sonuna yaklaşırken hedefimize ulaştığımızı görüyoruz. 2015 yılında da hedefimiz yüzde 40 büyümek.

2015 büyüme hedefi yüzde 40
Hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz? İhracat rakamlarınız ve hedefleriniz neler? Yurt dışında mağazalar açmayı planlıyor musunuz?
Şu an Kıbrıs’ta 3 mağazamız var. Bununla birlikte, İstanbul ofisimiz üzerinden yurt dışında çok fazla sayıda corner’la çalışıyoruz. Ukrayna’dan, Rusya’ya, İran’dan Almanya’ya kadar çoğu ülkede faaliyet gösteriyoruz. Satışlarımızın şu an yüzde 10-15 ini yurt dışındaki cornerlar’ımız oluşturuyor. 2015 yılı itibariyle, bu rakamı yüzde 20’lere çıkarmak istiyoruz. Özellikle komşu ülkelerden gelen teklifleri değerlendiriyoruz.

Journey markasını üç kelime ile özetlemek isterseniz ne dersiniz?  
Şıklığına önem veren, rahatlığından ödün vermeyen stil sahibi kadınlar.

Journey ve Journey bünyesinde yarattığınız Journey Kids ve 1996 Journey markalarının hedef kitlesi kimler? Bu alt markaları oluşturmaya nasıl karar verdiniz?
Journey’nin çıkış noktası iş hayatında kadınların rahat ve şık olacakları ürünler sunmak. Ancak marka büyüdükçe farklı fikirler de ortaya çıktı. Biz de anneler ve kızları için aynı ürünleri yaptık ve “Journey Kids” adıyla bir marka altında topladık. Journey Kids koleksiyonu, anneler ve kızlarının özellikle doğum günlerinde ve özel günlerde vazgeçilmezi oldu. 1996 ise daha günlük ürünler üreterek gençlere ulaştığımız alt markamız. Journey’ den yüzde 30 daha uygun fiyatla satışa sunuyoruz.

Journey, Türkiye genelinde birçok alışveriş merkezinde mağazası olan bir marka. AVM’lerde mağaza açma süreci karar aşamasından itibaren nasıl ilerliyor? Mağazacılık anlamında AVM’lere bakışınız nedir?
Eskiden firmalar lokasyonu görmediği AVM’lere imzasını atardı. Şimdi öyle değil. Yatırım yapmak için iki kere düşünüyorsunuz. Ancak gelen her projeyi iyi değerlendirmeye çalışıyoruz. AVM’nin bulunduğu kent, konumu, mağaza sayısı, kirası, yatırımcısı, kiralama firması gibi kriterler AVM’ de bulunma kararımızı etkiliyor. AVM’ler şehirlerin alışveriş ve yaşama alanları olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Alışveriş dışında da pek çok aktiviteyi bünyesinde barındırıyor. Bazı şehirlerde istediğimiz şekilde cadde mağazası bulmak gerçekten zor, bu nedenle AVM’lerde yer almaya öncelik veriyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri