Kanserojen ayakkabıyla ek vergi engeli

28 Kasım 2014 Cuma

İmha edilmesi gerekirken piyasaya sürülen 25 bin 510 çift zehirli ayakkabının Türkiye’nin ucuz ithalat sorununu bir kez daha gündeme taşıdığına dikkat çeken TASD Başkanı Hüseyin Çetin, “Vatandaşımızın hak etmediği Uzakdoğu’nun kanserojen ayakkabısına ek vergi ile dur dedik” dedi

kanserojen-ayakkabiyla-ek-vergi-engeli

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, imha edilmesi gerekirken, piyasaya sürülen kanserojen etkiye sahip 25 bin 510 çift ayakkabının ucuz ithalat sorununu bir kez daha gündeme taşıdığını belirterek, “Yaşadığımız bu olay,  sektörümüze büyük darbe vuran ucuz ve kalitesiz ayakkabı ithalatına karşı çıkarılan ek verginin doğruluğunu net bir şekildi ortaya koydu. Türk halkı kanserojen ayakkabı giymeyi hak etmiyor” dedi.

5’inci Dünya Ayakkabı Kongresi’ne katılmak üzere gittiği Meksika’da zehirli ayakkabı krizini değerlendiren Hüseyin Çetin, kanserojen azo boyar madde içeren ayakkabı ithalatının önünün ek verginin yanı sıra çok daha radikal önlemler ile acilen kesilmesi gerektiğini vurguladı.

Uzakdoğu’dan yapılan ithalatın yüzde 85’inin Çin, Vietnam ve Endonezya’dan gerçekleştirildiğinin altını çizen Hüseyin Çetin,” İhtisas gümrüklerinin delinmesi sorunun ana kaynaklarından birini oluşturuyor. Vatandaşa saygısı olmayan, para kazanma hırsı aklının ve vicdanının önüne geçen işadamı görünümündeki zehir tacirlerine izin verilmemesi gerekiyor. Başta ayakkabı olmak üzere Türkiye’ye giren her ürünün sağlıklı olup olmadığı incelenmeli. Azo boyar madde, ftalat gibi kanserojen etkiye sahip zararlı madde taraması mutlaka yapılmalı. İthalat yapılan bütün ürünlerin Türk ayak yapısına uygunluğu mutlaka denetlenmeli” dedi.

Ek verginin doğruluğu ispatlanmış oldu
Çetin, yaşanan son olayla birlikte, sağlıklı ve kaliteli üretim yapan yerli sanayicinin nefes almasını sağlayan ithal ayakkabıya yönelik yüzde 30-50 aralığındaki ek verginin ne kadar doğru bir karar olduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

10 Ağustosta devreye giren ek verginin zehirli ayakkabıların tamamının olmasa da büyük bir kısmının önüne geçeceğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye olarak 500 milyon çift üretim kapasitesiyle dünyanın 7’inci, Avrupa’nın ise 1’inci ayakkabı üretim merkeziyiz. Buna karşın yılda sadece 320 milyon çift üretim gerçekleştirebiliyoruz. Bugüne kadar ucuz ayakkabı ithalatının ağır baskısı altındaydık. Sektörümüzün haklı taleplerine ses veren ekonomi yönetimimiz 10 Ağustos’tan geçerli olmak üzere ithal deri ayakkabıya yüzde 50, suni deri ayakkabıya ise yüzde 30 ek vergi koydu. Öte yandan ayakkabı ithalatının büyük kısmının yapıldığı Çin, Endonezya ve Vietnam gibi ülkelerden gelen kalitesiz ve sağlıksız ayakkabılar bundan sonrası için büyük oranda engellenmiş oldu.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri