Karaca, 100’üncü yaşında 200 mağaza hedefliyor

25 Eylül 2012 Salı

2017 yılında Narin Group bünyesine geçtikten sonra toparlanama dönemine giren Karaca, yeni konsepti Toss ile perakendeye odaklanıyor. 2010 sonrası yaptığı mağazalaşma atağı ile toplam 65 şubeye ulaşan şirket, 100'üncü yılında 200 mağaza hedefliyor. Şirketin bir başka hedefi de tüketiciye elbise değil, gardırop satmak

karaca-100uncu-yasinda-200-magaza-hedefliyor

Tekstil sektöründe 37 yıllık bir geçmişe sahip olan ve 2010 yılında Karaca'da Genel Müdürlük koltuğuna oturan Hüseyin Eğilmezgil, karacayı perakendeye taşıyacak bir hamle içine girdiklerini söyledi. Eğilmezgil, bu hedef doğrultusunda yapılan araştırmalarda Karaca ile ilgili algının '40 yaş ve üstü müşterilerin markası' şeklinde olduğunu gördüklerini aktardı. Bu süreçte özellikle müşteri yaş ortalamasını 30'un altına indirmeyi hedefleyen Karaca, Toss markası için İtalyan'ın ünlü tasarımcısı Bonacchi ile anlaştı.

Eğilmezgil, "Yeni logo tasarımı ile geçlik adına da bir adım atmış olduk. Bunun ardından koleksiyon ve ürün yapmak gerekiyordu. Toss mağazaları gencin buluşma noktası olsun, bir yandan da alıveriş için mağazada gezsin istedik. Konsept için planlarımız var. Konsepti oturtursak, 'Toss'un önünde buluşalım' hikayesini yaymaya çalışıyoruz. Piyasada bu konu ile ilgili bir açık var. İlk etapta büyük mağazada corner’lar yer alacak. Daha sonra 4 cepheli mağazalar planlıyoruz. Adapazarı mağazasını Toss yaptık. 2013'ün ikinci altı ayından sonra konsepti geliştirip mağazalaşmaya hız vereceğiz. Tüketiciye sadece elbise ya da gömlek değil, onlara bir gardırop satmak istiyoruz" dedi.

2017 hedefi 600 milyon TL
Bu yılsonu 100 milyon TL perakende cirosu hedeflediklerini kaydeden Eğilmezgil, hedeflerini şöyle sıraladı "2013'ten itibaren ihracat planlarınız hızlandıracağız. Pek çok yerden teklif var. Türk Cumhuriyetleri’nden Afrika'ya kadar pek çok yerden teklif var. Ancak biz duruma 'mal satma' mantığı içinde bakmamaya çalışıyoruz. Bir konsept satmak istiyoruz. Bu ay Irak'ta bir mağaza hazırlığımız var. Mısır'dan önemli teklifler var. Burada Cevahir mağazamızda konseptimiz ne ise bu bölgelerde de aynı konseptte bir mağaza istiyoruz. 100'üncü yılımız olan 2017'de ise 600 milyon TL'lik bir şirket olmak istiyoruz."  

"Rusya'da da yer almak istiyoruz"
Bu yılsonunda 84 mağazaya ulaşmayı planladıklarını kaydeden Eğilmezgil, “Bu çerçevede 100’üncü yılda 200 mağaza hedefi görünüyor. Yurt dışında da 50 civarında mağaza planlıyoruz. Yönetebileceğimiz tüm operasyonlarda yer alacağız. Rusya’da da yer almak istiyoruz, Karaca kadını ve Karaca erkeği koleksiyonları bu hedef içinde homojen bir doku oluşturacak. Bunun dışında 2013 yılında takı konusunda da bir çalışmamız olacak. Burada önemli bir eksik söz konusu” dedi.

Marka 2 kez el değiştirdi
Çift Geyik Karaca 1917 yılında Bandırma'da kurulduktan sonra 1949 yılında "Karaca Örme Sanayi" olarak İstanbul'da üretime başladı. Şirket, 1961 yılında ihracatla tanıştı. 1965'li yıllara gelindiğinde, Karaca artık 5 kıtada 36 ülkeye ihracat yapan, marka bilinirliği en yüksek kuruluşlardan biri oldu. 1998 yılında Tekfen Holding'e geçen Çift Geyik Karaca, 2005 yılında Narin Group ailesine katıldı.

Kaynak: Sayime Başçı / DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri