Karadağ Market’in hedefi Avrupa’da büyümek

03 Eylül 2014 Çarşamba

1995 yılından bu yana Almanya Köln’de sağlam temeller üzerinde büyüyen Karadağ Market, toplam 7 mağaza açtı. Çalışanlarına verdikleri değerle dikkati çeken firma sahibi Canan Karadağ, 3 sene içerisinde 20 mağaza daha açacaklarını söyledi

karadag-marketin-hedefi-avrupada-buyumek

İpek GÜL

Öncelikle firmanızdan bahsedebilir misiniz bize?
1995 yılında kurulan bir aile şirketiyiz. Bambaşka bir sektörden geldiğimiz, dolayısıyla işi bilmediğimiz için ilk yıllarda batma noktasına kadar geldik. Daha sonra yılmadık ve 3 senenin sonunda Köln’de en iyi çalışan mağazalardan biri olduk. 2002 yılından başlayarak her yıl bir mağaza açtık. Hemen hemen her ülkeden insan bizi tanır ama şuan sadece Köln’de mevcut olan, yerel bir firmayız. Toplam 7 mağazamız, bir de ana merkezimiz var. Ciromuzun yüzde 70’ini taze et ile sebze kapsıyor. Reyonlarımızda kişisel bakım bölümü çok az. Ana merkezimizde toptan gıda da satsak da, biz perakendeciyiz, öyle de kalacağız.

Peki, Karadağ Market Türkiye’de şubeleşmeyi düşünüyor mu?
Türkiye pazarı bizim için çok farklı. Biz Avrupa’da kalma taraftarıyız. Burada o altyapıyı hazırlamamız çok zor olur. Almanya’da market sektörünün potansiyeli çok büyük ve burada irili ufaklı 15 bin tane Türk mağazası var. Ürün gruplarımızda yabancı grupları da barındırıyoruz. Mesela Bosna, Kosova, Yunan ürünleri bulunuyor ama İtalyan ve Rus ürünleri pek bulundurmayız. Onlarda sirkülasyonu yakalayamıyoruz. O yüzden bizim için Avrupa zarı yeterli. Biz orada büyümeyi hedefliyoruz.

Müşteri memnuniyeti süreklilik için çok önemli bir unsur. Siz bu konuda nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?
Tazeliğe çok önem veriyoruz. Bizim en büyük ayrıcalığımız, kendi yemediğimiz ürünü müşterimize de satmamak. Ayrıca mağaza dizaynına ve temizliğe çok önem veriyoruz. Mağazalarımız günde belki 7-8 kez temizlenir. Almanlar bizimle röportaj yaptığında, çok hijyenik bir mağaza olduğumuzu söyler mutlaka. Müşteri alışveriş yaparken kendisini rahat hissetmeli.

14 senede 7 şube

Bazı marketler yan yana şube açıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Siz yeni bir mağaza açarken nelere dikkat ediyorsunuz?
Hem Türkiye’de hem Almanya’da rakip marketlerin yan yana dükkân açmasını tasvip etmiyoruz. Bu konuya itina gösteriyoruz. Almanya’da açılan Türk mağazalar o kadar gelişmedi, halen Türkiye’deki bakkal mantığıyla çalışıyorlar. O yüzden Almanya’daki Türk mağazalarını kendimize rakip görmüyoruz. Biz 500 ile 600 metrekare arasında mağaza açıyoruz. 600 metrekareden büyük mağaza bizdeki ürünün potansiyelini geçiyor ve sıkıntı yaratmaya başlıyor. Aynı üründen 4-5 çeşit bulundurmanız gerekiyor ama biz bunu da yapmıyoruz. Aynı üründen 2 çeşit bulunduruyor; bir ucuz bir de en iyi alternatifi müşteriye sunuyoruz. O markaları seçip satıyorsak, onun kalitesine inanıyoruz. 600 metrekare mağazada çalışanlarımızın sayısı en fazla 6 olduğundan, bizde bu durum avantajlı oluyor. Burada mağaza çalışanları bizimkinden çok daha fazla. Almanya’da çalışan giderleri çok fazla olduğu için, sayıyı düşük tutuyor, iş planlarımızı ona göre ayarlıyoruz. Örneğin kasabın işini hafifleterek günlük et servisi yapıyoruz. Çok fazla ürün grubu bulundurmayarak rafları basitleştiriyoruz. Kasadaki terazimiz sayesinde kontrol mekanizmamız sağlam. Böylece kayıpları da bir nebze önlemiş oluyoruz. Yavaş yavaş büyüyoruz. 1995 yılından 2009’a kadar 7 mağaza açtık ve durduk. Mağazada en önemli konulardan biri, malın giriş ve çıkışının kontrolünü sağlamak. Tedarikçilerimizle birbirimizi destekliyoruz. Ticaret bir aile gibi… Karşınızdaki sizi, siz de onu desteklerseniz büyürsünüz. Zor dönemlerimizde tedarikçilerimiz 4 ay bekledi ve hiçbiri bizden vazgeçmedi. 19 senedir hiçbir mağazamız kapanmadı. Almanya’da AVM içerisinde mağaza açan ilk Türk şirketi biziz. Şu an açtığımız mağazalar hep AVM’de. Her yerde bulunmak gibi bir düşüncemiz yok. Son 5 senede ana merkezdeki sisteme yatırım yaptık. Artık açacağımız mağazalarda sıkıntı yaşamayız. Büyümemizi kendi gücümüzü kontrol ederek ve kimseye muhtaç olmadan gerçekleştireceğiz. Gitmek istediğimiz yere 5 senede değil 7 senede gideriz ama sağlam gideriz. Çünkü bir kayıp bile bizim için büyük öneme sahip.

Perakendede bir diğer önemli konu ise sirkülasyon. Sizin bu konuda çalışmalarınız var mı? Çalışan memnuniyeti için neler yapıyorsunuz?
Hizmet sektörünün Türkiye’de gelişmesinin sebebi çalışanın ucuz olması. Çalışanlar ucuza çalışınca sirkülasyon fazla oluyor. Bizim 80 çalışanımız var. Bunlardan hemen hemen 70’i 5 seneden fazla zamandır bizimle çalışıyor. İşverenin çalışanına sunduğu olanaklara göre çalışan ya kalır, ya gider. 19 senedir hiçbir çalışanımız bizden zam istemedi mesela. Çünkü biz hep zam yaptık. Aldığı parayla geçinebilir mi diye kendimi onların yerine koyuyorum. Geçinemezse verim olamaz. Bilinçsiz de olsa onu bilinçlendiriyorum, yetiştiriyorum, motive ediyorum. Süreklilik istiyorsam, çalışanım memnun olmalı. Bazı rakip firmalar insanları kaçak çalıştırıp, izin paralarını, sigortalarını ödemez. Almanya’da da bu böyledir ama bizde kesinlikle olmaz. Kaçak çalışmak isteyenleri işe almıyoruz.

3 sene içerisinde bin metrekare büyüyecek

Türkiye perakendesini değerlendirecek olursanız, neler söylemek istersiniz?
Türkiye perakendesini ‘mağaza’ bazında beğeniyorum. Hizmet sektörü, burada çok iyi durumda... İş gücünün ucuz olması buradaki marketçilerin kullanabileceği tek avantaj. Etik anlamda Almanya tabii ki çok daha ileride ama bu durum bizdeki Türk marketçilerine yansımamış. Sebebi, günübirlik düşünmeleri… Birkaç sene içinde kazanıp gerisini önemsemiyorlar. Ayıca önümüzdeki yıllarda Türkiye’de discount marketlerin çoğalacağını düşünüyorum.

Gelecekte yatırım planlarınız var mı? Hedefleriniz neler?
Hedefimiz 3 sene içerisinde 20 mağaza açmak. Ana merkezimiz 3 bin metrekarenin üzerinde. 2 bin palet stokla çalışıyoruz. Kendimize 4 bin metrekare üzerinden bir merkez kurmak istiyoruz, bunu da 3 sene içerisinde yapacağız. Ana merkezimizde cash and carry sistemiyle kendi mağazalarımıza devamlı servis yapmak istiyoruz. Bu sayede hem maliyetleri düşürecek hem de müşteriye daha hesaplı ürünler sunabileceğiz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri