Karali Çay hedef büyüttü

17 Nisan 2013 Çarşamba

20 yıldır çay sektöründe hizmet veren, ürün gamında organik çay da bulunduran Karali Çay, iç piyasadaki varlığının yanı sıra ABD, Japonya, Almanya ve AB ülkelerine de ihracat gerçekleştiriyor. Karali Çay Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karali, “En kaliteli ürünleri oluşturarak tüm dünya piyasalarıyla paylaşma arzusu içindeyiz” diye konuştu

karali-cay-hedef-buyuttu

Uğur TATLI

2013’te 20’nci yılını kutlayan Karali Çay, geçtiğimiz yıl ABD’den Dünya Kalite Ödülü aldı. Bu ödülü almanızı sağlayan unsurlar nelerdi?
Bu anlamlı ödülü almamızda müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemin büyük bir payı var. Firmamız kuruluş aşamasından bugüne kadar bu ilkeye verdiği önem ölçüsünde adımlar atarak önemli işlere imza attı.  Yurt dışında almış olduğumuz ödülün yanı sıra Türkiye’de de Tüm Tüketicileri Koruma Derneği, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında, “gelen ve gelmeyen şikâyetler” açısından markamızı 2012 yılı içinde “takdire değer” buldu. Ayrıca 16 Mart’ta düzenlenecek törenle firmamıza 2013 yılı “Altın Marka Ödülü” ve “Tüm Tüketicilere Tavsiye Ediyoruz” logosunu takdim edilecek. Başarıya giden yolda kaliteden ödün vermememiz, üretimde ve pazarda karşımıza çıkan soru ve sorunlara anında çözüm sunmamız, ham madde tedarikçilerimizi ve pazar oyuncularımızı dikkatli dinlememiz de önem arz ediyor.

Karali, son yıllarda popülerliği her geçen gün artan organik pazarına çayla giriş yaptı. Organik çayın şifrelerini okuyucularımızla paylaşır mısınız? Bir çay nasıl organik olur?
Organik üretim öncelikle çok büyük özveri isteyen bir alan... Bu alanda çalışma yapmaya karar veren insanların doğaya çok önem vermeleri gerekiyor. Zaten dünyanın en iyi coğrafyasında bulunan Karadeniz Bölgesi’nde üretim yapmamız nedeniyle bu önceliklere hassas olarak yaşamaktayız. Bize sunulan bu tanımsız nimetleri diğer insanlara da neden ulaştırmayalım sorusu ile bu işe başladık. Bir çayın organik olabilmesi için insana ve çevreye zararlı her türlü etmenden arınmış olması gerekiyor. İnsan sağlığı için tehlike oluşturan kimyasal gübrelerin, ilaçların kullanılmaması gerekiyor. Üretimin; radyasyon içeren etmenlerden, baz istasyonlarından, egzoz ortamından, fabrika dumanından, çevresel atıklardan uzak alanlarda yapılması organik çayın şifreleri arasında yer alıyor.

Tüketiciler organik çaydan memnun

Organik çayla tüketicilerden ne tür dönüşler aldınız? Organik çay satışlarınız nasıl gidiyor?
Organik çayımız tüketicilerimizi aradığı gerçek tatlarla buluşturdu. Hepimizin özlemle aradığı o eski tatlara bir adım yaklaşmamızı sağladı. Organik çay üretimi çok özveri isteyen zahmetli bir iş, bu bağlamda maliyeti yüksek boyutlarda seyrediyor. Firma olarak her ne kadar ince davransak da fiyatlar ilk etapta tüketicilerimize yüksek gelebiliyor. Ama organik çayımızı tadan tüketicilerimiz için vazgeçilmez olma özelliği taşıması ve bu tür pozitif yaklaşımları almamız bizlere çok büyük bir güç veriyor. Tüm gücümüzle bu güzel tatları müşterilerimize taşıma gayreti içindeyiz.

Üretim tesisleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Üç noktada yer alan tesislerimizde müşterilerimize en iyi hizmeti sunma çabasındayız. Tesislerimiz son derece modern olmalarının yanında çevreci olma özellikleri de taşıyor. İşletmelerimizde son teknolojiyi takip ederken gerçek lezzetlerimizden de vazgeçmiyoruz. Kısaca teknoloji ile organikliği iç içe sığdırmış durumdayız.

Karali Çay ürünlerine hangi satış noktalarından ulaşılabilir?
Ürünlerimize ülke geneline yayılmış bölge müdürlüklerinden, ulusal ve yerel marketlerden ulaşılabiliyor.

Karali, ABD’ye ürün gönderiyor

Karali Çay’ın ciddi bir ihracat potansiyeli var. Hangi ülkelere çay ihraç ediyorsunuz? İhracat hedefleriniz neler?
ABD, Japonya, Almanya ve AB ülkelerine ihracat gerçekleştiriyoruz. Tüm dünya ülkelerine bu güzel çaylarımızı ulaştırma çabası içindeyiz. İhracatımızı artırmak ve Türk çayımızı tüm dünyada yaygın hale getirmek için çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Türkiye, dünyanın önde gelen çay üreticilerinden biri olarak göze çarpıyor. Bu bağlamda çay sektörünün kısa bir değerlendirmesini yapar mısınız?
Türk çayını bütün dünya çaylarından ayıran en önemli unsuru tarım ilaçlarına maruz kalmaması olarak göstermek yanlış olmaz. İnsan sağlığına çok zararlı bu ilaçlar ülkemizdeki çay tarımı arazilerinde kullanılmıyor. Bunun nedenini dünyada üzerine tek kar yağan çayların ülkemizde yetişmesini gösterebiliriz. Kar yağdığında kar yağan alanlarda bulunan tarım zararlısı böcekler soğuk nedeniyle çoğalamıyor. Böylece bu zararlılarla mücadele için ilaçlama yapılmıyor. Neticede ilaçlama yapılmadığından çaylarımızda insan sağlığı için son derece zararlı pestisit maddelere rastlanmıyor.

Karali’nin 2013 hedeflerini öğrenebilir miyiz?
Çay üretimimizin yanı sıra Karali markamız altında son derce sağlıklı zeytin, zeytinyağı, mısır unu ve bölgesel balların üretimini de gerçekleştiriyoruz. Ayrıca son teknolojiden yararlanarak yakıttan ve zamandan yüzde 50 tasarruf sağlayan ülkemizin ve tüketicilerimizin menfaati düşünülerek üretilen otomatik çay kazanlarımız da müşterilerimizin beğenilerine sunduk. Karali ailesi olarak ürettiğimiz ürünlerimizin kalitelerini yükseltmenin yanı sıra yeni ürünlerimizi de müşterilerimizle paylaşma çabası içindeyiz. Sadece 2013 yılı için değil uzun süreler en kaliteli ürünleri oluşturarak tüm dünya piyasaları ile paylaşma arzusundayız.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri