Kayseri Şeker tüm fabrikalara talip

04 Ağustos 2014 Pazartesi

2017 yılında Avrupa’da şeker kotalarının kalkacak ve şeker ticareti serbest bırakılacak. Türkiye’nin en büyük şeker üreticilerinden Kayseri Şeker, serbestliğin yaratacağı tehlikeyi önlemek için Orta Anadolu’nun özelleştirilemeyen tüm şeker fabrikalarına talip oldu

kayseri-seker-tum-fabrikalara-talip

Kayseri Şeker Fabrikası, devlete ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi dahilinde Orta Anadolu Bölge’sindeki bütün şeker fabrikalarına talip oldu. 2017’de AB’de şeker kotasının kalkacağını, bu süreçte Türkiye’de şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin çok önem kazanacağını belirten Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Orta Anadolu’daki şeker fabrikalarının Türkiye’nin şeker ihtiyacını karşılaması, özelleştirme sisteminde kiralama modelinin de uygulanması gibi önerileri olduğunu ifade etti. Akay, Türkiye’de bir ilke imza atarak çiftçileri de fabrika ortakları arasına katmak için hazırlık yaptıklarını belirtti.

Şeker sektörü Avrupa’yla rekabet edemez hale gelecek

AB’nin kota kaldırma kararına karşın şeker fabrikalarında özelleştirmenin yapılmasının sektör açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Akay, “2017 yılında AB şeker kotalarını kaldırıyor ve ticaretini serbest bırakıyor. Türkiye’de bu uygulamayı kabul etmek zorunda kalacak. Şeker sektörü Avrupa ile rekabet edemez hale gelecek. Avrupa daha ucuz ürettiği şekeri Türkiye’de pazarlayacak. Bu da şeker fabrikalarımızın kapanmasına yol açacak. Ekonomik ve sosyal bir çalkantıya da sebebiyet vereceğini düşünüyorum. O yüzden bu fabrikalar devletin elinden bir an önce çıkarılmalı. Elden çıkarılırken de bu işi hakkıyla yapan kuruluşlara verilmeli.” şeklinde konuştu. 

8’i özel, 33 şeker fabrikası var

Özelleştirme kapsamında olan 25 şeker fabrikasının tamamının çalıştırılma gayreti içinde olunmaması gerektiği savunan Akay, “Bu fabrikaların başarılı çalışmalar yapan Kayseri ve Konya’daki şeker fabrikaları eliyle işletilmesine müsaade edilmeli.” dedi. “O zaman şeker sektörü varlığını daha güçlü şekilde sürdürür” diyen Akay, şöyle devam etti: “Şu anda 8 tanesi özel diyebileceğimiz 33 şeker fabrikası var. 25 tanesi devletin elinde olan bu fabrikaların tamamının çalıştırılmasına gerek yok. Üretilen şekerin yüzde 50’sinden fazlasını devletin fabrikaları üretiyor, kota onların elinde. Verimi ve kapasitesi düşük olan, yılda 10-12 gün çalışan fabrikalar var. Yeterli hammadde bulamadığı için çalışamayan fabrikalar bunlar. Dolayısıyla hepsini çalıştırma gayreti yerine pancarın en iyi yetiştiği Orta Anadolu Bölgesi’ndeki fabrikalara bu kotaların toplanması ve onlar marifetiyle Türkiye’nin şeker ihtiyacının karşılanma yolu denenmelidir. Pancar üretimini Orta Anadolu rahatlıkla gerçekleştirebilir. Bu fabrikalar da bizim gibi kuruluşlara devredilirse kapasite artışı ile beraber rahatlıkla çalıştırılır.”


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri