Kentplaza, Konyalıların buluşma noktası oldu

14 Nisan 2014 Pazartesi

Konya’nın ihtiyaçları doğrultusunda planlanan ve yaklaşık bir yıldır hizmet veren Kentplaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi hizmete girdiği kısa zamanda Konyalıların uğrak yeri oldu. Kentin eğlence ve alışveriş anlayışını değiştirdiklerini ifade eden Kentplaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi Müdürü Funda Olgun, önümüzdeki dönem hedeflerini anlatıyor

kentplaza-konyalilarin-bulusma-noktasi-oldu

Fulya B. ÖZTÜRK

Konya Kent Plaza, kapılarını açtığından bugüne geçen bir yıl nasıl geçti? AVM, Konya’nın sosyo-kültürel yapısına neler kattı?
Konya’nın nüfusu, Türkiye nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 3’ünü oluşturuyor. Bu açıdan baktığımızda Konya’nın giderek metropol bir şehre dönüştüğünü görüyoruz. Genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan Konya’da 2 milyonun üzerinde insan yaşıyor. Şehirde artan üniversite sayısı, şehrin genç nüfus oranını yükseltiyor. Bu artış beraberinde sosyal yaşam alanlarına olan ihtiyacı doğuruyor. Bu anlamda Kentplaza’nın da mağaza karması ve etkinlikleri ile Konya ya renk kattığı söyleyebiliriz. Ekonomik verilerine baktığımızda Konya’nın ne kadar önemli bir şehir olduğunu daha iyi görüyoruz. Dünyayı takip eden, üreten, yeni istihdam alanları yaratarak kabuğunu kırmış Konya ekonomisinin bu temposuna şehrin de gerek tesisleri, gerek altyapısı, gerekse de insan kaynakları ile ayakta uydurması gerekiyor. Bunları değerlendirip, 7’den 70’e tüm Konyalıların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, alanlarında uzman danışmanlarla en ufak detayına kadar özenle geliştirilen Kentplaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi, dünya standartları temel alınarak hizmete açıldı. Kentplaza’nın mağaza karması, büyüklüğü, kolay gezilebilir olması, konforu, ferah sosyal alanları ile ziyaretçi memnuniyetine odaklı bir yaşam alanı olması hedeflendi.  Özellikle Mevlana’yı ziyaret için dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler Konya’ya geliyor. Yurtdışından Konya’ya gelen ziyaretçiler içinde Kentplaza ikinci adres niteliği taşıyor. Ayrıca Konya ilçelerine de hitap ediyoruz. Çünkü Kentplaza’nın sunduğu imkânlar, çevre yörelerdeki vatandaşlarımızın da ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik.

Toplam kaç mağazanız bulunuyor, doluluk oranınız nedir?
Ulusal ve uluslararası yaklaşık 160 mağaza ile birlikte faaliyet gösteriyoruz. Ortalama yüzde 97 doluluk oranına sahibiz.

Lokasyon avantajlarınızı öğrenebilir miyiz?
Kentplaza lokasyon açısından Konya’nın en rahat ulaşılabilir noktasında bulunuyor. Tüm toplu taşıma araçlarının geçtiği, işlek ve merkezi bir lokasyonda hizmet veriyoruz. Ayrıca Konya’nın merkezi ile Selçuk Üniversitesi arasında faaliyet gösteren tramvay, AVM’nin önünden geçiyor. AVM alanı içerisinde bir de durak mevcut. Bu açıdan bakıldığında, Konya’nın her yerinden ulaşım imkanı son derece avantajlı olan Kentplaza AVM, sadece Selçuklu’ya değil, tüm Konya’ya hitap ediyor.

Marka karmanız hakkında bilgi alabilir miyiz, marka karmanızı yaparken en çok hangi konular üzerinde durdunuz?
Mağaza karması, alışveriş merkezlerinin bulunmuş olduğu bölgeler ile doğrudan ilişkili bir durum. Hedef kitleye göre belirlenmiş perakende mağazaları ile bir karma oluşturmak ve bunları marka bazında dağıtmak AVM’ler de ki mağaza karmasının temelini oluşturuyor. Bunları yaparken lider mağazaların belirlenmesi, uygun marka karması oluşturmak AVM’lerin geleceği açısından çok büyük önem taşıyor. Kentplaza olarak mağaza karması oluştururken Konya’da yaşayan hedef kitlenin ekonomik ve kültürel yapısını baz aldık. Bu bağlamda Konya’ya ilk defa giren birçok markayı Konyalı ile buluşturmayı hedefledik. Bu durumdan hem kiracılarımız hem de Konya halkı çok memnun kaldı.

Etkinliklere devam

Hedef kitlenizi kimler oluşturuyor, ziyaretçi sayınızı öğrenebilir miyiz?
Konya’nın demografik özelliklerine bakacak olursak daha çok çocuklu aileler, genç nüfus ve öğrenci yoğunluğu dikkat çekiyor. Konya’nın ili içerisinde dört adet üniversiteyi barındırıyor ve yaklaşık yüz binin üzerinde bir öğrenci kitlesi mevcut. Konya’da yeni açılan ve gözde bir AVM olmamız sebebiyle her kesimden ziyaretçiye hitap etmemiz gerekiyor. Marka karmamız daha çok A-B-C grubuna hitap etse de AVM bünyesinde yer alan eğlence ve yaşam merkezimiz farklı grup ve kitleleri çekmemizi sağlıyor. Bu bağlamda her kesimi kucaklayan bir AVM olduğumuz söylenebilir. Aylık ortalama ziyaretçi sayımız ise 750 bin bandında ilerliyor. 2014 yılındaki hedefimiz ziyaretçi sayımızı ortalama yüzde 10 daha arttırmak.

Açıldığınız günden bu yana pek çok etkinlik düzenlediniz. Etkinlikler nasıl bir değer katıyor AVM’ye?
Etkinlikler AVM’lerin olmazsa olmazlarından. Pazarlama planımızı yaparken iki ana kriteri göz önünde bulunduruyoruz. Önceliğimiz elbette ki alışveriş merkezimize gelen ziyaretçi sayısını arttırmak. Ziyaretçilerimizin beklentilerini karşılamak, onların beğenilerine hitap etmek bizim için önemli bir kriter. Bu anlamda misafirlerimize daha iyi hizmet verebilmek ve onları anlayabilmek için belli dönemlerde şehirde anket çalışmaları yapıyoruz. Etkinlik takvimimizi de bu anket çalışmalarından faydalanarak hazırlıyoruz. Şehrin eğlence anlayışına yön verecek ve şehirde bu zamana kadar gerçekleşmemiş etkinlikler ile misafirlerimizi buluşturmak istiyoruz. Açılışımızdan itibaren, Konya halkını yerli ve yabancı birçok profesyonel etkinlik grupları ile tanıştırdık. Amacımız; yaptığımız etkinlikler ile tüm Konyalıların ve tüm öğrenci kitlesinin ilgisini Kentplaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ne çekebilmek. Yaptığımız bu etkinler ile ziyaretçilerimizin zihninde Kentplaza bizi daha bir çek yenilik ile tanıştıracak izlenimi bırakıyoruz. Yenilikler ile Konya halkını tanıştırmaya ve buluşturmaya deva edeceğiz bizi takip etmeye devam edin diyoruz.

Ziyaretçi sadakat kartınız Kentcard ile ilgili bilgi alabilir miyiz, ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Aslında sadakat kartı uygulaması ile yine Konya’da Kentplaza AVM olarak bir ilki gerçekleştirdik.  Konya’da yer alan AVM’lerin içerisinde ilk kez Kentplaza ’da sadakat kartı uygulanmaya başladı. Alışverişlerini yapan ziyaretçilerimiz, yaptıkları alışveriş tutarınca puan kazanıyor ve bu puanlarla sürpriz hediyelere sahip oluyorlar. Kentcard hediyelerin yanı sıra AVM içerisinde birçok mağazada indirimli alışveriş imkânı da sağlıyor. Ayrıca 14 Şubat 2014 tarihine kadar devam edecek araç çekiliş kampanyamıza ve yanında birçok hediye çekilişine tüm Kentcard sahibi ziyaretçilerimiz katılabilecek.

2014’ten beklentileriniz nelerdir, nasıl bir yıl olmasını hayal ediyorsunuz?
Ekonomik verilere baktığımızda 2014 yılının zorlu bir yıl olacağını düşünüyorum. Yerel seçimlerin de olması da bunu etkileyen sebeplerden birisi. Bu anlamda perakende sektörünün durağan bir yıl geçireceğini de söyleyebiliriz.  Bir yılı yeni doldurmuş bir AVM olmamıza rağmen 2013 yılı beklentilerimizin üzerinde bir grafik oluşturdu ve hedeflediğimiz ziyaretçi sayısını gerçekleştirdik. 2014 hedefimiz ise AVM ziyaretçi sayımızı yapacağımız etkinlik ve faaliyetler ile birlikte bir kademe daha yukarıya çıkarmak.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri