Kim, Marmara Bölgesi’nin süpermarket lideri oldu

11 Eylül 2012 Salı

Yabancı perakende devlerinin Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı şu günlerde, yerli marketler pazar liderliği için yatırımlarına hız veriyor. Kim Marketler Zinciri, 2 yeni şube daha açarak 67 mağaza sayısına ulaştı

kim-marmara-bolgesinin-supermarket-lideri-oldu

Hadımköy-Alkent ve Güneşli-2 mağazalarının açılışını yapan Kim Market, yeni yatırımlarıyla birlikte yerli süpermarket kategorisinde Marmara Bölgesi’nde liderlik koltuğuna oturdu. Alkent mağazasının açılışında konuşan Genel Müdür Hamit Akçay, “Hızlı ve kararlı yatırımlarımızla Marmara Bölgesi’nde yerli süpermarket alanında pazar liderliğine ulaştık. Basarımızın temelinde insan ve toplum merkezli yönetim felsefesi, ciddi alt yapı ve teknoloji yatırımları var. Hedefimiz Türkiye genelinde mağazalaşarak tüm pazarlarda lider olmak” dedi.

“Organik büyüyeceğiz”
Başarılarının yerli ve yabancı perakende gruplarının da dikkatini çektiğini dile getiren Akçay, çok sayıda ortaklık ve satın alma teklifleri aldıklarını ancak kendi öz sermayeleriyle büyümeyi tercih ettiklerini söyledi. Akçay, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk olarak İstanbul Güneşli bölgesinde faaliyet gösteren Efeler Marketi satın alarak bünyemize kattık. Önümüzdeki dönemde yeni satın almalar ve doğrudan yatırımlarla organik büyümemizi sürdüreceğiz. Türkiye perakende sektöründe taşlar yerinden oynuyor. Bu ortamda yerli perakendeciler çok dikkatli olmalı.”

Hedef ilk 5
Hamit Akçay, “Son 2 ayda 8 mağaza açarak 200 kişiye istihdam sağladık. Çalışan sayımız 2 bine yaklaştı. Gerek Türkiye geneli gerekse yurt dışı yatırımlarımızla genel perakende sektöründe ilk 5 arasına girmeyi hedefliyoruz. Artık yerli market zincirleri global perakendecilerle rekabet edebilecek birikim ve güce ulaştı. Perakende sektöründe oyunun kuralları değişmeye başladı. Yoğun rekabet ortamında köşemize çekilmek yerine kazandığımız her kuruşu yatırıma harcayacağız. Kim Grup olarak gerek satın alma planlarımızda gerekse yeni yatırımlarımızda hayalci olmayacağız” dedi.

“Sağlıksız büyüme kararları yerelleri zora sokabilir”
Yerli perakendecilerin son yıllarda elde ettikleri başarıya güvenerek riskli atılımlar yaptığını belirten Akçay, konuya ilişkin şunları kaydetti: “Yapılan açıklamalar ve sağlıksız büyüme kararları yerel perakendecileri zora sokabilir. Yerli perakendeciler uluslararası perakendecilerle rekabet edecek güce ulaşsa da henüz alması gereken çok yol var. Son 5 yıldır sadece mağaza sayısına bakarak yerli perakendecinin muazzam başarı elde ettiği söyleniyor. Sektörde pek çok işletme fiziki olarak irileşirken eskisinden daha cılız, karlılığı düşük ve aciz hale gelmiştir. Sektörde iflasın eşiğine geldiği halde yeni şube açmak adına kendi bindiği dalı kesen işletmeler var. Sektörümüz ayakları yere basan yatırımlara yönelerek rekabette avantaj elde edebilir.”

Perakende sektöründe discount, süpermarket ve hipermarket adı altında 3 ana kategori olduğunu ifade eden Akçay, “Yerli gruplar içinde süpermarket kategorisinde Marmara Bölgesi’nde pazar liderliğine ulaştık. Bundan sonraki hedefimiz ise diğer alanlarda liderliğe ulaşmak” dedi. 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri