KKTC’li perakendeciler bir araya geliyor

17 Aralık 2012 Pazartesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 18 perakendeci, bir araya gelerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği’ni kurdu

kktcli-perakendeciler-bir-araya-geliyor

KKTC Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği Başkanı Mehmet Benli, birliğin kuruluş amacını; KKTC’de faaliyette bulunan marketçi ve süpermarketçinin ticari, sosyo-ekonomik, eğitim, kültür düzeylerinin gelişmesini sağlamak maksatlı teknoloji, fikir alışverişi ve koordinasyonu temin ederek daha ileri bir düzeye ulaşmalarına yardımcı olmak için her türlü faaliyette bulunmak olarak açıkladı.

Mehmet Benli şu an 18 üyelerinin olduğunu ama 6 yeni başvurunun da yönetim kurulu toplantısında değerlendirilmek üzere beklediğini ifade etti. Birlikte sürdürülecek çalışma konuları ve biçimleri hakkında da bilgi veren Benli, birlikten kuvvet doğar fikriyle yola çıktıklarını söyleyerek, birlik çatısı altında bulunan market ve süpermarketlerin el ele yürüyeceğini söyledi.

Benli, sürdürülecek diğer faaliyetler ile ilgili şunları söyledi: “Sektörel anlamda insan kaynakları departmanı oluşturarak eğitim ağırlıklı seminerlerle üyelerin, personelin eğitimlerini geliştirici çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalar ile birlikte kalifiye eleman yetiştirilmesine yardımcı olunacağına inanıyoruz. Yine uygun bulunan alanlarda üretim ve üretim esaslarına dayalı yatırımlar izlenerek bu konuda fikirler üretilecek ve üyelere bilgi aktarılacak. Üyelerin ilişkide bulunduğu diğer sektörlerle ticari ilişkiler geliştirmeye çalışacağız.”

Sektördeki en büyük sıkıntılardan birinin de ekonomik olduğunu söyleyen Benli,  “Bugün bir market için poşet bile büyük maliyetken oldukça yüksek rakamlı elektrik faturaları sektörün yara almasına neden oluyor. Öte yandan aynı amaca hizmet eden iş yerlerinin mantar misali birbirine yakın mesafeli olarak türemesi ve diğer ekonomik giderler gibi sorunlar yine sektörde sorun yaratıyor. Tüm bu sorunların giderilmesi için aslında hükümet yetkililerine de büyük görev düşüyor. En azından elektrikte yapılacak bir indirim ve yasal bir düzenleme ile aynı amaçlı iş yerlerinin mesafesinin ayarlanması bile sektörün rahatlamasına büyük etken olacak” tespitinde bulundu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri