KMD'den AVM Yasası’na yönelik önemli açıklama

11 Aralık 2014 Perşembe

Kategori Mağazacıları Derneği (KMD) Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu, 'AVM Yasası'nın sektör temsilcilerinden görüş alınmadan Meclis gündemine alınmasını eleştirerek, düzenlemeyle serbest piyasa ekonomisinin zedeleyeceğini belirtti

kmdden-avm-yasasina-yonelik-onemli-aciklama

Alışveriş merkezleriyle ilgili olarak hazırlanan kanun teklifine yönelik tartışmalar devam ediyor. Olumlu ve olumsuz birçok görüşe sebep olan “Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazaların Kuruluş ve Çalışma Esaslarına Dair Kanun Teklifi”, KMD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu’dan tepki aldı. Yasanın sektör temsilcilerinin görüşünün alınmadan hazırlandığını belirten Özpamukçu, çıkacak yasayla birlikte iç piyasa dinamiklerinin geriye çevrileceğini, serbest piyasa ekonomisinin zarar göreceğini ve büyüme hedeflerinin şaşacağını dile getirdi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Özpamukçu, “13.08.2014 tarihli ve 1/974 esas numaralı, Başbakanlık tarafından onaylanan “Perakende Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı”nın 11 Aralık 2014 tarihinde TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülmesine karar verilmişken; bugün basından “Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazaların Kuruluş ve Çalışma Esaslarına Dair Kanun Teklifi” verildiğini üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz” diye konuştu.

Tasarının perakende sektörünün tümünü ilgilendirdiğini söyleyen Özpamukçu, “Bugün Türkiye’de 77 milyon nüfus işibaşına düşen ortalama 12.000 Amerikan Doları yıllık gelir ile modern çağın gerisinde kalmadan her türlü yeniliğe, teknolojiye ve ihtiyacına perakende sektörü sayesinde kolaylıkla erişebilmektedir. Bu nedenle komisyonda ele alınacak tasarı içeriği itibarıyla, hepimizi ilgilendirmektedir” dedi.

Ayrıca Özpamukçu, “Türk halkının, planlı ve organize olmuş bir pazarda, daha uygun fiyatlarla, en rahat ve elverişli koşullarda, uluslararası düzeydeki kaliteli ürünlere ulaşmalarını sağlayan perakende sektörünün geleceğini şekillendirecek bu kanun teklifinin kamuoyunda hiç görüşülmeden ve perakende sektör temsilcilerinden hiçbir görüş alınmadan gündeme gelmesi doğru bir yaklaşım değildir” diyerek kanun teklifinin getireceği olumsuzlukları madde madde sıraladı.

Özpamukçu’ya göre komisyonun karşısına çıkarılmak istenen kanun teklifi;

• Serbest piyasa ekonomisini zedeleyecek,
• Büyüme hedeflerinin şaşmasına neden olacak,
• İç piyasa dinamiklerini geriye çevirecek,
• Bugün her bir tüketicinin her ürünü daha ucuza alabilme fırsatını yaratan rekabet ortamını bozacak,
• Hafta sonu mağazaların kapatılması nedeniyle mevcut çalışanların iş olanaklarını kaybetmelerine neden olacak,
• Her yıl 750 bin gencin iş piyasasına çıktığı ülkemizde özellikle gençler ve kadınların iş bulma ümitlerini kıracak,
• Yepyeni ürünler imal eden imalatçıların önünü kesecek,
• İmalat sanayi kapasitesini azaltacak,
• Yatırımcıların yatırımlarını sekteye uğratacak
• Yatırım yapmış olanları önceden öngörülmeyen ekonomik sıkıntıya sürükleyecek;
• Geleceğe duyulan güveni sarsacak,
• Turistlerin ülkeye bırakacağı döviz miktarını azaltacak,
• İşsizliğe karşı verilen ciddi mücadeleye zarar verecek;
• Refahın yayılmasını sağlayan iç ticaret dinamizmini söndürecek ve son olarak kayıtlı ekonominin daralmasına neden olacağını ifade etmek isteriz.

Özpamukçu sözlerini şöyle sonlandırdı, “Böyle bir teklifin kabulü halinde ülkemizin her anlamda kaybedeceği ve uğrayacağı zararların da çok iyi analiz edilmesi gerektiğini hatırlatmak ister; 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için canla başla çalışan perakende sektörünün sesinin de hükümetimiz tarafından dikkate alınacağı inancımızı ifade etmek isteriz.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri