Koç Holding ilk yarıyıl karını açıkladı

23 Ağustos 2013 Cuma

Koç Holding, 2013 yılının ilk yarısında konsolide bazda bin 230 milyon TL vergi öncesi kar ve bin 38 milyon TL ana ortaklık paylarına ait net kar elde etti

koc-holding-ilk-yariyil-karini-acikladi

Koç Holding’in 2013 ilk yarı sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Koç Holding’in bu yıl Fortune Dergisi tarafından yayınlanan Global 500 listesindeki tek Türk şirketi olarak 5 sıra daha yükseldiğini ve 217’nci olduğunu ifade ederken, Koç Topluluğu şirketlerinin gerek Türkiye’de gerekse faaliyet gösterdikleri dış pazarlarda güçlenerek büyüme yolunda önemli adımlar atmayı sürdürdüğüne dikkat çekti.

Turgay Durak, 2013 yılı için hedeflenen 6,8 milyar TL kombine yatırım planına hız kesmeden devam ettiklerini de vurgularken, “Yılın ilk yarısında kombine yatırımlarımız bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 50 artış kaydederek 1,8 milyar TL’den 2,6 milyar TL’ye yükseldi. Son 5 yıldaki kombine yatırım tutarımız ise 14,6 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

Koç Topluluğu Şirketleri açısından 2013’ün çok önemli bir yatırım yılı olduğuna dikkat çeken Turgay Durak, “Ülkemiz ekonomisine sağlayacağı önemli katma değerin yanı sıra devreye alınması ile cari açığa da yıllık yaklaşık 1 milyar dolar pozitif katkı sağlaması öngörülen, ayrıca Tüpraş İzmit Rafinerisi’ni dünyanın en gelişmiş rafinerilerinden biri haline getirecek olan 2,7 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nde ana ekipmanların tümü sahaya ulaştı ve montaj çalışmalarında da son aşamaya gelindi. Yatırım harcama tutarı 2013 yılının ilk yarısı itibariyle 1,8 milyar dolar seviyesine ulaşan projenin ortalama yüzde 77,5’u tamamlandı. Kasım 2014 tarihinde tamamlanarak 2015’ten itibaren yılda 4,2 milyon ton beyaz ürün üretecek olan proje sayesinde Tüpraş rafinerilerinin tam kapasite çalışabilmesi ile Türkiye'nin çoğunlukla dışa bağımlı olduğu dizel ihtiyacının önemli kısmı karşılanabilecek” diye konuştu.

İstihdam artışını önemsiyoruz
Dünya piyasalarında yaşanan tüm sıkıntılara karşın, yılbaşından bu yana istihdam oranlarında da artışın sürdüğünü belirten Turgay Durak, “Yılbaşından bu yana 4 bin 754 kişiyi daha topluluğumuz bünyesine katarak istihdam ettiğimiz toplam kişi sayısını 86 bin 70’e yükseltmiş olduk. Ülkemize ve geleceğe duyduğumuz güvenle çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Topluluk şirketlerimiz ihracat rakamları ile fark yaratıyor
Türkiye’nin marka değerini yükseltmek için Türkiye’den dünyaya uzanan lider şirketler yaratmak gerektiğinin altını çizen Turgay Durak, Koç Topluluğu olarak bu vizyonu çok önemsediklerini söyledi. Turgay Durak, bu vizyonla Koç Topluluğu şirketlerinin yürüttüğü faaliyetlere dikkat çekerken, “Ülkemiz ihracatının yüzde 10’unu Koç Topluluğu sağlamaktadır. Topluluğumuz, ülkemizin otomotiv ve beyaz eşya üretiminin ve ihracatının yarısını gerçekleştirmektedir. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından belirlenen 2012 yılı İhracat Şampiyonları listesinin ilk sırasında Tüpraş yer alırken, en fazla ihracat yapan ilk 10 firma arasında Ford Otosan 2’nci, Arçelik 4’üncü ve Tofaş 6’ncı sırada yer alarak gururumuzu pekiştirmiştir” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri