Koç, Migros’u geri mi alıyor?

23 Ekim 2012 Salı

Perakendede gözler CarrefourSA ve Migros’ta. Dubaili MAF’ın talip olduğu CarrefourSA için Auchan'ın da adı geçiyor. Koç’un ise dünya devi Walmart’la eski göz bebeği Migros'u alacağı konuşuluyor

koc-migrosu-geri-mi-aliyor

Kriz ortamında yüksek büyüme rakamları açıklayan Türkiye, uluslararası yatırımcıların en kârlı işlere imza attığı pazarlardan biri. Öyle ki bu başarılı pazarda globalde zarar eden bir marka bile kolay alıcı buluyor. Perakende sektöründe satış süreci yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından iştahla takip edilen iki önemli şirket var. Bunlardan biri CarrefourSA, diğeri de Migros. Her iki şirket için de yaklaşık bir yıldır çeşitli adayların adı geçiyor. Ancak zaman ilerledikçe söylentiler daha net bir hal almaya, detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Auchan devrede
Perakende piyasalarının merakla beklediği CarrefourSA operasyonunda sürpriz bir isim devreye girdi. Fransa’nın en büyük oyuncularından Auchan'ın Carrefour'un Türkiye operasyonuna talip olduğu, bunun için de Carrefour yönetimiyle görüşmelere başladığı konuşuluyor. Carrefour'un dünya genelinde 19 ülkede distribütörü olan MAF (Majid Al Futtaim) Holding'in Türkiye operasyonuna talip olduğu biliniyordu. Kulislerde dolaşan yeni bir söylentiye göre Fransa'da Carrefour'un en büyük rakibi olan Auchan, 6-7 ay önce İstanbul'da açtığı bir ofis aracılığıyla Türkiye pazarını araştırmaya başladı.

Satış yılsonunda
Perakende sektörü temsilcilerine göre Auchan’ın Türkiye operasyonunu tamamlaması yılsonuna kadar bitebilir. CarrefourSA’da Sabancı hisselerinin değerinin 500 milyon doların üzerinde bir rakama çıkacağı tahmin ediliyor. Ancak perakende çevrelerinde Sabancı'nın kesinlikle Carrefour'un tümünü almak istemediği, satıştan elde ettiği parayı ise enerjiye yatıracağı konuşuluyor. Perakendenin kolay elden çıkarılabilen bir sektör olduğunu söyleyen uzmanlar, buna örnek olarak da Koç'un Migros'u satarak Tüpraş'a yaptığı yatırımı veriyor.

Migros yuvaya mı dönüyor?
Perakende kulislerini meşgul eden bir başka şirket de Migros. Uzun zamandır merakla beklenen Migros’un satış süreciyle ilgili Walmart-Koç flörtü konuşuluyor. Walmart'ın Migros'u satın almak istediği, ancak Koç'un ön planda olmasını istediği belirtiliyor. Koç Ailesi zaten gönülsüz sattığı Migros'tan elini çekmemişti. Bir süre önce kulislerde Koç'un Migros'a yeniden talip olabileceği konusu gündeme gelmişti. Fakat bu kez Koç, Walmart ile gündeme oturacak gibi görünüyor. Öte yandan baştan beri Migros'la Ülker'in de ilgilendiği belirtiliyordu. Ancak Ülker'in Şok'u satın almasının ardından piyasada rakip üreticiler tarafından oldukça eleştirildiği konuşuluyor. Dolayısıyla Ülker'in Migros operasyonunda geri adım attığı yorumları da var. Migros'un satış sürecinin 2013'e sarkacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Özge Yavuz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri