Köfte yapmanın incelikleri

20 Şubat 2012 Pazartesi

Yazı yazmaya başlamadan önce kendime sorular sorarım: Ben en çok ne yemekten keyif duyarım? diye. Aslında basit gibi geliyor ama bu noktaları yakalayarak mükemmel köfteye ulaşmam yıllarımı aldı. Ben keşfettim, şimdi sizinle paylaşıyorum.

Türk tipi bir köfte yapmak için nelere dikkat etmeli?Şimdiden uyarıyorum bu yolu izleyerek köfte yaparsanız başka bir yerde köfte yiyemeyeceksiniz!1- Öncelikle etimizi iyi seçmeliyiz, o yüzden sizi iyi tanıyan kasabınıza doğru yola çıkın. Marketten değil mahalledeki kasabınızdan etinizi alın.2- Kasaba girdikten sonra tezgâhın sol tarafında duran rulo haline getirilmiş etlerden en az bir kilo rica edin. Rulo yapılan etler döş etidir, az yağlı olanı seçin.3- Döş etini kıyma makinesinden 2 kere çektirin.4- Bakın burası önemli; bir kilo için 200 gram kadar kavram yağı isteyin ve iki kere çektirin.5- Evde kıymayı ve yağı bir kaç dakika yoğurup dolaba kaldırın.6- 2 adet soğanı çok minik doğrayıp buzdolabında dinlendirin. Eğer bir gün bekletirseniz daha güzel olur. Soğanın suyunu sıkın, bize soğanın kendisi lazım.7- Şimdi sıra baharatları karıştırmaya geldi. Bir tatlı kaşığı kimyon, bir çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı toz kırmızıbiber, bir tutam kekik, eğer seviyorsanız bir çay kaşığı toz kişniş ve bir çorba kaşığı galeta unu.8- Yumurta kullanmayın çünkü yumurta durdukça kokusu ağırlaşır. Bizim köftemiz 1 gün bekleyecek.9- Baharatları kıymanın üzerine dökün, eğer köftenin bir parça sert olmasını istiyorsanız, bir paket kabartma tozu kullanabilirsiniz.10- Köfteyi 10 dakika durmadan yoğurun sonra buzdolabına koyun. 15 dakika bekleyip tekrar 10 dakika daha yoğurun.11- Köfteyi kesinlikle hemen pişirmeyin, bir gün bekletip daha sonra pişirin.12- Köfteyi yaklaşık 50 gramlık toplar halinde yuvarlayın. Elinizle bastırarak her tarafını eşit kalınlığa getirin.13- En güzel köfte kömür ızgarasında pişendir. Ama evde kömür ızgarası yapamıyorsanız kavram yağının oranını biraz azaltın.14- Döküm tavanız varsa ızgaraya en yakın tadı alırsınız ama köfte ne olursa olsun ağır ateşte pişmelidir.15- Piştikten sonra sıcak tabakta servis edin ve fazla bekletmeyin çünkü birkaç dakika sonra köftedeki yağlar donar, görüntü matlaşır ve köfte sertleşir.


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri