Konsept değiştiren Şok, 4 yılda 5 milyar lira ciro hedefliyor

26 Mart 2012 Pazartesi

Ağustos 2011’de Yıldız Holding şirketlerinden Gözde Girişim liderliğinde satın alınan Şok Market, konseptini tamamen değiştirdi. Şok, yeni konseptiyle 2015 sonunda 2 bin 500 market, 12 bin 500 kişilik istihdam ve 5 milyar liralık ciro hedefliyor. Şok Genel Müdürü Mustafa Altındağ, “Konseptimiz sloganımızda gizli: ‘Hepsi iyi marka, fabrikadan halka’. İyi markayı uygun fiyata sunuyoruz” dedi

konsept-degistiren-sok-4-yilda-5-milyar-lira-ciro-hedefliyor

Şok’un yeni konseptini anlatmak amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel Müdür Mustafa Altındağ, tüketicinin tercihini her zaman markalı üründen yana kullandığını, Şok’un yeni konseptini oluştururken de bu bilgiden yola çıktıklarını kaydetti. Şok’un 17 yıllık geçmişi olan ve çok iyi bilinen bir marka olduğunu ifade eden Altındağ, yeni Şok’un diğer indirim marketlerinden en önemli farkının “markalı ürün” konsepti olacağını belirtti. Altındağ, “Hepimiz tüketici olarak en iyisini almak istiyoruz. Özellikle kadınlar tercihlerini, ailesi ve çocukları için en iyi, en kaliteli üründen yana kullanmak istiyor. İşte yeni Şok, onlara aileleri için en iyi kararları verebilecekleri, en kalitelisini en iyi ve en uygun fiyata sunan ‘markalı ürün marketleri zinciri’ olacak” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de olmayan bir konsept oluşturduk”
İndirim marketi olmasına karşılık Şok’un modern marketler gibi dizayn edildiğine dikkat çeken Altındağ, şöyle devam etti: “Düzgün raflar, pırıl pırıl tezgahlar, mükemmel ışıklandırılmış mekanlar göreceksiniz. Çünkü tüketici de değişti. Artık gelişigüzel düzenlenmiş mağazalar istemiyor. Günlük alışveriş istiyor, markalı ürün istiyor, zaman tasarrufu istiyor, fiyat hassasiyeti olan ürün gruplarında özel ürünler istiyor. Dönemsel aksiyon ve promosyon olanakları, kolay alışveriş sağlayan mağaza atmosferi istiyor. Yeni dönemde tüketicilerimizin markalı ürün ihtiyaçlarını karşılamak üzere yola çıktık ve Türkiye’de olmayan bir konsept oluşturduk. Mağazalarda satışa sunulan bin 200 ürünün tamamı markalı olacak. Müşterilerimiz mağazalarımıza girdiğinde en taze meyve ve sebzeyi, dondurulmuş gıdayı, kuru gıdayı, kişisel bakım ürünlerini tek yerden alıp çıkma imkanına kavuşacak. Üstelik hepsini markalı alacak. Yeni Şok’larda çok iyi bir taze meyve ve sebze reyonu açtık. Keza donuk ürünler konusunda da iyi bir portföy oluşturduk. Ayrıca pırıl pırıl bir kişisel bakım bölümümüz var ki, kadın müşterilerimiz arasında çok ilgi göreceğini şimdiden söyleyebilirim.”

2015 hedefi: 12 bin 500 çalışan, 5 milyar liralık ciro ve yüzde 5 pazar payı
1990’lı yılların başında yaşanan hipermarket çılgınlığının artık sona erdiğini, tüketicinin en taze, en hesaplı ve markalı ürünü en yakın noktadan almak istediğini belirten Mustafa Altındağ; Şok’un da bu yeni ihtiyaca cevap verecek şekilde market lokasyonlarını yeniden gözden geçirdiğini ifade etti. Yeni Şok’ların merkezlere yakın, yaya trafiğinin yüksek olduğu yerlerde açılacağını kaydeden Altındağ şunları söyledi:

• Avrupa perakende pazarına baktığımızda indirim marketlerinin son 10 yılda ciro bazında yüzde 70’ler civarında büyüdüğünü ve pazar paylarını yüzde 20’lere ulaştırdığını görüyoruz. Türkiye’deki trend de benzer yönde ilerliyor. Geçtiğimiz yıl Şok’un satın alımından önce KMG Ipsos şirketine yaptırılan araştırmada, her 100 kişiden 88’inin indirim marketlerine en az bir kez uğradığı tespit edildi. İndirim marketleri pazarı 2009 – 2010 Mayıs döneminde yüzde 9.5 büyüyerek perakende pazarındaki payını yüzde 12.6’ya ulaştırdı. Yine aynı dönemde indirim marketlerinde bir yılda harcanan tutar yüzde 15’e yakın artarak 334 liradan 384 liraya ulaştı. Bu trendin hızlanarak devam edeceğini öngörüyoruz.

• 2011 yılı ciromuz 1.1 milyar lira olarak gerçekleşti. 2012 yılında 250 yeni mağaza açacağız, bazı verimsiz mağazaları ise kapatacağız. Yılsonunda mağaza sayımızı bin 400’e çıkarmayı hedefliyoruz. Müşteri sayımızı da 11 milyondan 15 milyona ulaştırmayı hedefliyoruz. Bütün bunları yapabilmek için aramıza bin 800 yeni arkadaşımız katılacak. Buna paralel olarak ciromuzu da 1.5 milyar liraya çıkarmayı öngörüyoruz.

• Uzun vadeli hedeflerimiz ise daha büyük. 2015 sonunda 12 bin 500 bin çalışanı, 2 bin 500 mağazası, 5 milyar liralık cirosu olan bir mağazalar zinciri olmak için yola çıktık. Bu öngörümüzü destekleyecek verilerimiz var. Yapılan araştırmalarda Türkiye’deki hanelerin yüzde 40’ının Şok’u ziyaret ettiği tespit edildi. Bu da 17.3 milyon haneye tekabül ediyor. Bu rakamı 4 yılın sonunda yıllık 50 milyon ziyaretçiye çıkarmayı ve Türkiye perakende pazarından yüzde 5’lik pay almayı öngörüyoruz.

Tüketici Şok’ta ne bulacak?
• Tüketicimiz, Şok mağazalarında kategorisinin lideri markaları bulacak. Markalı ürünlerin yanında bazı lider markalar Şok’a özel ambalaj ve gramajlı ürünler üretecek. Mağazalarımızda satılan ürünlerin yüzde 75 – 80’i lider ve takip eden markalı ürünler olacak. Yüzde 20 – 25’lik bölüm ise Şok’ta satılan markalı ürünler olacak. Tüketicimiz; Piyale, Evin, Mis, Lio, Deren, Amigo gibi güçlü markaları Şok’ta bulacak. Üstelik bu ürünleri hesaplı fiyatlarla satın alma imkanına kavuşacaklar.

• Müşteri trafiğini artıracak taze ürün gruplarına odaklanacağız. Meyve - sebzede önceliğimiz kalite ve rekabetçi fiyatlar olacak. Beyaz ve kırmızı ette iddialı bir reyon oluşturduk. Zengin şarküteri çeşitleriyle de tercih noktası olacağız. En önemlisi raflara koyduğumuz ürünlerimizi tarlaya ve üretim yerine kadar takip edeceğiz. Tüm ürünler Şok kalite çemberinden geçerek raflara geliyor. Ürünler 4 bin farklı parametreye göre kontrol ediliyor. Sürekli iyileşme için her ay bize gelen 2 bin müşterimizin yorumunu alıyor ve değerlendiriyoruz.

• 175 araçlık lojistik filomuz yılda 16,5 milyon kilometre yol yapıyor. 8 ayrı bölgedeki 248 bin metrekarelik depolama alanımızda 52.8 bin paletlik ürün en uygun şartlarda saklanıyor. Ayda 160 milyon koli ürün bin 135 mağazaya dağılıyor. Yılda 1.9 milyon palet ürünü aksamadan dağıtacak gücümüz var.

Yeni konsepti Seda Sayan’la anlatacak
Yeni konseptimizi anlatması için isim arayışına girdiğimizde biraz da tesadüf eseri Seda Sayan ve annesi Ayşe Gürsaçar’a ulaştık. Seda Hanım, Celebrity (ünlü) Güven Endeksi’nde her zaman yüksek sıralarda olan bir isim. Üstelik hedef kitlemizin de yakından takip ettiği biri. Ve hepsinden önemlisi halktan biri... Bu nedenle Şok’u anlatacak en doğru isim olduğunu düşünüyoruz.

Mustafa Altındağ kimdir?
Türkiye’deki perakendecilik ve indirim marketleri alanında geniş bir tecrübeye sahip olan Mustafa Altındağ 1964 yılında doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’ni bitirdikten sonra Münih Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği ve Marmara Üniversitesi İş İdaresi dalında MBA yaparak öğrenimini tamamladı. Kariyerine 1993 yılında San Sigorta’da Müşteri Yöneticisi olarak başlayan Altındağ, 1995 yılında Bauhaus’ta Mağaza Müdürlüğü’ne getirildi. Aynı yıl BIM AŞ’nin Genel Müdür Yardımcılığı’na getirilen Altındağ, dört yılın ardından 2000 – 2005 yılları arasında Teknosa’da CEO olarak görev yaptı. 2005 yılında Electronic Partner’da CEO ve şirket ortağı olarak görev yapan Altındağ, 2006 yılında ECE Development’ta Genel Müdürlük görevini üstlendi. Ardından Media-Saturn Holding’de Operasyon ve Elektronik Perakendecilik Başkanı olan Altındağ, 2008-2010 yılları arasında ise Gratis Genel Müdürlüğü’nü yürüttü. Geçen yıl Şok Genel Müdürlüğü görevine getirilen Altındağ, İngilizce ve Almanca biliyor. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri