Kör tadım testinin kazananı Pepsi oldu!

13 Ekim 2017 Cuma

“Adına Bakma Tadına Bak” sloganı ile yola çıkan Pepsi, “Pepsi Kör Tadım Testi” aktiviteleriyle 2016 ve 2017’de toplam 59 ilde 125 binin üzerinde kişinin katılımıyla kör tadım testleri gerçekleştirdi. Tüketiciler kolaların tatlarını keşfederek seçimlerini yaptı. Pepsi, yüzde 59 ile kör tadım testlerinin kazananı oldu

kor-tadim-testinin-kazanani-pepsi-oldu

Pepsi, 1970’li yıllardan beri tüm dünyada başarı ile gerçekleştirdiği ve pazarlama derslerine konu olan “Pepsi Kör Tadım Testi” aktivitelerini, 2016 ve 2017’de Türkiye’deki tüketicileri ile buluşturdu. ‘Pepsi Kör Tadım Testi’ aktiviteleri ile tadına güvendiğini gösteren Pepsi, 2 yıl boyunca süpermarketlere kurduğu stantlar, üniversite festivalleri, meydanlar, parklar ve AVM’lerde tüketicilere, birinin içinde Pepsi, diğerinin içinde ise rakip bir markanın içeceği bulunan iki şeffaf bardak uzatıp, hangisini daha çok beğendiklerini sordu. Gerçekleşen kör tadım testlerinde tüketiciler kolaların tatlarını keşfederek seçimlerini yaptı. Yıllarca dillerden düşmeyecek olan bu eğlenceli aktivitede tüketicilerin tercihi Pepsi oldu. Bağımsız avukatlar gözetiminde ve Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi kullanılarak kayıt altına alınan ve tamamen eşit koşullarda, hiçbir yönlendirme olmadan 125 binin üzerinde tüketiciye uygulanan kör tadım testlerinde katılanların yüzde 59’u Pepsi’yi tercih etti.

 

Toplam 250 bin 494 bardak kola tüketildi

Yüzde 59’lık oranla en fazla 18-25 yaş aralığındaki gençlerin katıldığı Pepsi Kör Tadım Testi’nde, 2 yıl boyunca tadımlar sırasında toplam 250 bin 494 bardak kola tüketildi. Pepsi Kör Tadım Testi’ne 26-40 yaş aralığındaki kişilerin katılımı oranı yüzde 29,  40 yaş ve üstü tüketicilerin katılımı ise yüzde 12 oldu.  Kör Tadım Testi’ne katılan erkeklerin sayısı 71 bin 160 iken kadınların sayısı ise 54 bin 87 oldu.

 

Kadınlar yüzde 59,4, erkekler ise yüzde 58,8 oranında Pepsi’yi tercih etti

“Pepsi Kör Tadım Testi”ne katılan kadınlar yüzde 59,4, erkekler ise yüzde 58,8 oranında Pepsi’yi tercih etti. Kör tadım testlerine katılan 18-25 yaş arası gençler yüzde 58,2, 26-45 yaş arası kişiler yüzde 59,8 ve 45 yaşın üzerindekiler yüzde 62,2 oranında Pepsi’yi tercih etti.

 

PepsiCo Kıdemli Pazarlama Direktörü Evrim Şen: “Pepsi olarak 2 yıl süresince kör tadım testlerimiz ile tüm Türkiye’yi kola tadını keşfetmeye çağırarak kolalı içecekler kategorisine heyecan getirmeyi hedefledik. Bunu yaparken de kör tadım testlerimizle herkesin eğlenceli anlar geçirmesini ve Pepsi ile yaşadıkları bu deneyimden güzel anılarla ayrılmasını amaçladık. Kör tadım testi aktivitelerinde tüketiciler eğlenip güzel anılarla evlerine dönerken gerçek kola tatlarını keşfetmiş oldular.” dedi. 

5 farklı kategoride tüketici skoru yükseldi

Reklam, pazarlama, iletişim, medya ve marka değeri araştırmaları konusunda uzman global araştırma şirketi Millward Brown 2016 yıl sonu verilerine göre Pepsi, 5 farklı kategoride puanını önemli ölçüde artırmayı başardı. “Trendleri belirleyen markadır” skoru 13 puan, “Son 4 hafta tüketimi” skoru 14 puan, “Tadı diğer markalardan iyidir” skoru 13 puan, “Sevdiğim bir markadır” skoru 18 puan, “Markanın ilginç bir hikâyesi vardır ve beni heyecanlandırır” kategorisinde ise 20 puanın üzerinde artışlar elde etti.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri