Kredi kartı yönetmeliği ertelenmeli

02 Ocak 2014 Perşembe

TESK Genel Başkanı Palandöken, kredi kartı ve kredilere taksit sınırlamasının bir anda piyasaları alt üst edeceğini belirterek, “Kredi kartı ve kredilere taksit sınırlaması getiren yönetmelik bir sene ertelenmelidir” dedi

kredi-karti-yonetmeligi-ertelenmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zamlar nedeniyle piyasaların tedirgin olduğunu, kredi kartı ve kredilere taksit sınırlaması getiren yönetmeliğin bir sene ertelenmesi gerektiğini savundu.

Palandöken, yazılı açıklamasında, kredi kartının hesapsız kullanılmasının önüne geçilmesinin doğru bir yöntem olduğunu ancak otomotiv, elektronik, küçük ev eşyası, kuyumculuk ve mobilya sektöründe yaşanabilecek sıkıntılara karşı bir yıllık geçiş süresi verilerek, piyasaların dikkatle izlenmesi gerektiğini ifade etti.

Söz konusu sınırlamanın en çok perakende sektörünü etkileyeceğini belirten Palandöken, şunları kaydetti, “Bankalar, kredi kartı verirken müşterilerinin gelirlerini hesap ederek, risk analizi yapmalı ve harcama tutarını tek limit olarak belirlemelidir. Bu daha doğru olur. Bir anda piyasaları alt üst edecek taksit sınırlamasının getirilmesini istemiyoruz. İnsanlar limitine göre istediği taksitle alışveriş yapabilmelidir, yoksa bu sınırlama piyasaları daraltır, üretimi azaltır, mallar esnafın elinde kalır. Yıllardır insanlar ve piyasa taksitli alışverişe teşvik edildi. Şimdi bıçak gibi taksitler kesiliyor. Bu yasaklar her kesim için zarar verici niteliktedir. Zamlar nedeniyle piyasaların tedirgin olduğu bir dönemde kredi kartı sınırlaması getiren yönetmelik bir sene ertelenmelidir.”

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri