Kuklalar İstanbul’dan festival havasında geçti

30 Ekim 2015 Cuma

Dünyanın dört bir yanından en seçkin kukla sanatçıları, 18’inci Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde İstanbul’da sanatseverlerle buluştu

kuklalar-istanbuldan-festival-havasinda-gecti

İstanbul’un en önemli kültür - sanat etkinliklerinden Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, Ekim ayında İstanbul’da coşkuyla gerçekleşti. Bu yıl 18’inci kez yapılan Festival’de Fransa, Hollanda, Hong Kong, İspanya, İtalya, Kore, Romanya, Rusya, Şili, Tayvan ve Türkiye kukla gösterileri ile yer aldı. Ayrıca bu yıl festivalde oyunların haricinde film gösterimleri ve workshoplar da yapıldı.


Festival çok çeşitli mekanlarda gerçekleşti
18’inci Uluslararası İstanbul Kukla Festivali etkinliklerinin sahnelendiği gösteri mekânları daha da çeşitlendi. Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Başkonsolosluğu, Akbank Sanat,  Küçük Salon, Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi yanında Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi, Sahne Pulcherie gibi kültür merkezleri, tiyatro sahneleri, üniversiteler gösterilere ev sahipliği yaptı. Ayrıca; halkla iletişimin en önemli merkezlerinden olan AVM’ler de Festival’deki gösterilere ev sahipliği yaptı. Örneğin; ÖzdilekPark İstanbul AVM, Forum İstanbul, Marmara Forum, Torium AVM, Mall of İstanbul ‘da çeşitli günlerde yapılan çeşitli gösterilerde binlerce seyirci ve sanatsever dünyanın en tanınmış kukla ustalarıyla buluştu.


Kukla gösterileri “Sosyal Sorumluluk Projeleri” olarak farklı etkinliklerde farklı seyirci ile buluştu. Bu yılki gösteriler çeşitli “Sosyal Sorumluluk Projeleri” olarak yapılandırıldı. Suriyeli çocuklara özel gösteri yapıldı. Ayrıca doğarken talihsizlik yaşayıp kısmi beyin hasarına uğrayan “ Serebral Palsili Çocuklar” da aileleriyle kukla gösterisi seyretti.


13- 25 Ekim günleri arasında 13 gün süren ve bir günde çeşitli mekânlarda 3-4 gösterinin yapıldığı 18’inci Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, son dönemde İstanbul’da yapılan en fazla halk katılımlı organizasyon olarak belirlendi. Ayrıca festival bünyesinde Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Sanat Yönetmeni ve İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı Cengiz Özek’in gerçekleştirdiği “ Çöp Canavarı” ve “ Büyülü Ağaç” adlı kukla gösterileri de çeşitli salonlarda yer aldı.”


“Halkla buluşmayı daima çok önemsiyoruz”
Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Sanat Yönetmeni ve İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı Cengiz Özek: “İstanbul Karagöz Kukla Vakfı olarak, bu yıl Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’ni on sekizinci kez düzenledik. 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde tüm sanatseverlerle, özellikle  dünyanın en seçkin kukla gösterilerinde birlikte olduk.  Ayrıca önemli kültür varlığımız olan Karagöz Gölge Oyunu’nu seven ve destekleyenlerle bir arada olmaktan her zaman olduğu gibi büyük gurur duyduk. Bu kültür mirasımızı hem yurtiçinde hem de yurtdışında daha geniş kitlelere ulaştırmak, yaşatmak ve geliştirmek hedefindeyiz. Bu yıl AVM’lerde de daha da çok gösteri düzenlendi. Halkla geniş kapsamlı buluşmayı da daima çok önemsiyoruz.” dedi. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri