Kumtel’den yeni dönem ısıtıcılar

22 Kasım 2012 Perşembe

Elektrikli ev aletlerinde Türkiye’nin en büyük üreticisi konumunda bulunan ve Türkiye’nin en büyük 500 kuruluş arasında yer alan Kumtel, 5 kıtadaki 105 ülkeye ürünlerini ihraç ediyor. Infrared ısıtıcı segmentinde yaptığı yeniliklerle adından söz ettiren firma, “Mobile Serisi” ile perakende zincirlerinde yer almaya başladı. Infrared ısıtıcılar için güvenlik düzeyi yüksek yeni bir sistem geliştirdiklerinin altını çizen Kumtel Genel Koordinatörü Münir Öztaş, yeni ürünleri sayesinde infrared ısıtıcıların taşınabilir olarak kullanılabilir hale geldiğini söyledi

kumtelden-yeni-donem-isiticilar

Uğur Tatlı

Kumtel, İstanbul Sanayi Odası’nın hazırladığı 500 büyük sanayi kuruluşu verilerine göre Türkiye’nin 442’nci kuruluşu olarak dikkat çekiyor. Bu bağlamda Kumtel’in gelişim sürecini sizlerden dinleyebilir miyiz?
Yüzde 100 yerli sermayeye sahip olan Kumtel, yaklaşık 40 yıldır elektrikli ev aletleri sektöründe üretim yapan bir marka. Başta ısıtıcı, pişirici olmak üzere elektrikli ısıtıcıdan tam boy ve mini fırına, ocaktan vantilatöre kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesinde hizmet veriyoruz. Ayrıca son yıllarda infrared ısıtıcılar alanında piyasada bilinen birkaç marka arasında yer alıyoruz.

Sizin de belirttiğiniz gibi infrared ısıtıcılar tüketiciler tarafından kış aylarında sıklıkla kullanılıyor. Bu teknolojiyle ilgili neler söylersiniz?
Infrared ısıtıcıları,  yaydıkları kızıl ötesi elektro manyetik enerjinin soğurulduğu bölgede ısıya dönüşmesi prensibiyle çalışan cihazlar olarak tanımlayabiliriz. Bir infrared ısıtıcıda kalın bir tüp kullanılıyor. Inferared ısıtıcılarla kapalı alanların yanı sıra açık ve yarı açık alanlar da ısıtılıyor. Bu ısınma sistemi aynı zamanda çevreye zarar vermiyor.

Kumtel’in infrared pazarına sunduğu ürünler neler?
Isıtıcı sektöründe Türkiye’nin en büyük üreticisi olan Kumtel; Twingo, Ecoray, Wingo, Zenon ve Elit adlı infrared ısıtıcılarıyla pazarda yer alıyor. Özel termostatıyla oda sıcaklığını hissederek, otomatik olarak ısı ayarını dengeleyen Kumtel Infrared Isıtıcılar; ev, işyeri, ofis, yemekhane ya da banyo gibi kısa sürede ısıtılması gereken değişik büyüklükteki yerler için rahatlıkla kullanılabiliyor. Kumtel ayrıca, Türkiye’de ilk ve tek olarak infrared ısıtıcılarda 7 yıl garanti ve 12 bin saat kullanım ömrü sunuyor.

Güvenlik en üst seviyede

Bildiğim kadarıyla infrared ısıtıcılar grubunuza yeni bir teknoloji eklediniz. Detayları sizlerden öğrenebilir miyiz?
Duvara monte edilebildiği gibi ayaklarıyla da kullanılabilen infrared ısıtıcılar için güvenlik düzeyi yüksek yeni bir sistem geliştirdik. “Kumtel Mobile Serisi” başlığı altında değerlendirilen bu sistemle infrared ısıtıcıların taşınabilir olarak kullanılabilmesi mümkün hale geldi. Kumtel Mobile Serisi ürünleri, Twingo, Ecoray, Wingo, Zenon ve Elit Infrared Isıtıcı modellerinden oluşuyor. Uluslararası denetleme kuruluşu SGS (Société Générale de Surveillance), Sanayi Bakanlığı ve TSE onaylı olarak tüketicilere sunuyoruz. Ayrıca Mobile Serisi ısıtıcılarda devrilme emniyeti de bulunuyor. Bununla birlikte ısıtıcının herhangi bir nedenle devrilmesi durumunda emniyet sistemi devreye girerek enerjiyi kesiyor.

Kumtel, Ar-Ge’ye ve yeniliğe önem veren bir marka. Üretim tesisleriniz ve üretimde kullandığınız teknolojilerle ilgili detaylar alabilir miyiz?
Kalite anlayışı çerçevesinde, gelişmiş cihazlarla donatılmış kalite laboratuarlarında Uluslararası Elektronik (IEC) ve Avrupa Birliği (EN) standartlarında TÜV, SGS, KEMA, DEKRA, NEMCO ve TSE gibi uluslararası güvenilirliğe sahip sertifikasyon kuruluşlarının onayı ile üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Üretimi, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 120 bin metrekare alan üzerinde gerçekleştiriyoruz.

Kumtel’in dışında Luxell markanız da var. Luxell’in marka konumlandırması hakkında neler söylersiniz?
Isıtma grubunda Kumtel markasıyla, pişirme grubunda ise Luxell markasıyla tüketicilerimize ürünler sunuyoruz. Bunun içerisinde; mini fırınlar, tam boy fırınlar, gazlı ocaklar, tost makinesi gibi çeşitli ürünler bulunuyor.

105 ülkeye ihracat

Kumtel ve Luxell markalarıyla hangi perakende zincirlerinde varsınız?
Ulusal marketler ağırlıklı olmak üzere birçok perakende zincirinde varız. Ürünlerimizin olduğu zincirler arasında Bim, Şok, A-101, Migros, Çağrı Hipermarket bulunuyor. Ayrıca; Koçtaş, Bauhaus gibi yapı marketlerde de ürünlerimize ulaşılabiliyor.

Kumtel’in ciddi bir ihracat ayağı da bulunuyor. Kaç ülkeye ürünlerinizi ihraç ediyorsunuz?
Özellikle son yıllarda ihracat anlamında ciddi bir ilerleme kaydettik. Almanya’dan Güney Afrika’ya, Meksika’dan Avustralya’ya 5 kıtadaki 105 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Orta Doğu, kış mevsimini kısa süreliği geçirdiğinden ve portatif ısınma cihazlarına ihtiyaç duyduklarından dolayı ihracat potansiyelimizin yüksek olduğu bölgeler arasında konumlanıyor. Ayrıca yurt dışındaki pek çok firma ve marka için de üretim yapıyoruz.

Kumtel uzun vadede neleri hedefliyor? İleriye dönük projelerinizi öğrenebilir miyiz?
Yeniliği seven bir marka kimliğimiz var. Yurt dışındaki gelişmeleri birebir takip ederek iç piyasaya entegre etmeye devam edeceğiz. Her satış noktasına ürünlerimizi ulaştırma düsturuyla iç ve dış piyasadaki etkinliğimizi daha da artırma amacındayız.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri