“Kuru gıdada kuraklık endişesi yok”

07 Mayıs 2014 Çarşamba

Hububatta, ekim alanlarının tamamına yakını ekildi, tarlalarda yeterli mahsul var. Yeni mahsulün hasat edilmesiyle de, kuru gıdada fiyatların düşmesi öngörülüyor. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, “Bu yıl, bakliyat ürünleri açısından ekim alanlarında ciddi bir azalma yok ve beklenen Nisan yağmurları da yağdı” dedi

kuru-gidada-kuraklik-endisesi-yok

Kuru gıdada kuraklığın belli oranda zararı olsa da, 2014 yılı rekolte beklentisinin olumlu olduğunu kaydeden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, “Endişeye gerek yok, sıkıntı çekmeyeceğiz. Bugün itibariyle, tüm üretim bölgelerinden aldığımız bilgiler ışığında, şuan tarlalarda yeterli ürün vardır. Herhangi bir mücbir sebep olmazsa, bakliyatta bu yıl ciddi bir zaiyat olmayacaktır. Kuru gıdada fiyatlar, düşüşe geçecektir” dedi.

Kuraklığın; yağışların devam etmesiyle ülkemizdeki tarımsal üretim üzerindeki etkisinin azaldığını ve 2014 yılı hasatının iyi olacağını belirten Mehmet Reis, bu arada fiyat yapıcıların zam beklentilerinin boşa çıkacağını ve fiyatların düşeceğini açıkladı.

Yeterli nisan yağmurları yağdı

Yeterli Nisan yağmurları yağdığını ve toprağın nemini aldığını ifade eden Mehmet Reis, şunları söyledi:
“Ekim, kasım ve aralık aylarında, tarlaya tohumları atılan buğday, arpa, kırmızı mercimek gibi ürünlerin hasatı, haziran ve temmuz aylarında yapılacaktır. Şu an, tarladaki ürünler, çiçek açmıştır ve ürünün gelişmesiyle ilgili bir sıkıntı yoktur. Bazı bölgelerde, kuraklık nedeniyle, üretim kaybı olsa da, iç tüketimi karşılayacak ürün vardır. Aynı zamanda, Nisan ayından başlayıp Mayıs ayının 15’ine kadar ekimi yapılacak olan fasulye, nohut ve çeltik (pirinç) içinse, son haftalarda yağan yağmurlarla toprak nemini aldığından, ekilebilir durumdadır. Bu ürünlerin hasatı da, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yapılacaktır. Özetle, şuan itibariyle, ekim alanlarından sevindirici haberler var. Ancak, tarımsal üretimde ürün hasat edilinceye kadar her zaman risk vardır. Nitekim olası bir olumsuz hava şartları, üretim kaybına neden olabiliyor” diye konuştu.

Dünyadaki kuraklık, fiyatların yükselmesine neden oldu

Dünya genelinde 2013 yılında yaşanan kuraklığa ve fiyatlara etkisine değinen Mehmet Reis, konuşmasına şöyle devam etti:
“Geçtiğimiz yılı değerlendirdiğimizde; dünya genelinde yaşanan olumsuz hava şartları ve kuraklık; Çin, Hindistan ve Pakistan’ın beslenme alışkanlığını değiştirerek daha fazla et, buğday yemeğe yönelmesi ve biyodizel üretimi, dünya genelinde gıda fiyatlarını arttırmıştır. Maalesef kuraklık da, dünyamızın en önemli sorunlarından birisi olarak önümüzde duruyor. Bir yandan kuraklık, diğer yandan biyodizel politikaları nedeniyle, gelecek 15- 20 yıl boyunca, gıda fiyatlarındaki artış devam edecektir. Kısaca 2013 yılında dünya kuru gıda borsasındaki artıştan, Türkiye’de etkilendi ve bu durumda fiyatlara yansıdı. 2014 yılına ilişkin az önce de ifade ettiğim üzere; her şey istenildiği gibi giderse ve beklenen rekolte alınırsa, kuru gıdada bu yıl, yeni mahsulün hasat edilmesiyle, fiyatların düşmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu. 
Uzun vadede rekolte kaybının önlenebilmesi için; Türkiye’de etkisini hissettiren kuraklığa karşı tarım alanlarının iklim değişikliğine göre planlanması, sulama alt yapısının geliştirilmesi ve kuraklığa dayanıklı tohumların kullanılması için çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizen Mehmet Reis, ayrıca yerli tohumlara sahip çıkılarak, ürün kalitesinin ve verimliliğin arttırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri