Lacoste’u Maus Freres aldı

09 Kasım 2012 Cuma

Fransız Lacoste’un mirasçıları Michel Lacoste ve kızı arasındaki kavga pahalıya patladı. Şirketi İsviçreli yatırım grubu Maus Freres aldı

lacosteu-maus-freres-aldi

Fransa’nın en ünlü giyim markalarından Lacoste İsviçreli oluyor. Timsah logosuyla ünlü 80 yıllık marka, Lacoste ailesinin iç kavgası nedeniyle İsviçreli yatırımcıların eline geçiyor. Lacoste hisselerini toplayan şirket İsviçreli Groupe Maus Freres.

Maus Biraderler anlamına gelen Maus Freres, adını kurucuları Ernest and Henri Maus’tan alıyor. Almanca ‘fare’ anlamına gelen ‘maus’ soyadına genelde eskilerde ekmeğini kemirgenlerle mücadele hizmeti vererek kazanan ailelerde rastlanıyor.

Lacoste’un Yönetim Kurulu Başkanı Sophie Lacoste Dournel, dün düzenlediği basın toplantısında ellerindeki yüzde 28 oranındaki Lacoste hissesini Maus Freres’e satacaklarını “büyük bir üzüntüyle” duyurdu.

Daha önceden elinde yüzde 35 Lacoste hissesi bulunan Maus grubu geçen ay da Sophie Lacoste Dournel’in babası Michel Lacoste ve onunla birlikte hareket eden hissedarlardan Lacoste’un yüzde 30.3 hissesini almıştı. Böylece İsviçreli grup toplamda Lacoste’un yüzde 93’ün üzerinde hissesine sahip olacak.

Marka korttan çıktı
Tenis tişörtleri başta olmak üzere spor giyim ürünleriyle tanınan Lacoste’u 1933 yılında Fransız tenis oyuncusu Rene Lacoste kurdu. Kortlardaki azmi nedeniyle ‘Timsah’ lakabıyla anılan Lacoste bu nedenle amblemini seçerken zorlanmadı. 2000’li yıllara kadar başarıyla gelen şirketi torun Michel Lacoste ve kızı arasındaki mücadele zora soktu.

2005 yılında şirkete başkan olan Michel Lacoste’u bu yıl eylülde kızı koltuğundan indirdi ve yerine kendisi geçti. Michel Lacoste 7 yıldır şirketin yönetim kurulunda olan kızını bu olayın ardından kamuoyu önünde eleştirerek, “Şirkette bir gününü bile geçirmedi. Şirketi yönetme becerisi de yok” dedi.

“Çok zor bir karar aldık”
Michel Lacoste ve onunla birlikte hareket eden hissedarlar şirketin yüzde 30.3 hissesini geçen ay Maus’a satınca Lacoste’un şirket değeri yaklaşık 1.6 milyar dolar olarak belirlendi. Bu anlaşma kızı Sophie Lacoste Dournel ve onunla birlikte hareket eden hissedarlara da “ya tüm şirketi al ya da hisselerini sat” opsiyonu sundu.

Bir basın toplantısı düzenleyen ve üzgün gözüken Sophie Lacoste Dournel şirketi alabilmek için tüm finansal imkânları araştırdıklarını belirterek, “Yüksek fiyat işi karıştı. Bu hisseleri bize dedemiz verdi. Biz de torunlara geçirmeliydik. Hisseleri satma kararını almak çok zor oldu” dedi. Avrupa’daki krize rağmen satışları iyi giden Lacoste 2011’de gelirlerini yüzde 14 artırarak 1.6 milyar dolara çıkarmıştı.

Kaynak: MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri