Lay’s, dünyanın 1 numaralı yiyecek markası oldu

19 Kasım 2012 Pazartesi

Patates cipsi markası Lay’s, 8.9 milyar dolarlık perakende satış hacmiyle 2011 yılında dünyanın 1 numaralı yiyecek markası oldu. Euromonitor’ün verilerine göre perakende satışlarında en yakın rakibinden 6 kat daha fazla hacim yaratan Lay’s’in bu başarısının ardında PepsiCo’nun dağıtımdaki gücü ve yenilikçi yerel pazar stratejileri yatıyor

lays-dunyanin-1-numarali-yiyecek-markasi-oldu

Lay’s, Walkers, Smith's ve Sabritas gibi büyük markaları portföyünde barındıran PepsiCo, sayıları 22’ye ulaşan milyar dolarlık yiyecek ve içecek markaları ile hızla büyümeye devam ediyor. Bu sayının 2000 yılından beri iki katına çıkmış olması şirketin dünya çapındaki yiyecek ve içecek işlerinin gücünün bir başka göstergesini oluşturuyor. PepsiCo bu başarısını, “Yerel Lezzetli Ürünler”, “Yenilikçi Pazarlama Uygulamaları” ve “Yerel Tarım” konularından alıyor.

PepsiCo’nun patates cipsi portföyünün başarısının ardında uluslararası pazarlara yönelik genişleme stratejisi yatıyor. PepsiCo’nun Banner Sun portföyünün perakende satışları 10 milyar doları aşan cips markalarının satışlarının yaklaşık yüzde 60’ı Kuzey Amerika dışından geliyor.

PepsiCo globalden yapılan açıklamada da “Banner Sun” isimli global patates cipsi portföyünün yıllık perakende satışlarının, dünyanın en büyük gıda markası olan Lay’s’in liderliğinde, 10 milyar doları aştığı bildirildi. En büyük 10 pazar arasında ABD, İngiltere, Rusya, Kanada, İspanya, Avustralya, Çin, Meksika, Hollanda ve Hindistan yer alıyor.

Dünyanın en güçlü “pazar” sistemlerinden birini oluşturan PepsiCo, 100 binden fazla güzergahta her hafta yaklaşık 10 milyon satış yerine dağıtım yaparak her gün 300 milyon dolardan fazla perakende satış gerçekleştiriyor. PepsiCo’nun bu güçlü pazar özelliği sayesinde de Lay’s, 2011 yılında 8.9 milyar dolarlık perakende satışı ile dünyanın 1 numaralı yiyecek markası oldu.

Türkiye’de yerel-yenilikçi ürünler
Lay’s, Türkiye’de sunduğu yerel tatlara yönelik yenilikçi ürünlerle ülkenin cips yeme alışkanlıklarına yeni boyutlar kazandırmaya devam ediyor. 2011 yılında lanse edilen Lay’s Zeytinyağlı ve bu sene içerisinde sunulan Lay’s Fırından ürünleri cips pazarı için ilk olma özelliği taşıyor.

Lay’s Zeytinyağlı, Brand Spark isimli Kanadalı bağımsız bir araştırma şirketi tarafından cips kategorisinde dünyada yılın en iyi ürünü seçilerek büyük bir başarıya imza attı. Türk halkının içinden biri olan Ayşe Teyze de Lay’s’in bilinirliği açısından büyük önem taşıyor. Marketing Türkiye tarafından, Ayşe Teyze’nin oynadığı Lay’s Zeytinyağlı’nın reklamı Türk tüketicileri tarafından en beğenilen reklam seçilmişti. 

“Banner Sun” logosu nedir?
Lay’s Walkers, Smith's ve Sabritas gibi büyük markaların ambalajlarında görülen "Banner Sun" logosu dünya çapında kaliteli patates cipsinin bir sembolü.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri