Letoon 2017 yılıyla birlikte yeni bir döneme girdi!

29 Eylül 2017 Cuma

Son dönemlerin en trend unsuru belki de; spor kıyafetleri giyerek mesai saatleri haricinde spor salonlarına gitmek. Hal böyle olunca da spor kıyafetleri sektörü de kendini hızla geliştiren bir sürece girdi. Artık spor kıyafetleriyle şıklık yarışına bile girebiliyor insanlar. Bu yüzden spor kıyafeti üretimi ve tasarımları da büyük önem kazandı. Türkiye’de 1987 yılında tamamen Türk sermayeli olarak mütevazi bir kuruluş hikayesine sahip Letoon markası da kendisine sektörde büyük bir yer edinmiş özel markalardan. Perakende.org olarak Letoon Yönetim Kurulu Başkanı Cuman Aslan’la hem markanın gelişim hikayesini hem de geleceğine yönelik planlarını konuştuk

letoon-2017-yiliyla-birlikte-yeni-bir-doneme-girdi

Röportaj: Onur Kaya

 

Letoon 1987 yılında tamamen Türk sermayeli olarak gayet mütevazi bir kuruluş hikayesine sahip. Ancak devamında gelen kuvvetli bir büyüme de yaşanıyor. Bizlere bu süreçlerden kısaca bahsedebilir misiniz?

Bildiğiniz gibi Letoon 90’lı yılların önemli markalarından biri olmuştur. Çok önemli bir marka olmasına rağmen daha sonraki dönemde konumunu koruyamadı. Biz de aynı sektörde yer aldığımız için markanın öneminin farkındaydık. Arka planda kalmaya başlayan Letoon ile bizim tanışmamız ise 2007 yılında oldu. Aslanlar Ayakkabı olarak sektörün önemli markası olan Letoon’un tüm imalat haklarını satın aldık. 2015 yılına geldiğimizde ise bu efsane markanın tüm dünya haklarını satın aldık.

 

Türkiye’de 2 bini aşkın satış noktasında müşterilerle buluşan bir markadan söz ediyoruz. Perakende sektörü için bu rakam çok ciddi bir rakam. Üretim ve dağıtım ağınızı nasıl sağlıyorsunuz? Şu an üretim kapasiteniz, istihdam gücünüz nedir?

Sektörün köklü ve yenilikçi markası olarak bugün 8 bin metrekarelik fabrikamızda yıllık 2 milyon çift ayakkabı üretimi yapıyoruz. Dünyadaki en son trendlere uygun olarak tüketicilerimizin rahat ve sağlıklı adımlar atması için üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. 200 personel istihdam ediyoruz. Alanında uzman ve deneyimli olan ekibimizle birlikte üretimlerini gerçekleştirdiğimiz kaliteli, şık ve rahat ayakkabılarımızı Türkiye’nin dört bir yanında müşterilerimizle buluşturuyoruz. Bugün 2000’i aşkın satış noktasında koşulsuz müşteri memnuniyeti ile hizmet veriyoruz. Müşterilerimizin bize daha kolay ulaşmalarını sağlamak için 2017 yılı ile birlikte mağazalaşmada yeni bir döneme girdik. Yaptığımız fizibilite çalışmalarımız doğrultusunda belirlediğimiz lokasyonlarda peş peşe mağazalarımızı açmaya başladık. Hız kesmeden devam edeceğimiz mağazalaşmayla birlikte 2020 yılına kadar Türkiye’de 100, yurtdışında ise 20 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.
Portföyünüzde nasıl ve hangi ürünler bulunuyor?

Sektörde edinmiş olduğumuz bilgi, tecrübe ve her zaman çok önem verdiğimiz Ar-Ge çalışmalarımız sonucu müşterilerimizin rahat ve sağlıklı adımlar atması için üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Kadın, erkek, çocuk grubunda her zevke yönelik geniş ürün yelpazesine sahibiz. Müşterilerimize Letoon ayakkabılarıyla hayatın içinde geniş bir kullanım yelpazesi vaat ediyoruz. Sporda, özel bir davette, yemekte, sokakta kısacası her yerde giyebileceğiniz rahatlığı ve şıklığıyla tercih edilen Letoon ayakkabıları ile fark yaratıyoruz. 2017-2018 Sonbahar & Kış sezonunda doğanın çarpıcı renklerinden ve gücünden esinlenerek oluşturduğumuz koleksiyonda spor ayakkabı, outdoor, bot ve bayan çizme grubunda farklı renk ve modelde ayakkabılar yer alıyor. Letoon’un yeni koleksiyonunda her zevke hitap edecek 125 model bulunuyor.

 

“Üretime de odaklanarak üretim kapasitemizi yüzde 50 artırmayı planlıyoruz.”

Letoon Sport’un önce üretimini gerçekleştirdiniz, daha sonra isim hakkını kiraladınız ve 2015 yılında da dünya haklarını satın aldınız. Bu süreçlerle birlikte de büyük bir potansiyel yaratmış oldunuz. Şu an hedefler arasında neler var?

Gelecek dönem mağazalaşmamızın devam etmesinin yanı sıra 2018 yılı itibariyle Letoon Shop’ları franchise olarak da vermeye başlayacağız. Aynı zamanda üretime de odaklanarak üretim kapasitemizi yüzde 50 arttırmayı planlıyoruz. Yeni dönem hedeflerimiz için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Mağazalaşmada yapmış olduğumuz atağımız önümüzdeki dönemde de devam edecektir. Bunun yanı sıra ihracatta da farklı pazarlara açılmak için çalışmalarımız sürüyor. Dünyadaki en son trendlere uygun olarak oluşturduğumuz koleksiyonumuzu tüm dünya pazarına satmayı hedefliyoruz. Yakın zamanda gerçekleştireceğimiz hedeflerimizden biri satışlarımızı ve pazar payımızı daha kolay yürütebilmek adına Avrupa kolumuz için Hollanda’ya ve Orta Doğu kolumuz için ise İran’a 2017 sonuna kadar merkez ofis açmaktır.

 

Spor ürünleri ve ayakkabıları kanadında çok güçlü rakipleriniz var sektörde. Sizi rakiplerinizden ayıran en temel özellik nedir? Farkınızı nasıl ortaya koyuyorsunuz?

Sektörün köklü markalarından biriyiz. Efsaneleşmiş ürünlerimiz ve son trendlere uygun olarak devamlı yenilediğimiz geniş ürün gamına sahibiz. Ayak sağlığını korumak amacıyla sağlık ve kaliteden ödün vermeden üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Alanında uzman kişilerden oluşan bir tasarım ekibine sahibiz. Özel tasarım ürünlerimizin yer aldığı koleksiyonlarla müşterilerimize hem şık hem de dayanıklı ayakkabıları sunuyoruz. Sektörün büyük üreticisi olmamızın vermiş olduğu avantajlara sahibiz. Bunu müşterilerimize de yansıtıyoruz. Kaliteden ödün vermeden uygun fiyat seçeneklerimizle ürünlerimize ulaşabiliyorlar.
Türkiye pazarının şu an yükselişte olan Çin pazarına karşı büyük bir rakip olacağını düşündüğünüzü dile getirmişsiniz. Bu süreç nasıl gelişecek sizce? Türkiye’nin bu konuda neler yapması gerekiyor?

Uzakdoğu’da özellikle de Çin’de maliyet, nakliye ve kalite konusunda sıkıntılar var. Türkiye’nin ise lojistik, kaliteli ürün ve koleksiyon geliştirmede ciddi bir deneyimi oldu. Dünya ayakkabı piyasası için sipariş veren global markalar bu avantajları görmezden gelemiyor. Ülkemizde ayakkabı sektöründe artarak devam eden olumlu gelişmelerin ardından kısa sürede dünya pazarında daha fazla yer edecektir. Letoon olarak biz bugün iç pazarın büyümesinin yanı sıra yurt dışından da ayakkabı üretimi konusunda ciddi siparişler alıyoruz. Uluslararası firmaların istediği sertifikasyona sahip olan tek Türk firmasıyız. Biz sertifikasyona sahip bir firma olduğumuz için bugün tercih ediliyoruz ama kaliteyi artıran her Türk üreticinin de bu alanda şansı olur, Türk ayakkabıcılık sektörü kazanır.

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri