Lüks giyim zinciri Saks 2.9 milyar dolara satıldı

30 Temmuz 2013 Salı

ABD’li lüks hazır giyim mağazaları zinciri Saks, 2.9 milyar dolar karşılığında Kanadalı perakende devi Hudson’s Bay Company’ye satılıyor. Hudson’s Bay, Saks için 2.4 milyon dolar verirken paranın geri kalanı devralınan borçlar için ödenecek

luks-giyim-zinciri-saks-29-milyar-dolara-satildi

ABD genelinde 41 departman mağazası bulunan Saks, en çok New York’taki ünlü Saks Fifth Avenue (5’inci Cadde) mağazasıyla tanınıyor. 1924’ten beri faaliyet gösteren bu mağaza, yılda 600 milyon dolarlık satış yapıyor. Saks’ Fifth Avenue binasının gayrimenkul olarak değeri ise yaklaşık 1 milyar dolar. 

Perakende sektörü analisti Walter Loeb, “5’inci Cadde mağazası adeta bir mücevher. Alınan diğer herşey o mağazadan sonra gelir” yorumunu yaptı. Saks’ın en büyük iki hissedarı, 67.6 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 2’nci ismi olan Meksikalı Carlos Slim ve lüks yatırımlarıyla bilinen İtalyan işadamı Diego Della Valle. İki ismin toplam hissesi yüzde 30.5 seviyesinde. 

ABD’de Lord & Taylor ve Kanada’da Hudson Bay giyim mağazaları zincirlerinin sahibi olan Hudson’s Bay, Saks’ın birçok değerli gayrimenkulünü portföyüne katarken Kanada’da Saks mağazaları açma imkânına kavuştu. Son yıllarda Portland, Oregon ve Dallas mağazalarını kapatan Saks, outlet zinciri Saks Off Fifth’i ön plana çıkarmaya başladı. Şirketin 67 outlet mağazası bulunuyor. Saks internet satışlarında en büyük rakipleri Nordstrom ve Neiman Marcus’un hızına yetişmekte zorlanıyor.

Kaynak: MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri