M.A.C Marka Yöneticisi Berrin Beksaç Özduman

25 Nisan 2013 Perşembe

Dünyanın önemli kozmetik markalarından M.A.C, 2004 yılında tanıştığı Türkiye’de yatırımlarını hızla sürdürüyor. M.A.C Marka Yöneticisi Berrin Beksaç Özduman, “Biz de sektörle birlikte büyüyoruz. İnandığımız ve başarısına güvendiğimiz AVM projeleri içinde yer alarak müşterilerimizle buluşmaya çalışıyoruz” diyor. 2013’e 22 mağaza ile girdiklerini anlatan Özduman, yılsonuna kadar 30 mağazaya ulaşacaklarına dikkat çekiyor

mac-marka-yoneticisi-berrin-beksac-ozduman

Fulya B. ÖZTÜRK

M.A.C’ın Türkiye’deki yolculuğuna ne zaman başladı, bu süreci sizden dinleyebilir miyiz?
M.A.C Kozmetik, iki makyaj sanatçısı Frank Toscana ve Frank Angelo tarafından, Kanada’da 1984 yılında yaratıldı. Minik bir stüdyodan dünya devi bir kozmetik ağına dönüşmesi ise 1997 yılında Estée Lauder şirketleri tarafında satın alınması ile başladı. Türkiye’de ilk mağazamız 2004 yılında Akmerkez’de açıldı. Makyaj sektöründe hem profesyonel müşteriye hem de günlük kullanıma uygun öncü bir marka olarak Türkiye’de de  merakla bekleniyordu. 2007’de uluslararası markalar henüz rağbet etmezken İstiklal Caddesi’ndeki mağazamızı açtık. Bu mağaza kısa sürede Türkiye’deki en yüksek cirolu, dünya sıralamasında yeralan bir mağaza haline geldi. Profesyonellere yönelik özel bir ürün serisinin de satıldığı bu mağazamızda büyük bir eğitim salonumuz bulunuyor. Sektör profesyonelleri ile sık sık buluşup bilgi paylaşımında bulunuyor, yeni ürünleri, trendleri deniyoruz. Özellikle 2009 yılı itibarı ile hızlı bir büyüme sürecini başlattık. M.A.C Türkiye’de Estée Lauder Şirketleri bünyesinde bulunmaktadır. Kozmetik perakende sektörünün önde gelen oyuncularından biri olarak sadece kendimize ait mağazalar aracılığı ile müşterilerimiz ile buluşuyoruz. Franchise, distributörlük gibi sistemlerle çalışmıyoruz.

Ürün yelpazesi hakkında bilgi alabilir miyiz? M.A.C mağazalarında kaç çeşit ürün sunuluyor?
M.A.C Kozmetik makyaj konusunda, profesyonel ve gündelik tüm ihtiyaçlara cevap veren çok zengin bir renk paletine ve ürün çeşidine sahip. Bir sene içerisinde, farklı dönemlerde yeni trendlere uygun satışa sunulan 16 özel koleksiyon haricinde mağazalarda her zaman satışta kalan yaklaşık 3 bin civarında ürün bulunuyor.

Kozmetik ve renkli kozmetik, sağlık açısından oldukça hassas bir konu. M.A.C’ın bu konudaki hassasiyetlerini öğrenebilir miyiz?
Kozmetik sektörü sağlıklı ürün yaratmanın şart olduğu bir sektör. Bunun için markamız da yoğun Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları yapıyor. Kozmetik teknolojisinin son gelişmelerinden yararlanarak zararlı bileşenlerin kullanımını bertaraf eden ve bunun haricinde çeşitli sosyal sorumluluk projeleri aracılıyla çağımızın önemli hastalıklarına da çözüm bulunması adına yapılan çalışmalara fon sağlıyoruz. Bunun en önemli örneği M.A.C Aids Fonu.

Her yaşa her ırka

Mağaza yatırımlarınızın karar süreçlerinde AVM’ler mi caddeler mi ağır basıyor?
Mağazalarımızı açarken bulunduğumuz şehrin tüm önemli cadde ve sokaklarında var olmaya dikkat ediyoruz. Yeni şehir açılışlarında da yine bu lokasyonlar bizim için çok değerli. Bunun yanı sıra alışveriş merkezleri ve perakende sektörünün gelişimini yakından takip ediyoruz, biz de sektörle beraber büyüyoruz. İnandığımız ve başarısına güvendiğimiz AVM projeleri içinde yeralarak müşterilerimizle buluşmaya çalışıyoruz.

Şu anda Türkiye genelinde kaç mağazanız bulunuyor, ağırlıklı olarak hangi bölgelerdesiniz?
Şu an Türkiye genelinde 22 mağazamız bulunuyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa şehirlerindeyiz, çok yakında 11 şehre yayılacağız.

M.A.C.’in müşteri profilini öğrenebilir miyiz?
M.A.C ailesi olarak benimsediğimiz slogan:  “All Ages, All Races, All Sexes”. Yani tüm yaş gruplarına, tüm cinsiyetlere ve tüm ırklara hitap etmek... Bir makyaj markası için çok cesaretli ve bir o kadar da harika bir söylem olduğunu düşünüyorum. “Yaşınız, kim olduğunuz ya da makyaja neden ihtiyaç duyduğunuz önemli değil, sadece gelin ve içinizden geleni anlatın, her zaman bir önerimiz var” diyoruz. Buna profesyonel sektör de dahil, M.A.C Pro ürünleri ile çok çeşitli yaratımlar yapılabiliyor. Dünyada ve Türkiye’de hem profesyonel makyaj sanatçılarının, hem gösteri dünyasının önemli isimlerinin sahnede ve de günlük kullanımda önde gelen kozmetik markasıyız. Ayrıca müşterilerimiz sadece renkli kozmetik değil, cilt bakımı ürünleri konusunda da M.A.C’i sıkça tercih ediyorlar. Çoğu müşterimiz makyaja M.A.C’in makyaj sanatçılarının öğretici servisleri ile başlıyorlar ve gençliklerinden itibaren M.A.C “fanatikleri” olarak yetişiyorlar. Makyaj servisleri menümüz çok geniş, ister ekspres makyaj ile 30 dakikada önemli bir makyaj sırrı öğrenin, ister 1,5 saat birebir makyaj dersi ile sizin için uygun makyajı keşfedin.

Önümüzdeki dönem mağaza yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Kısa vadede yeni mağaza yatırımları var mı?
Türkiye perakende sektörünün hızlı büyümesi, M.A.C’in dinamik yapısı ile birleştiğinde büyük fırsatlar olduğunu görüyoruz. Marka bilinirliliğini geliştirmek, markayı tanıtmak ve beğenilmesini sağlamak için çok özenli çalışıyor, çok kaliteli mağazalar açıyoruz. Avrupa bölgesinde en beğenilen mağazalar arasında Türkiye mağazalarımız yer alıyor. M.A.C’i farklılaştıran makyaj sanatçıları için yaratılmış bir marka olması, çalışanlarının sahip oldukları makyaj aşkı ve makyaj yeteneği. Bu sürekli bir paylaşım, eğitimin yanı sıra trendleri yakinen takip ederek oluyor. 2013 yılına 22 mağaza ile girdik. Çok yakında İstanbul’un en kalabalık alışveriş merkezlerinden biri olan Cevahir’deki mağazamızı açıyoruz. Bizim için çok heyecan verici, çünkü M.A.C, Ortadoğu ülkelerinde çok başarılı ve de Cevahir bu ülkelerden çok  yoğun turist ağırlıyor. Yılsonunda kadar 6 mağaza daha açıp 30 mağaza sayısına ulaşacağız.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri