Mağaza tasarımları ve alışverişçi

16 Şubat 2016 Salı

Perakende sektörüne verdiği danışmanlık hizmeti ve eğitimleriyle tanınan Sinan Asılyazıcı, mağaza tasarımlarının alışverişleri ve tüketicileri nasıl etkilediğini Perakende.org için yazdı

magaza-tasarimlari-ve-alisverisci

Perakende.org özel haberi

 

Ben gerçek insanlar için tasarım yaparım. Her zaman tüketicilerimizi düşünürüm. Kullanılabilir olamayan giysiler ya da aksesuarlar yaratmak marifet değildir.  (Giorgio Armani)

 

Mağaza tasarımlarındaki değişim alışverişçileri etkiliyor. Etkiliyor mu demiyorum. Konsept mağazalar bunun önemli bir göstergesi ve birbirleri ardına açılmaya devam ediyorlar. Buna paralel merchandising uygulamalarında bu mağazalarda artış gözlemleniyor.

 

Özellikle alışverişçilerin daha farklı bu tip lokasyonlara olan ilgisi bazı perakendecilerimizin de bu tarzı benimsemesi ile devam ediyor.Sonuçta konsept mağaza çalışmalara mevcutların dışında sürekli yenileri ekleniyor. Konuya iki açıdan yaklaşmakta fayda var. İlk olarak; bu tip yatırımlarda hemen akla gelen ROI (return on investment / yatırımın getirisi) oluyor. Önceliklebu yatırımcının düşünmesi ve ona göre karar vermesi gereken bir husus. Çünkü tarzın uygulanacağı lokasyonun seçimi bu konu ile doğrudan bağlantılı. Kendi konsepti ile genel olarak tüm mağazalarında aynı konseptle devam edenleri burada ayırmak gerekiyor. Sonrasında seçilen ekipmandan uygulanan merchandisinge kadar işin hakkını vermek gerekiyor, hakkını verdinizde de ister “rakip” diyin ister “meslektaş”, övgüler ya açıkça söyleniyor veya bir şekilde duyulur oluyor. Yatırımın imzası gündemde yerini alıyor.

 

Bu mağazaları genel olarak;
• Mağaza tasarımı
• Ekipman seçimi
• Bölüm planları
• Ürün gamı
• Farklı ürünler ve ürünlerdeki sunum teknikleri
• Mağaza atmosferi
• Merchandising uygulamaları, şeklinde özetlemek mümkündür.

 

Gelelim işin alışverişçi yönüne. Öncelikle bu tip noktalar daha yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Yani sadece alışverişçi ile sınırlandırmamak gerekiyor. Alışverişçi ve/veya müşterilerin beklentilerinin yükseldiğini unutmamak gerek. Her yerde öyle değil mi? Evet, ama burada daha yükseliyor. Dolaysıyla bu mağazalarda çalışanların seçimini daha da öne çıkarıyor! Mevcut alışverişçiyi elde tutmak ve yeni müşteriler elde etmek gerek. Her mağaza gibi aslında, sadece beklentiler artıyor. Alışverişçi / Tüketici / Müşteri hangi tanımdan yaklaşırsak yaklaşalım, alışveriş alışkanlıklarını, davranışlarını ve beklentilerini iyi bilmemiz gerekiyor. Sonuçta iyi donanımlı bir mağaza, yetkin çalışanlarla buluştuğunda farkının fark edilmesi çoğu zaman kaçınılmaz oluyor. Ciro ile karlılıkta tuttuysa işlem tamam.

 

Unutmamalıyız ki; ürünler somut, hizmetler ise soyuttur.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri