2014 yılının kazananı akıllı telefonlar

31 Aralık 2014 Çarşamba

7 Ülkede 165 Mağazasıyla Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası kitap, kırtasiye ve teknoloji perakendecisi olan NT, 2014 yılında en çok ilgi gören teknolojik ürünlerini açıkladı

2014-yilinin-kazanani-akilli-telefonlar

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla büyüyen akıllı telefon pazarındaki büyüme 2014’ün ilk aylarında kredi kartına gelen taksit yasağının ardından kısa süreli bir yavaşlama yaşadı. Ancak tüketiciyi rahatlatacak çözümler üretmede hızlı davranan sektör temsilcileri akıllı telefon satışlarında yeniden büyüme yakaladı.

Türkiye’de 67 ilde 148 mağazası bulunan NT Genel Müdürü Murat Kara konuyla ilgili şunları söyledi, “Akıllı telefonlar bugün 7’den 77’ye herkesin hayatının önemli bir parçası oldu. Bu durum akıllı telefonlara olan talebin artarak devam etmesine neden oluyor. Dünya genelinde büyümesini sürdüren akıllı telefon pazarı Türkiye’de yasal düzenlemeler nedeniyle kısa bir süreli bir duraklama yaşadı. Ancak sektör alternatif çözümlerle yeniden büyüme trendi yakaladı. 2013 yılında Türkiye’de 9 milyona yakın akıllı telefon satılırken 2014’ün ilk 9 ayında bu sayıya ulaşıldığını tahmin ediyoruz. Adet olarak cihaz satışındaki artışta GSM firmalarının taahhütlü satışlarının etkisi büyük oldu. Perakendeciler içinse bankaların ihtiyaç kredileri hali hazırda bir çözüm olarak tüketiciler tarafından tercih edilmeye devam ediyor. NT olarak 2014 yılında sektördeki olumsuzluklara rağmen çok başarılı bir yıl geçirdik.  Akıllı telefon satışlarımızda 2013 yılına göre \%100 gibi önemli bir büyüme gerçekleşti. Bu başarıyı ise üretici firmalarla gerçekleştirdiğimiz verimli işbirlikleri ve müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak en uygun ürünleri sunarak sağladık.”

Satın alınan ürünlerin özelliklerine de değinen Kara, “Akıllı telefon satışlarımız özellikle 5 inç ve üzeri ekran büyüklüğünde, 799 TL – 1.299 TL aralığındaki ürünlerde yoğunlaşırken müşterilerimiz doğum günleri, özel günler ve karne günlerinde hediye olarak en çok akıllı telefonları tercih ediyor. Akıllı telefon pazarının büyümesi hafıza kartlarının, telefon kılıflarının ve kulaklık satışlarının da büyümesini sağlıyor” diye konuştu.

Pazarın yüzde 65'ini uluslararası markalar oluşturuyor
Akıllı telefonlardan sonra en çok ilgi gören tabletler hakkında da bilgi veren Kara, “Tablet bilgisayarın patlama yılı olan 2011 ve 2012’de 199 TL altı olan ucuz segmentte tabletler çok satıldı. Fakat bu segmentteki ürünler kullanıcıların beklentilerini tam olarak karşılayamadığından, tablet bilgisayar satışları şu anda 199 TL – 699 TL arasında seyrederken en çok 7 inç büyüklüğündeki tabletler tercih ediliyor. 2-3 yıl öncesinde en önemli etken ürünün fiyatıydı. 2014 yılında uluslararası tablet markaları fiyatlarını agresif bir şekilde indirdi. Bu sayede pazarın yüzde 65 gibi önemli bir bölümünde satışlar uluslararası markalarda yoğunlaştı” dedi.

Tablet alacak tüketicilerin ilk fiyata baktığını söyleyen Kara, sadece fiyatın uygunluğunun tercih sebebi olmadığını şöyle anlattı, “Bugün tablet alırken fiyat yine çok önemli fakat kullanıcılar için; ürünün markası, servis kalitesi, tasarım, hız, kablosuz internet erişim hızı ve çekim gücü, içerik ve uygulama bilgisi, görüntü, parlaklık, ses kalitesi, pil ömrü,  oyun performansı ve garanti hizmeti gibi konular da en az fiyat kadar önemli. Tablet bilgisayar alanlar bu ürünler yaygınlaşmaya başladığında, bilgisayarın yaptığı tüm işlemleri yapabilir mi diye soruyorlardı. Fakat geçtiğimiz 2 sene içerisinde tabletin bilgisayarlara alternatif olmadığı ve sadece temel ihtiyaçları karşılayabildiği anlaşıldı. Akıllı telefonların geniş ekran seçeneklerinin çoğalması da tablet pazarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Özellikle önümüzdeki dönemde akıllı telefon ve tablet özelliklerini bir araya getiren Phablet’lerin tüketicilerin ilgisini daha çok çekebileceğini söyleyebiliriz. Tüketici eğilimlerine ve satış rakamlarımıza baktığımızda bugün tablet pazarında 2-3 yıl öncesinin büyüme oranlarından bahsetmemiz mümkün görünmüyor. 2015 ve sonrasında da tablet pazarındaki büyümenin yavaşlayacağını öngörüyoruz.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri