Keyif ve sağlık bu ayakkabıda

30 Temmuz 2015 Perşembe

Gıda ile başlayan organik ürün kullanma alışkanlığı bugün bütün ürünleri kapsıyor. Tüketiciler gıdadan kozmetiğe, tekstilden ayakkabıya tüm tercihlerinde mümkün oldukça organiğini tercih ediyor. Organik ürünlere olan talebin artmasından yola çıkan Merve ve Volkan Yılmaz çifti Londra’da başlayan üretimlerini Bursa Gençosman Ayakkabıcılar Çarşısı’nda kurdukları üretim atölyesinde devam ettirerek Moccz markasını yarattı. Yılmaz çifti organik bebek ve çocuk ayakkabılarını bizim için anlattı

keyif-ve-saglik-bu-ayakkabida

Yaren ÖZ

 

Sıra dışı bir iş yapıyorsunuz. Öncelikle yaptığınız işi anlatmanızı isteyeceğim. Sizi tanıyarak başlayalım ve fikir nerden geldi, nasıl karar verdiniz bu işi yapmaya?
Merve Yılmaz:
Eşim ve ben 7 yıl önce Türkiye’de tanıştık. Birlikte şu an bulunduğumuz işten daha farklı işler de yaptık ancak eğitimimizi tamamlamak için Londra’ya gittik. Orada eğitimimizin yanı sıra birçok iş teklifi aldık. Londra’da kalıcı olduğumuzu düşündüğümüz için yerleşme kararı aldık ve “kendi işimizi neden yapmıyoruz”u sorguladık. İlk olarak Londra’da bebekler için üretim yapmaya başladık. 2 yıl önce çocuk sahibi olacağımızı öğrendiğimizde Türkiye’ye dönme kararı aldık ve şu an ürettiğimiz el yapımı ilk adım ayakkabılarının üretimine Türkiye’de ürün yelpazesini ve yaş aralığını artırarak devam ediyoruz.

 

Bu ayakkabılar çok orijinal... Ebeveynler neden bu ürünü tercih etmeli?
Merve Yılmaz: Öncelikle bizim en güçlü yanımız bu işi aile olarak yapmamız. Çok keyif alarak yaptığımız işimizin yanında biz de bir çocuk sahibiyiz ve çocuk ürünü üretiyoruz. Bir kere yaptığımız ürün ilk adım dediğimiz mokasen yüzde 100 deri ve organik ürünler. Derisinden ürünü koyduğumuz kutusuna kadar organik. Hiçbir kimyasal boya yok üzerinde. 0-4 yaş aralığında çalışıyoruz. Ürünlerimizi neden tercih etmeliyiz sorusunun cevabı, çocuk ayak gelişimini 0-4 yaş aralığında tamamlıyor ve hayatı boyunca en önemli organlarından biri olan ayağın, sağlıklı olabilmesi için ilk adımların da sağlıklı atılması gerekiyor. Aslında bu dönemin ayakkabısız atlatılması gerektiği bilinen bir gerçek. Ancak ev dışı koşullar malum ve 1 yaşından sonra da dışarıda çocuğunuzu yürütebilmek için ayakkabının önemi burada bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu yüzden tabanı yumuşak, mümkün olduğunca yeri hisseden, nasıl bir ayakkabı sorusundan yola çıkarak ürettiğimiz mokasenlerimiz ayağı tamamen kavrıyor ve hiçbir şekilde ayaktan düşmüyor. Organik olduğundan dolayı da çocuğa zarar vermiyor. Özellikle oral dönemde çocuk etrafındaki tüm objeleri ağzına götürme çabasında oluyor ve bu objelerden özellikle ayakları onun için vazgeçilmez bir oyuncak. Gönül rahatlığı ile bu mokasenler çocuk ve bebekler için kullanılabilir. Biz her ürünümüzü önce kendi bebeğimizde deniyor, ergonomik ve kavrama açısından test ederek üretime geçiyoruz.

 

Hem güzel hem de sağlıklı bu ürünleri nerede bulabiliriz?
Volkan Yılmaz: Şu anda butik olarak çalışıyoruz. İnternet satışımız çok kuvvetli. Bölgesel satış yerine daha çok toptana ağırlık veriyoruz. Bir ayağımız hala Londra’da devam ediyor. Dış ülkelere oradan uzanabiliyoruz. Şu an Bursa’da imalathanemiz ve yine Bursa merkezde bulunan Kozahan Çarşısı’ndaki mağazamızda perakende satışımız var. Onun dışında toptan ve sipariş üzerine tüm Türkiye’ye ve yurt dışına ihracatımız devam ediyor.

 

Moccz ayakkabı ilgili hedefleriniz neler?
Volkan Yılmaz: Dünyada sosyal medya kullanımının da artmasıyla insanlar organik ürün konusunda bilinçlenmeye ve organik ürünleri kullanmaya başladı. Ürünlerimiz tamamen sağlık odaklı yapılmış, medikal ürünlerdir. İlerleyen dönemde kendi mağazalarımızı kurup, dirsek temasından olduğumuz firmalarla da çalışmalarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri