Konforlu ayakkabı markası Türkiye’de büyüyecek

30 Ekim 2014 Perşembe

Rockport, 66 ülkede pazar payına sahip ve yılda 402 milyon doları aşan cirosuyla dünyada konfor ayakkabıları sektöründe önemli bir noktada. Nişantaşı’ndan sonra ikinci mağazasını Mall of İstanbul’da açan Rockport, Türkiye’de önümüzdeki yıl 5 mağaza daha açmaya hazırlanıyor. Rockport Türkiye Yetkili Distribütörü Onur Pehlivan, “Konfor ve uzun yıllara dayanan deneyimlerinin ışığında, rahat ayakkabı pazarında Rockport'u Türkiye’de de hak ettiği yere taşımak istiyoruz” diyor

konforlu-ayakkabi-markasi-turkiyede-buyuyecek

Fulya B. ÖZTÜRK

Rockport, Nişantaşı’ndan sonra ikinci mağazasını Mall of İstanbul’da açtı. Bir dünya markası olan Rockport’un Türkiye’deki büyüme planlarını öğrenebilir miyiz?
Adidas bünyesinde yer alan ayakkabı markası Rockport olarak rahat ayakkabı sektöründe Türkiye’de büyük bir potansiyelin olduğunu gördük. Rockport’un Türkiye distribütörü olarak Türkiye’de önümüzdeki 5 yıl içerisinde 15 mağaza açmak istiyoruz. Öncelikle, İstanbul, Ankara İzmir, Konya, Adana ve Bursa gibi markanın bilinirliğinin daha yüksek olduğu şehirleri düşünüyoruz. Açacağımız mağazalardan bazıları outlet konseptinde olacak. Ciro bazında ise Türkiye’de 2017 yılı sonuna kadar 20 milyon lirayı aşan bir noktaya ulaşmayı hedefliyoruz.

Türkiye ayakkabı sektöründe hem yerli hem de yabancı pek çok aktör bulunuyor. Rockport’un Türkiye pazarıyla ilgili görüşleri nelerdir, neden Türkiye’de yatırım kararı alındı?
Rockport, dünyada rahat ayakkabı sektöründe yer alan bir marka. Gelişmiş ülkelerde spor ve konfor özelliği olan ayakkabı kullanımı yüzde 45; Türkiye’de ise yüzde 35 civarında. Ayrıca, Türkiye’de her ne kadar çalışan insanlar daha az spor ayakkabı giyme alışkanlığına sahip olsa da, bu eğilimlerde son dönemlerde hızlı bir artış kaydediliyor. Değişen eğilimleri düşünürsek pazarın en az yüzde 10 büyüme potansiyeli mevcut. Rockport olarak bu büyüme potansiyelini fark ettik. Rockport markasının dünyada bilinirliği yüksek, ayakkabılarında kullandığı “Adiprene” teknolojisiyle ise rahatlık ile modayı bir araya getiriyor. Bu kapsamda sunduğu konfor ve uzun yıllara dayanan deneyimlerinin ışığında, rahat ayakkabı pazarında Rockport'u Türkiye’de de hak ettiği yere taşımak istiyoruz.

1971 yılından bu yana ayakkabı üreten Rockport’u tanıyabilir miyiz sizden? Kaç ülkede faaliyet gösteriyor?
Rockport, 1971 yılında Amerika'nın Massachusetts eyaletinde, Saul Katz ve oğlu Bruce Katz tarafından, atletik özelliği olan günlük ayakkabılar üretmek amacıyla kurulmuş bir firma. 1983 yılında ilk gerçek atletik tabanlı klasik erkek ayakkabı uygulaması olan DresSports ayakkabısını üreterek önemli bir başarıya imza atmışlardır. 1985 yılında Amerikalı atletik ayakkabı üreticisi Reebok tarafından satın alınan marka, faaliyetlerine Reebok grubuna bağlı olarak ama bağımsız şekilde devam etmiştir. 1990 yılında Rockport Başkan Yardımcısı Tony Post, dünyaca ünlü New York maratonunu Rockport'un ürettiği DresSports klasik erkek ayakkabısı ile koşarak, ayakkabının atletik özelliğini ve komforunu bir kez daha kanıtlamıştır. 2000’li yıllara doğru başarısını devamlı arttıran ve Reebok'un XCS taban özelliğini de ayakkabılarında kullanan Rockport, ayrıca ürettiği tekne (Nautical) ayakkabıları ile bu alanda da devamlı söz sahibi olmuştur. 2006 yılında Adidas’ın Reebok’u satın almasıyla, Rockport da global yönetim anlamında Adidas AG çatısı altında yerini almıştır. Rockport günümüzde, Adidas firmasına ait olan “Adiprene” ve “Adiprene+ (plus)” koşu tabanı teknolojilerini de kullanarak, daha atletik ve daha konforlu, spor tabanlı klasik ayakkabılar üretmeye devam ediyor. Patentli koşu tabanı teknolojisi olan Adiprene, topuk bölgesine yerleştirilip vücut ağırlığının 4 katına kadar bir ağırlığı absorbe ederken,  (+) Adiprene ise ayak parmaklarının altındaki elastikiyet ile her adımda maksimum yürüyüş kolaylığı ve konfor sağlıyor. Rockport 66 ülkede pazar payına sahip ve yılda 402 milyon doları aşan cirosuyla dünyada konfor ayakkabıları sektöründe önemli bir noktada bulunuyor.

Rockport’un en önemli iddiası nedir?
Dünya çapında moda ve rahatlığı bir araya getiren marka olarak bilinen Rockport’un çok basit bir felsefesi var: “Yürüyebilirlik”. Bu felsefeyle metropolde yaşayan profesyoneller için ürettiği ayakkabılarda tasarım, teknoloji ve kalitenin mükemmel bir kombinasyonunu sunan Rockport, kadın ve erkeklerin uzun süre rahat etmelerinin yanı sıra, şık ve sofistike duruşlarını sürdürmelerine yardımcı oluyor.

Rockport’un ürün yelpazesi hakkında bilgi alabilir miyiz?
Farklı her ihtiyacı karşılamak amacıyla Rockport koleksiyonlarında su geçirmeyen (Hydro Shield), kaygan zeminlerde ekstra sağlam (Slip resistant) tabanlı ayakkabılar bulunuyor. Ayrıca, esneklik, hafiflik ve ekstra yumuşak tabanlı (RocSports) ve hafif, çok esnek günlük ayakkabılar (True Walk), esnek ve çok rahat klasik ayakkabılar (Total Motion) olmak üzere geniş kesimin isteklerini karşılayacak taban yapıları, günlük hayatta özellikle çalışan kadın ve erkeklerin tercih sebebi oluyor. Çamaşır makinesine atılarak kolayca temizlenebilen Rockport modelleri, çıkarılabilen tabanı sayesinde istendiğinde ortopedik kullanım özelliğine sahip olabiliyor. Yazı teknede, botlarda, deniz kenarında geçirecekler için tatilin vazgeçilmez bir parçası olan Rockport, kullandığı yumuşak ve üstün kaliteli derileri ile maksimum konfor sağlıyor.

Kimler alışveriş yapıyor, müşteri profilinizi anlatır mısınız?
Rockport ayakkabılarının müşteri kitlesi oldukça geniş. Başlangıçta markayı yurtdışından bilen müşterilere hitap edilmiş olsa da, devamlı tavsiye ve müşterilerden gelen pozitif geri bildirimler sayesinde bugün Rockport bay ve bayan her yaş grubundan müşterinin ilgisini yakalamayı başardı.  Özellikle metropolde yaşayan profesyonellere yönelik olan bazı Rockport modelleri, iş dünyasında çok iyi biliniyor. Rockport ayakkabıları genel olarak müşterilerimizin kendilerini iyi hissedip iyi görünmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Ayrıca Rockport modelleri, yorgunluk hissini belli bir oranda azalttığı için çalışma saatleri uzun olanlar da sıklıkla tercih ediyor. Sadık müşterilerimiz arasında bürokratlar, avukatlar, banka çalışanları, uçak kabin görevlileri ve sağlık görevlileri olduğunu söyleyebiliriz.

Mağaza yatırımı yaparken AVM’leri mi, caddeleri mi tercih edeceksiniz?
Hem Nişantaşı’nda Valikonaği Caddesi’nde, hem de The Mall of İstanbul AVM'de mağazamız mevcut. Cadde mağazaları marka bilinirliğini arttırma anlamında çok büyük öneme sahip, bunu göz önüne alarak birkaç önemli caddede daha mağaza açmayı düşünüyoruz. Öte yandan da Türkiye karma alışverişin her geçen gün daha tabana yayıldığı bir sürece girmiş görünüyor. Bu anlamda da iyi konumlanmış AVM’lerin ciro başarıları görmezden gelinemez. İki mağazamız da şu an için birbirlerine yakın performans sergilese de, Rockport markasını bütün Türkiye’ye ulaştırırken, çalışma saatlerinin daha efektif kullanılabildiği ve kendine ait çekim noktaları bulunan AVM mağazalarını tercih edeceğiz.

Önümüzdeki dönem mağaza yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz, yılsonuna dek ulaşmak istediğiniz mağaza sayısı nedir?
Bu sıralar üçüncü mağazamız için arayış içerisindeyiz. Şu anda en büyük adaylar Ankara ve Konya olarak görünüyor. 2015 yılında ise 5 mağaza daha açmayı planlıyoruz. Büyürken, özellikle belli şehirler için franchise yöntemini de kullanmayı düşünüyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri