Ziylan Türkiye ve Avrupa’da grup sinerjisiyle büyüyecek

14 Ocak 2013 Pazartesi

Geçtiğimiz yıl İtalyan Lumberjack’i satın alarak Avrupa’da adını duyuran ve Türkiye’nin perakende sektöründeki en deneyimli isimlerinden biri olan Jaklin Güner’i transfer ederek, kurumsallaşma konusunda önemli bir adım atan Ziylan Grup, 2013 yılında grup sinerjisiyle büyüyecek

ziylan-turkiye-ve-avrupada-grup-sinerjisiyle-buyuyecek

Lumberjack ile Avrupa pazarına çok hızlı girdiklerini ifade eden Ziylan Grup CEO’su Jaklin Güner, Grubun bu yıl bir yandan Lumberjack operasyonu ile ilgili hazırlıklarını tamamlayıp, İtalya’dan Avrupa’ya ve daha sonra da dünyaya açılacağını diğer yandan da çok büyük bir potansiyelin olduğu Türkiye’de liderliğini koruyarak, büyümesini sürdüreceğini söyledi.

2012 yılı itibarıyla, Türkiye geneline yayılmış 262 Flo ve Polaris mağazası ile yılda yaklaşık 20 milyon çift ayakkabı satışı gerçekleştiren ve mağazalarında 50 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Ziylan Grubu, 2013 yılını atılım yılı ilan etti.

Flo, Polaris, Kinetix, Dockers, Spider-Man ve Winx markaları ile ayakkabı perakende pazarının lideri olan Ziylan Grubu, geçtiğimiz yıl satın aldığı İtalya’nın önemli ayakkabı markalarından Lumberjack ile önce Avrupa’ya daha sonra da dünyaya açılmayı planlıyor. Perakende sektörünün deneyimli isimlerinden Jaklin Güner’i transfer ederek de kurumsallaşma konusunda önemli bir adım atan Ziylan Grup, 2012 yılında uluslararası yönetim danışmanlığı şirketlerinden A.T. Kearney ile işbirliği yaparak, Grubun geleceğe ilişkin büyüme stratejisini ve yol haritasını hazırladı. 

2012 yılında önemli başarılara imza atıldı
Ziylan Grubu açısından 2012 yılını değerlendiren ve yeni dönem hedeflerini paylaşan Ziylan Grup CEO’su Jaklin Güner, “Yeniden yapılanma kararı doğrultusunda Grubun geleceğe ilişkin büyüme stratejisini hazırladık. Bu kapsamda yeniden yapılanmayı başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için ‘Grup Sinerjisi’, ‘Satış & Pazarlama’, ‘Tedarik Zinciri’ ile ‘Organizasyon, Süreç ve IT’ ana başlıklarını destekleyecek 14 stratejik aksiyon belirledik. Bu stratejik aksiyonların öncelikli olanları ile ilgili projeleri de hemen başlattık” dedi.

“Türkiye’de alınacak daha çok yol var”
Yapılan çalışmalar doğrultusunda Ziylan Grubu’nun 2013 yılında hem yurt içinde, hem de yurt dışında büyüyeceğine dikkat çeken Güner, “Türkiye ayakkabı perakende sektörünün açık ara lideriyiz. Ama Türkiye’de alacağımız daha çok yol var. Örneğin Türkiye’de yılda kişi başına satın alınan ayakkabı miktarı 2.5 çift, bu oran Avrupa’da 5.5, Amerika’da ise 7 çift. Sadece bu veri bile bize Türkiye’deki pazarın büyüme potansiyelini gösteriyor. Bu nedenle biz dünya markası olma yolunda önemli adımlar atarken, Türkiye’de de büyümeye devam edeceğiz. Bu kapsamda mağaza açılışlarımıza devam ederek, yılsonunda mağaza sayımızı 300’e, toplam satış alanımızı ise yaklaşık 155 bin metrekareye çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

Ziylan Türkiye’de 3 yılda yaklaşık 2’ye katlanacak
Grup olarak 2015 yılı sonuna kadar Türkiye’deki cirolarını 2012 yılına göre 2 katına çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Güner, “2013 yılında da 2012 yılında olduğu gibi yüzde 30 büyüyerek, Lumberjack hariç sadece Türkiye operasyonumuzla 1 milyar TL’nin üzerinde bir ciro gerçekleştirmeyi planlıyoruz.  Önümüzdeki 3 yıl içerisinde Türkiye’de yine Lumberjack operasyonu hariç 100 milyon TL yatırım yapacağız. Böylece 2015 yılı sonuna kadar mağaza sayımızı 400’ün üzerine, toplam satış alanımızı ise 200 bin metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Avrupalı markalar önce bizim kapımızı çalıyor”
Lumberjack satın alımının yalnız Türkiye’de değil Avrupa’da da büyük ses getirdiğini vurgulayan Jaklin Güner, “Avrupa’da ne zaman bir marka satışa çıksa önce bizim kapımız çalınır oldu. Önceliğimiz Lumberjack operasyonunu her açıdan tamamlamak ama gelen fırsatları da değerlendiriyoruz. Bir kadın ve bir de spor markasını satın almak hedeflerimiz arasında, bu konuda bazı görüşmelerimiz de var” diye konuştu.

Güner, Lumberjack’in dünyadaki ve Türkiye’de bilinirliğinin yüksek olmasının diğer markalara da katkı sağlayacağını; Kinetix’in, Lumberjack’in Avrupa’daki satış kanallarında satılmaya başlayacağını ve 2013 yılında diğer markaların da bu rüzgardan yararlanacağını anlattı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri