Build-A-Bear Workshop Türkiye’de

13 Ekim 2014 Pazartesi

Bugüne kadar dünyada 120 milyondan fazla pelüş oyuncağı çocuklarla buluşturan Build-A-Bear Workshop, artık Türkiye’de. Markanın Türkiye franchising’ini alan Horizon Oyuncak, Türk çocuklara eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Horizon Oyuncak AŞ’nin Kurucu Ortağı - CEO’su Ömer Kalkavan ve Kurucu Ortağı - Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Sadıkoğlu, Build-A-Bear Workshop Türkiye’yi anlatıyor

build-a-bear-workshop-turkiyede

Fulya B. ÖZTÜRK

Bir fenomen haline gelen Build-A-Bear Workshop’un öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?
Ömer Kalkavan:
Build-A-Bear Workshop markasının kurucusu Maxine Clark perakende sektörünün gerçek yenilikçilerinden biridir. Marka fikri Maxine’in 10 yaşındaki arkadaşı Katie’ye ait. Katie ve Maxine pelüş oyuncak almak için alışverişe çıkarlar ama Katie bir türlü istediği gibi bir pelüş arkadaş bulamaz. Bunun üzerine Maxine’e gördükleri pelüş oyuncakların çok basit olduğunu, istediği gibi bir pelüş yapmak istediğini söyler ve Maxine bu fikir üzerine 1997 yılında pelüş oyuncak temalı perakende-eğlence şirketi olan Build-A-Bear Workshop® markasını kurar.

Markanın Türkiye temsilcisi Horizon Oyuncak hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ö.K:
Horizon Oyuncak üç farklı şirketin iştiraki ile geçtiğimiz yılın sonunda kuruldu. Build-A-Bear Workshop Türkiye franchising’ini almak için kurduğumuz Horizon Oyuncak AŞ bünyesinde yurtdışından farklı markaları Türkiye’ye getirmek istiyoruz.

Build-A-Bear Workshop kaç ülkenin çocuklarıyla buluşuyor?
Kemal Sadıkoğlu:
Günümüzde, ABD, Porto Riko, Kanada, İngiltere ve İrlanda’da bulunan şirketin sahibi olduğu mağazalar ile Avrupa, Asya, Avustralya, Afrika, Meksika ve Orta Doğu’daki franchise mağazaları dâhil dünya çapında 400’ü aşkın Build-A-Bear Workshop mağazası bulunuyor. Şirket mağaza içi interaktif deneyimini Buildabearville.com adresinde bulunan ödüllü sanal dünya ile internet üzerinde genişletiyor.

Elinizde bir istatistik var mı, bugüne kadar kaç adet ürün çocuklarla buluşmuştur?
KS: 400’den fazla mağazada bugüne kadar 120 milyondan fazla pelüş dostumuz çocuklarla buluştu. Pelüş dostlarımızı en kısa sürede çocuklarımızla tanıştırmak için sabırsızlanıyoruz.

En iyi arkadaşa giden 8 basamaklı yol

Build-A-Bear Workshop, bir oyuncaktan ziyade farklı bir deneyim yaşatıyor çocuklara. Aşamaları sizden dinleyebilir miyiz?
Ö.K.
Mağazalarımız standart bir oyuncak mağazası değil. Çocukların zihinsel ve bedensel becerilerini artıracak nitelikte dizayn ediliyor. Build-A-Bear Workshop’ta çocuklar oyuncağını tasarlama şansına sahip oluyor. Bu da oyuncağı ile arasında duygusal bir bağ oluşturuyor. Deneyim sürecimiz 8 istasyondan oluşuyor ve yaş sınırı olmaksızın herkese ve her yaşa hitap ediyor. Bu interaktif dünyayla tanışmak için ilk adım “Beni Seç” 30 farklı pelüş seçeneği ile kişisel zevklerinize göre seçtiğiniz arkadaşınızı şekillendirebiliyorsunuz. “Beni Duy” adımında onun için özel bir ses kaydedebilirsiniz. “Beni Doldur” adımımızda pelüş dostunuza istediğiniz yumuşaklıkta şekil veriyoruz. “Bana Sarıl” adımında pofuduk arkadaşınızın ne kadar yumuşak olacağına siz karar veriyorsunuz. Bu kararı verirken ona her defasında sarılmalısınız. Beşinci adımımız “Beni Yıka”da, burada pelüş arkadaşınızın bakımı yapılıyor. “Beni Giydir” adımında yüzlerce kıyafet alternatifi sizi bekliyor. Spiderman, Superman, Starwars, Disney Princess gibi çok sevilen karakterlerin kostümlerini ya da tuttuğunuz takımın lisanslı formalarını; polis, doktor gibi birçok meslek grubuna özel yaklaşık 250 farklı kıyafet ve aksesuar içinde en çok beğendiklerinizi onun için seçebilirsiniz! “Bana İsim Ver” adımında pelüş arkadaşınız için kimlik belgesi hazırlıyorsunuz. Adı, kime ait olduğu, göz rengi ve boyu gibi ona özel bilgileri sertifikaya yazmanız gerekiyor. Bu belgeyi pelüş arkadaşınızı kaybettiğinizde ve o bulunup bize getirildiğinde size ulaştırabilmemiz için önemli. Son olarak onu eve götürmeden önce “Arkadaş Sözü” vermeniz gerekiyor.

Build-A-Bear Workshop markasını Türkiye ile tanıştırmaya nasıl karar verdiniz?
Ö.K:
İşim gereği çok seyahat ediyorum. Build-A-Bear Workshop markasını seyahatlerimde birçok kez gördüm. Ekonomist dergisinin “Türkiye’de franchising arayan 20 dünya devi firmalar” başlıklı bir haberinde Build-A-Bear Workshop’un da franchising verdiğini gördüm ve marka ile iletişime geçerek konuyla ilgili yazışmaya başladık. İletişimimiz gelişti ve görüşmeye başladık. Marka büyük bir perakende gücüne ve deneyimine sahip. Bizden de perakende alanında faaliyet göstermemizi isteyince Cosmo Home mağazalarının sahipleri olan yakın arkadaşım Kemal Sadıkoğlu’ndan bu konuda destek istedim ve onlara ortaklık teklifinde bulundum. Birlikte Build-A-Bear Wokshop ile daha detaylı bir şekilde görüşmelere devam ettik. Ardından Kemal Bey’le Amerika’ya gidip, anlaşma imzalayarak franchising haklarını alarak Türkiye’ye getirmiş olduk.

Hedef, 50 mağaza

Çocuğun oyuncak ile duygusal bağ kurmasını sağlayan diğer etkenler nelerdir?
K.S:
Pelüş oyuncağın kendine has bir sıcaklığı ve sevimliliği var zaten. Bu çocuklarda olduğu kadar 50 yaşındaki bir adamda da aynı etkiyi yaratıyor. Build-A-Bear Workshop mağazasında sekiz istasyonda yaşadığı deneyim, çocuğun diğer oyuncaklardan farklı görmesini sağlıyor. Örneğin birçok seçenek içinden tercih ettiği arkadaşına istediği sesi yükleyebiliyor. Sonra içini kendisi dolduruyor; ona atan bir kalp hediye ediyor. Dikim işlemi tamamlandıktan sonra onun için özel kıyafetler seçiyor. Farklı istasyonlarda, birçok seçenek arasında kendi tercihlerini yaparak, kendi zevkine göre tasarladığı bir arkadaşa kavuşmuş oluyor. Tercihlerde bir hayli detaya giriliyor. Örneğin çocuk oyuncağının şişman veya zayıf,  güçlü veya narin olması, hatta karakterine kadar birçok farklı özelliğe karar verebilmesi sağlanıyor.

Facebook’ta “Marka Yüzümüz Sen Ol” yarışmanızı gördük. Bilgi verir misiniz?
K.S:
Çocuklarla bağımızın daha kuvvetli olması için mağazalarımızın açılışını çocuklarla birlikte yapıyoruz, kurdeleyi onlar kesiyor. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi çok fazla sayıda talep geliyor. Bizim gözümüzde bütün çocuklar muhteşem, seçim yapmayı markamızı severlere bırakıyoruz. Bu sebeple Facebook sayfamız için bir yarışma kurguladık. Bu yarışma ile 3 yaş kategorisinde 6 minik arkadaşımız markamızın yüzü olacak ve sürpriz ödüllere kavuşacak. Facebook sayfamızdaki “Marka Yüzümüz Sen Ol” linkini tıklayarak yarışmamıza dileyen herkes katılabilir veya oy kullanabilir.

Türkiye’de nasıl bir yatırım planınız var markayla ilgili olarak? Build-A-Bear Workshop Türkiye’de nasıl büyüyecek?
Ö.K:
Büyüme stratejimizi, biraz da piyasanın bizi nasıl karşılayacağı belirleyecek. Hedeflerimiz Türkiye’de 50 mağazanın üzerine çıkmak. İlk mağazamızı İstanbul’da açacağız. İstanbul’da istediğimiz sayıya ulaştıktan sonra Türkiye’nin her bölgesinde mağazalar açarak yolumuza devam edeceğiz.

Yılsonuna dek ulaşmak istediğiniz mağaza sayısı nedir?
K.S: Yılsonuna kadar en az 2 mağaza açacağız. Öncelikli amacımız doğru lokasyon ve marka karmasına sahip alışveriş merkezlerinde ve caddelerde yer almak.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri